Eylül

Ufuk Azbay
Ufuk Azbay

Hazan mevsiminin başlangıç ayıdır Eylül. Güneş yerini parçalı buluta, yakıcı sıcaklıklar yerini hüzünlü gözyaşlarına bırakır. Yeşilin gönül ferahlığı veren birbirinden güzel tonlarından sarının hüzün veren tonlarına doğru naif bir geçiş meydana gelir Eylül’de.

İster usta olsun ister çaylak, Eylül birlikte gelen melankolik hava, şairleri harekete geçirir. Sarıp dökülen yapraklar şiirlerin liste başında yer alır. Sonbahar’ın duygusal havası bazen ayrılık şarkısı çalar, bazen yaz sıcağını kıskandıran bir sımsıcak bir aşk bir şarkısı. Bazı yüreklere güz yağmurları dolar. Bazı yüreklere coşkulu bir yaşama sevinci dolar.

Kasım’da aşk başka mıdır? Bilmem ama naçiz görüşüme göre aşk dürtüleri Eylül ile başlar. En azından filmlerde en romantik sahnelerde biraz sonbahar vardır. Platonik aşka sahip âşık da yağmur altında yürür ve yanağında hisseder yalnızlığını, Devleşen aşkların âşıkları da yağmur altında beraber yürümenin hazzını yaşarlar.

Gel gelelim benim güzel memleketimde herkes için bu kadar romantik değildir Eylül. Masraf çanları çalmaya başlar, okul masrafları ile sarsılır dar gelirli vatandaş. Belki masrafları düşünmekten aklına gelse o da Sonbahar’ın keyfini çıkarmak isteyecek ama dert çok ama çözüm ise sınırlı. Yaz geldi diye sevindi, belki asgari ücret ile ev geçindiren vatandaş, Eylül ile birlikte içini bir üşüme kapladı. Okul masrafı ile sarsıldı. Çok gecikmeden bir ay sonra yakıt masrafı ile asıl vurgunu vurur.

Hele son gelen doğalgaz zammını düşününce benim de içim üşüdü. Kışlık battaniyeleri biraz kolay yere çıkarmak lazım sanki…

Söz konusu geçim sıkıntısı olunca kahve yapıp pencereden Sonbahar’ı izlemek vatandaş için büyük bir lüks haline geliyor.

İnsan Vivaldi dinleyip romantik düşler kurmak istiyor ama maddi kaygılar buna izin vermiyor. Düşler Vivaldi gerçekler ise Azer Bülbül’den Dokunmayın çok fenayım.

- CT Haber, Ufuk Azbay tarafından kaleme alındı
https://www.cthaber.com/makale/3031223/ufuk-azbay/eylul