Türk PDR-DER Temsilcisi Çelik Ulusal Psikolojik Danışmanlar Günü'nü Kutladı

Türk PDR-DER Nevşehir İl Temsilcisi Psikolojik Danışman Caner Çelik, 30 Eylül Ulusal Psikolojik Danışmanlar Günü dolayısıyla bir açıklama yayımladı.

Caner Çelik yaptığı açıklamada, "Ülkemizin en önemli faaliyetlerinden birisi olan Psikolojik Danışmanlık mesleğinin bir ferdi olarak bu özel günde tüm meslektaşlarımın gününü kutlayarak başlamak istiyorum. Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetlerinin ülkemizde 70 yılı aşkın bir geçmişi bulunmaktadır. 1950’li yıllarda kavram olarak Türk Eğitim Sistemine giren PDR hizmetlerinin, günümüzde eğitim, adalet, sağlık, endüstri gibi birçok çalışma alanı olup bu alanların sayısı giderek artmaktadır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında çalışanlar arasında birlik, beraberlik ve mesleki dayanışma sağlayarak, Psikolojik Danışma ve Rehberlik biliminin ve mesleğinin ülkemizde gelişmesini sağlamak, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında çalışanların, sosyal, bilimsel, mesleki ve kültürel yönden gelişmelerine yardım etmek, mesleğin üyelerinin haklarını korumak ve savunmak amaçlarına yönelik olarak 03.07.1989 tarihinde Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR Der) Kurulmuştur.

PDR lisans mezunu olup Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı başta olmak üzere farklı kamu/özel kurum ve kuruluşlarda, Asdep, Piktes gibi projelerde, psikolojik danışman/ pedagog/klinik psikolog gibi farklı kadrolarda çalışan yaklaşık 70.000 Psikolojik Danışman bulunmaktadır. Üniversitelerde ise 20.000 civarında PDR öğrencimiz lisans eğitimini sürdürmektedir.

Mesleğimizin ulusal düzeyde tanıtımı, hizmetin verildiği kurum ve kuruluşlar ile hizmet alanlara yönelik meslek farkındalığının sağlanması, eğitim, sağlık, insan kaynakları başta olmak üzere birçok hizmet kolunda çalışma yapan meslektaşlarımızın meslek bilincini arttırmak, mesleki motivasyonlarını sürekli kılmak ve mesleğimizin ülkemiz ve insanlarımız için önemine dikkat çekmek amacıyla Psikolojik Danışman meslek grubunun çatı meslek örgütü Türk PDR Derneği’nin ilk genel kurul tarihi olan 30 Eylül 1989 gününe atfen her yıl 30 Eylül günü, Ulusal Psikolojik Danışmanlar günü olarak tüm yurtta kutlanmaktadır.

Bu özel gün dolayısı ile tüm meslektaşlarımızın gününü kutlar ve sevgili Nevşehir halkına saygılarımı sunarım." dedi.

- CT Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.cthaber.com/haber/7851661/turk-pdr-der-temsilcisi-celik-ulusal-psikolojik-danismanlar-gununu-kutladi