Şirketler İçin 2022 Yılı 'Teşvik Yılı' Olacak

Pandemi sürecinden normalleşmeye geçen şirketler için önümüzdeki yıl, özellikle İŞKUR ve SGK teşvikleri büyük önem kazanacak.

COVID-19 salgını ile birlikte tüm sektörleri etkileyen kapanma sürecinin ardından, firmalarda yaraları sarma dönemi başlıyor. Pandeminin firmalar üzerindeki finansal etkisi, 2020 Mart- 2021 Haziran döneminin İŞKUR tarafından Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) ile desteklendiğini belirten Rasyotek İnsan Kaynakları Bilişim A.Ş. Yönetim Kurulu Haldun Pak, İŞKUR ve SGK teşviklerinin özel sektör ve iş verenler için önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu söyledi.

Pak, 2020 ve 2021 yılında Türkiye ekonomisini değerlendirirken İŞKUR teşviklerinin oldukça önemli olduğunu belirterek,
15 aylık süreye rağmen gerek İŞKUR gerekse SGK teşvikleri ile özel sektör işverenlerinin sağladığı tasarruf, 2022 yılı için de teşviklerin ne denli önemli bir katma değer sunacağının göstergesi olduğunu kaydetti.

Pak, özel sektör işverenleri için can simidi niteliğindeki teşviklerin önemine değinerek şu bilgileri paylaştı:

“2022 yılı ile ilgili öngörüleri dikkate alarak hem istihdamı artırmaya yönelik faaliyetlerin zarar görmemesi hem de işverenlerin ekonomik büyümeye katkı sağlayabilmeleri açısından SGK ve İŞKUR teşvikleri işletmelere can simidi olacaktır. SGK tarafından 2020 yılı teşviklerine dair veriler, bu yılın son çeyreğinde paylaşılmıştır. Pek çok farklı teşvik türünde sağlanan teşvikler, toplamda 45,8 milyar Türk lirası tutarına ulaşmış ve işletmelerin tasarruf sağlamaları için destek verilmiştir. 2020 yılından beridir tüm dünyayı etkileyen pandemiye ve 2021 yılı Nisan ayında geçmiş dönem teşviklerinin sonlanmasına rağmen Rasyotek olarak biz de danışmanlık verdiğimiz firmalara SGK teşviklerinden 1,2 milyar TL’nin üzerinde yararlandırma desteği verdik. Normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte sonlandırılan bazı teşvik türlerini de dikkate alırsak 2022 yılı için İŞKUR teşviklerinin de her zamankinden daha büyük önem kazanacağı hiç şüphesiz bir gerçektir.”

- Cesur ve Tarafsız Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.cthaber.com/haber/8841859/sirketler-icin-2022-yili-tesvik-yili-olacak