Kurban ALLAH Rızası İçin Kesilir Şov ve Gösteriş İçin Değil

Hacı Ahmet Ünlü
Hacı Ahmet Ünlü

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ve Allahın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslama hidayet eden Allaha sonsuz hamd olsun. Salât ve selam İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafaya onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun.

Ramazan ve Kurban bayramları Hicretin 2. yılından ıtibaren kutlanmaya başlanmıştır.

Kurban Allah rızası için kesilir ve o zaman sevap getirir hatta birçok günahı da siler. Ancak eğer her işte olduğu gibi kurban işine de riya şov gösteriş karışırsa bu defa günahları silmek şöyle dursun ayrıca günah getirir. Namaz çok büyük bir ibadet olup çok sevap getirdiği halde onu gösteriş olarak yapmak Maun suresinin 4.cü ayetinde: Vay o namaz kılanlara kinamazlarında unutanlar gösteriş yaparlar ve yardımlara da engel olurlarşeklinde ifade edildiği gibi vahlanılacak bir duruma düşürüyor.

Peygamber efendimiz de :Şöhret elbisesi giyene Allah kıyamet gününde ona benzerbir elbise giydirir ki onun içinde ateş alevlenirAyrıca:Kim kendini güçlüveya imkanlı olarakduyurursa Allah da onu rezil olarak duyurur kim gösteriş yaparsa Allahda onu perişan olarak gösteriruyarılarında bulunuyor.

Bazı Müslümanların kurban kesecek durumda olmadıkları halde yani dinimizce kurban kesmekle mükellef yükümlü olmadıkları haldeKurban kesemedidemesinler diye kurban kestiklerini hissediyoruz. Hatta bazılarının Ben başkasının kurban etine bakamam diyerek ne pahasına olursa olsun kurban kesmeye teşebbüs ettiklerini duyuyoruz. İşte bu düşüncelerle kurban kesenler sevap kazanmak şöyle dursun duyurma veya gösteriş günahına bile girerler.

Dinimiz bir yıllık ihtiyacını ayırdıktan sonra 80.18 gram altın veya o değerde nakit parası olan veya biraz nakit ve biraz da altını olup bunların toplamı 80 gram altın değerinde fazladan parası olmayanlardan kurban istemezken fazla parası olmadığı gibi senelik ihtiyacını bile ayırmayanların kurban kesmeye kalkışması asla doğru değildir. Evdeki fazla eşya fazla para olarak düşünülebilir ama o eski haliyle kaça satılabilecekse o değerden hesab edilir.

Kendimizi zora sokmayalım hele hele kesemedi demesinler gibi düşüncelerle sevap yerine günaha girmeyelim.

Bazılarının kredi çekerek bu işe teşebbüs ettiklerini duyuyoruz ki Allah korusun bu iki kat günah getirir. Bankaların düşük faizle Kurban kredisi verdiklerini ilan etmeleri çok yanlış hatta Müslümanlara alay etmektir. Faizin azının da çoğunun da haram olduğunu bilmediklerini mi sanıyorlar.

Bayramların en güzel şekli tanısın tanımasın müminlerin tokalaşarak kucaklaşarak birbirleriyle bayramlaşması bayramlarını kutlaması ve tebrikleşmesidir.

Saadet Asrında Sahabiler birbirleriyle Bârekâllâhü lenâ ve leküm diyerek bayramlaşılardı yani Allah bizden de sizden de kabul etsin dedikleri rivayet edilir. Bu tebrikleşme bizim dilimizde Bayramınız mübarek olsun bayramınızı kutlu olsun hayırlı bayramlar gibi sözlerle ifade edilir.

Ey iman edenlersabırla ve namazla yardım dileyin.Gerçekten Allah sabredenlerle beraberdir.

2/Bakara Suresi Ayet  153

Rabbim bizleri sabredenlerden ve muvahhid kullarından eylesin dostlar.

Rabbim Ramazan Ayına Hakkıyla Erişen Kullarından Eylesin İnşaALLAH

Allahümme Amin

- CT Haber, Hacı Ahmet Ünlü tarafından kaleme alındı
https://www.cthaber.com/makale/2992185/haci-ahmet-unlu/kurban-allah-rizasi-icin-kesilir-sov-ve-gosteris-icin-degil