Halk Ozanı Aşık Mahzuni Şerif Vefatının Yıl Dönümünde Anıldı

Halk Ozanı Aşık Mahzuni Şerif, vefatının 20. yılında anılıyor.

Asıl adı Şerif Cırık olan Mahzuni Şerif, 17 Kasım 1939'da Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinin bugünkü adıyla Tarlacık olarak bilinen Berçenek köyünde, Döndü ve Zeynel Cırık çiftinin oğulları olarak dünyaya geldi.

Saz çalmayı ve deyiş söylemeyi küçük yaşlarda amcası Aşık Fezali'den (Behlül Baba) öğrenerek müzik hayatına başlayan halk ozanına mahcupluğu nedeniyle tasavvuf dersleri aldığı Cırık Baba tarafından "Mahzuni" mahlası verildi.

Aşık Mahzuni Şerif, "Dom dom kurşunu", "Yedin beni", "Yuh yuh", "Fadimem", "Gül yüzlüm", "Ciğerparem", "Merdo", "Dostum dostum", "Han sarhoş hancı sarhoş", "Çeşmi siyahım", "Yalan dünya", "Ağlasam mı?", "Abur cubur adam", "Katil Amerika" ve "Ekmek kölesi"nin aralarında bulunduğu birçok unutulmaz esere imza attı.

2001 yılı başlarında Almanya'nın Köln şehrinde kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alındı. Halk ozanı, aynı yılın mayıs ayında hastaneden taburcu edilse de bir yıl sonra 17 Mayıs 2002'de, 62 yaşındayken hayata veda etti.

Nevşehir siyasetinin önde gelen isimleri de Aşık Mahzuni Şerif'i yıldönümünde unutmazken, Nevşehir CHP Milletvekili Faruk Sarıaslan ve Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok'da  vefatının yıl dönümünde yaptığı paylaşımla andı.

- Cesur ve Tarafsız Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.cthaber.com/haber/10348472/halk-ozani-asik-mahzuni-serif-vefatinin-yil-donumunde-anildi