Sağlık Bakanlığından 81 Vilayete Genelge Gönderildi

''Ulusal Görme Taraması Programı Genelgesi'' Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ile gönderildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ''Güncellenen tarama programı ile aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı tarafından, 0-3 aylık bebeklerin 3. ay izleminin sonuna kadar, 36-48 aylık çocukların 5. izlemi içerisinde ve ilköğretim çağındaki çocukların 1. sınıfa başlayacağı yıl görme taraması yapılacak" dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ile ''Ulusal Görme Taraması Programı Genelgesi'' gönderildi. Genelgede bebeklerde ve okul öncesinde yapılan görme taramalarını okul çağını da kapsayacak şekilde genişlettiklerini vurgulayan Bakan Koca, bu taramalar sayesinde görmenin normal gelişimini engelleyecek risklerin saptanacağını ve yetersiz görmesi olan bebek ve çocukların erken dönemde tespit edileceğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında, "Böylelikle başta şaşılık, kırma kusurları, katarakt, göz tembelliği gibi rahatsızlıkları erken teşhis ederek, gerekli tedaviye geç kalmadan başlamış olacağız. Güncellenen tarama programı ile aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı tarafından, 0-3 aylık bebeklerin 3. ay izleminin sonuna kadar, 36-48 aylık çocukların 5. izlemi içerisinde ve ilköğretim çağındaki çocukların 1. sınıfa başlayacağı yıl görme taraması yapılacak" dedi.

- CT Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.cthaber.com/haber/3038619/saglik-bakanligindan-81-vilayete-genelge-gonderildi