Seçim mi ? Geçim mi ?

Can Taşkın
Can Taşkın

Nevşehir'de siyasiler seçim seçim derken vatandaş geçim derdinde boğulur vaziyette hal böyle olunca  da Ne Olacak Halimiz diye soruyorlar? 

Halk hep birbirine bunu sorarken ulusal kanallarda programlarda aynı kişiler yine kendine üslup yorumlar yaparak gündemi,  siyaseti , seçimi yok millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu olmamalı yok dış güçler diye yorumlamaya devam ediyorlar. 

Tabi yerelde de bizler gerek stüdyomuzda gerekse haberlerimizde gündemi sizler için takip ediyoruz. 

Bu arada Cumhur ittifakı temsilcileri de uyaralım  burdan millet ittifakı taşrada dört bir yanda çalışıyor. Vatandaşları dinliyor sizler ise halkın bu durumuna sessiz kalıp gözleri boyandığını sanmayın 

Gördüğüm en ap açık şey ise kimse haklının yanında değil herkes güçlünün yanında olduğudur  buna millet ittifakı da cumhur ittifakı da dahil al birini vur ötekini hiç bir farkları yok hele yerelde bu durum işler acısı hal almış vaziyette.. Tabi hem millet ittifakında hemde cumhur ittifakında çalışan çabalayanlar var mı ? Evet var lakin bu durum istisnai sevgili okurlarım 

Vatandaşda vurdum duymazlık olmasa da bir bananecilik söz konusu aynı petrol ürünlere gelen zamlar sonrası ben 50 TL'lik alıyorum diyenler gibi... Gerçi şimdilerde 50 TL ye aldığı yakıtı arabalar kokluyor beğenmiyor bile...

Hal böyle olunca da önce evimizin önünü süpürmek gerekiyor. Nevşehir'de Vatandaş dertli hemde çok dertli konuşmadığına falanda bakmayın. Herkesi sandığa gömecek diyenlere de söyleyim vatandaşın çoğunluğu sandığa gitmek istemiyor bilesiniz. 

Partiler içinde her ilde iş çekişmeler her daim olmuştur. Nevşehir'de ise bu iş çekişmeler oldu, olacak şuan da da vardır. Lâkin kentimizdeki nüfus oranına göre bu çekişmeler daha da fazladır. Vatandaş kentimizde bu iş çekişmeleri daha iyi görmektedir. Sonuçta muhalefet partileri boş kaleye gol atamamaktadırlar. Düşünün muhalefetin tek milletvekili Faruk Sarıaslan kentimizde oturmamaktadır. Halk bu tür şeyleri görür affetmez. İktidar partisi ise Recep Tayyip Erdoğan güvenerek hem onu yalnız bırakmakta hemde gerçek manada çalışmamaktadır. AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe halk sizden daha çok şeyler ister ve siz de onlar adına daha çok çalışabilecek , istekleri yapmak için çaba sarfedecek güçte ve durumdasınız ama etrafınızdaki kargalara sizleri bu durumları hiç anlatmazlar devamlı sizleri gerçeklerden uzak tutarlar. Söyle dönüp bir bakın etrafınızdaki kargalar kim bir bakın lütfen yoksa yakında onlar leş kargaları olacaklar bilesiniz. 

Son zamanlarda Aksaraydaki gelişmeleri takip eden Nevşehirli vatandaşlar imrenerek sonradan il olan komşu ile gıptayla bakmaktadır. Fakat Nevşehir cidden gelişen bir ildir. En büyük sorunu bu kent için çalışan bir medyaya sahip olamamasıdır. Sistemde çarka dahil olmuş insanlar topluluğu yüzünden kabuğu kıramamaktadır. 

Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran sosyal medya hesabında canla başla çalışıyoruz diye bir video paylaştığında altta yazılan yorumlara baktığımızda vatandaş hep bir sıkıntısını dillendirmektedir. Son 30 yılda Nevşehir hantallaşmış bir kamu düzeni içindedir. Kendini kapayan insanlar topluluğu az biraz da oluşan çalışan kişilere ne yapacan boş ver senmi kurtaracan memleketi demekle bir halt yediğini sanmaktadır. 

Başkan Savran konusu açılmışken bir kaç kelam etmek isterim. Seçimle gelmemek çok zor bir iştir ancak seçimle gelmeden belediyeyi kucağında bulmak daha zordur. Ancak bu zamana kadar en çokta şu üç özelliği bir çok siyasetçinin örnek alması lazım. 

Birincisi ulaşılabilirlik  ; Belediye de olsa , sosyal medyada veyahut telefonla en rahat ulaşılabilir bir siyasetçi... Halkıyla böyle show anlamında enseye tokat tarzı olmasa da en azından söz vermişse arkasında duran bir siyasi Nevşehir'de siyasetçi yetişmiyor derken böyle bir insanın çıkması da kentimizde daha ne cevherler var denilmesine yol açmaktadır. Her kesim ile belediye de biraraya gelebiliyor. Parti teşkilatı baskısı olmasa eminin millet ittifakıyla biraraya gelir. Her iki ittifak anlamında da bu kadar kısa zamanda kabullenilmiş bir durumda..

İkincisi ise Doğruculuk , doğru olduğunu düşündüğü hiç bir olaydan asla taviz vermiyor. Yani herkese boncuk dağıtmıyor. Belediyede hak eden personelini asla yalnız bırakmıyor. Hem çalışanına hem vatandaşına hak ediyor ve haklıysa asla yanlarında durmamazlık etmiyor. Doğru olup doğruyu bulup ona sahip çıkıyor

Üçüncüsü ise disiplin, Ah keşke başkanın ve belediyede bir elin parmağını geçeceğini düşünmediğim kişiler dışında herkes öyle olsa emin olun bu kent bir adım ileri değil bin adım ileri gider. Disiplin olunca adalette oluyor tabi... Ülkemizde en büyük sorun Adalet hemen aklınıza hakim veya savcılar gelmesin adalet denince adliyelerden bahsetmiyorum. Her kurumda , her kişide adalet önce olmalı buradan diğer siyasilere sormak lazım siz ne kadar adaletlisiniz. Adalet yöneticilerin olmazsa olmazıdır adalet olunca da disiplin olur. 

Gelelim konumuza Başkan Mehmet Savran'ın paylaşımlarına baktığımda Rasim Arı döneminde yapılan bir-çok yerin çok çabuk bozulduğunu eskidiği hemen gözlerden kaçmıyor. Asfaltlar ağlıyor yürüyüş yolları tek tek çok çabuk bozuluyor. Şimdi insan buraları kim nasıl yaptı diye soruyor. Gezin bakalım yeni atılan asfaltlara yapılan yürüyüş yollarına sanki göstermelik göz boyanmış gibi... Başkan Mehmet Savran bu konularda bir soruşturma açmasını kamu adına talep ediyorum. 

Rant mı var oralarda yapılan yeni kaldırımlar da taşlar kırılmış vaziyette 2000 evler yolundaki kaldırımlar hali işler acısı orada tespitler yapılmalı? Sorunlar tespit edilip çözümler aranmalı? 

Makamlar gelip geçer derler ya hep makamlar geldiğinde o makamlarda vebali o makamların kıymetini bilmek lazım... Makamlarda gelip geçenler unutulur lakin işini hakkıyla yapan asla unutulmaz. Sevmeyen olur mu? Tabi ki olacak dünya düzeninde bu gercegi kim unutabilir ki Alemleri yaratanı sevmeyenler var siz kimsiniz ki herkes sizi sevecek. Herkesin sevdiği olmak için çabalarsanız kimse sizi sevmez unutmayın...

Kalın sağlıcakla 

- Cesur ve Tarafsız Haber, Can Taşkın tarafından kaleme alındı
https://www.cthaber.com/makale/11160956/can-taskin/secim-mi-gecim-mi