Verim Kaybı Destekleme Ödemeleri İçin Kararlar Alındı

Cumhurbaşkanı Kararı ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talimatları ile Nevşehir’de üretim sezonu içerisinde yapılan kuraklık çalışmaları esas alınarak İl ve İlçe Tahkim Komisyonları Kararlarını aldı. Alınan karara göre zarar eden çiftçilere zarar miktarına göre ödeme yapılacak.

2021 yılında Türkiye'de İklimsel Faktörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin 01/09/2021 tarih 31585 sayılı resmi gazetede yayımlanan 4427 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talimatları ile Nevşehir’de üretim sezonu içerisinde yapılan kuraklık çalışmaları esas alınarak İl ve İlçe Tahkim Komisyonları Kararlarını aldı.

Zarar oranına göre dekara 100 TL’ ye kadar destekleme yapılacak olan Cumhurbaşkanı Kararına göre, Nevşehir İl Tahkim Komisyonu Nevşehir Merkezde %50 oranında verim kaybı yaşandığına dair kararını almış ve bu halde Nevşehir Merkez Köy ve mahallelerinde Çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı kıraç şartlarda Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale ve Nohut üretimi yapan üreticilere 1 dekar için 50 TL üzerinden destekleme ödemesi yapılacak. Üreticilerin destekleme için ayrıca başvuruda bulunmasına gerek olmadığı açıklaması yapıldı.

Belirlenen %50 oranında zarar Nevşehir Merkez Köy ve Mahalleleri için geçerli olup İlçeler için İlçe Tahkim Komisyonlarının almış olduğu zarar oranı üzerinden destekleme ödemesi gerçekleştirilecek.

- CT Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.cthaber.com/haber/7841483/verim-kaybi-destekleme-odemeleri-icin-kararlar-alindi