- 07 Şubat 2020

Başkan Gülmez, Nevşehir Gündemini CT Haber'e Değerlendirdi

9 Şubatta başlayacak olan Kongre öncesi sorularımızı yanıtlayan Başkan Gülmez kongre süreci ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

9 Şubatta başlayacak olan Kongre öncesi sorularımızı yanıtlayan CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, CHP'nin kongre süreci ve çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Gülmez, “Önce mahalle delege seçimleri yapacağız. Bu mahalle delege seçimleri ilçe başkanlarını seçiyor. İlçe Başkanlarının seçiminde il delegeleri ve ilçe yönetim kurulları seçiliyor. Sonrasında il delegeleri, il başkanlarını seçer. Aynı zamanda il denetim kurulu il disiplin kurulu ve kurultay delegelerini seçerler. Tam bir demokrasi şöleni içinde geçer. Şimdiye kadar bütün ilçelerimizde biz, ilçe başkanlarını il yönetim kurulu üyelerini seçtik. 9 Şubat pazar günü de il başkanlığı seçimi yapacağız. Pazar günü ilçelerden seçilen delegeler ve daha önce buradan görevli olan yönetim kurulu üyeleri ve disiplin kurulu üyeleri biz onlara doğal delege diyoruz, onların katılımıyla seçim yapılacak” dedi.

Nevşehir’de 36 yıl sonra ilk kez milletvekili çıkarttıklarını söyleyen Gülmez, Faruk Sarıaslan’ın çalışmalarının örnek teşkil ettiğini söyledi.

“Nevşehir’de biz ilk defa 36 yılda sonra milletvekili çıkarttık. Milletvekilimiz gerçekten güzel bir çalışma örneği gösteriyor. Özellikle Nevşehir’in çiftçi sorunları işçi sorunlarını, ilin kendine özgü bir takım sorunları var onları mecliste dile getirmeye çalışıyoruz. Soru önergeleri ile yaptığı çalışmaları destekliyoruz. Nevşehir’de biz bütün ilçelerimizde ilçe danışma kurulu toplantılarını yapmış bulunuyoruz. Gençlik ve kadın kollarını güçlendirdik. Yönetim kuruluyla birlikte esnaf ziyaretleri, STK’ları zaman zaman ziyaret ediyoruz. Onların sorunlarını ileterek mecliste dile getirmeye çalışıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında yürüyüş gerçekleştirmek istedik, ancak Valilik kamu düzeni bozulur gerekçesiyle izin vermedi. Biz bunu ulusal basında dile getirerek valilik tekrar bu kararını geri çekmek zorunda kaldı. 2000 kişinin katılımıyla Nevşehir’de yürüyüşümüzü gerçekleştirdik.”

Nevşehir’in gelişmesini hem siyasi hem de ekonomik olarak nasıl görüyorsunuz sorusu üzerine Gülmez, AK Parti döneminde tarım ve hayvancılık sektörünün azaldığını dile getirdi.

“Nevşehir sanayi bakımından gelişmiş bir ilimiz değil. Daha çok çiftçilik ve hayvancılıkla kırsal kesimde bunlarla uğraşıyorlar. Biliyorsunuz AKP iktidarı döneminde tarım ve hayvancılık girdi fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı getirisi az olan bir sektör oldu. Nevşehir’de daha çok turizme yönelik sektör gelişiyor. Ancak şu var Nevşehir merkez olarak turizmde yeterli payı alamıyor. Maalesef merkezde turizm yok denecek kadar az. Bizim Nevşehir’de yapmamız gereken şu; turizme gerekli ağırlığın verilmesi ve turizm sektöründen insanların yeterli payı alması için çalışmaları yapmalıyız.”

Nevşehir’de Belediyeye Çok Büyük Görevler Düşüyor

İl Başkanı Gülmez, Nevşehir Belediyesinin merkeze turist çekmek için hayata geçirmeyi planladığı yeraltı şehrinin bir an önce tamamlanması ve turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

“Belediye Başkanımızın çalışmaları var bunlardan birisi yeraltı şehri. Duyumlarımıza göre en yakın zamanda oranın ihaleye verilip butik otel şeklinde turizme kazandırılacağı söyleniyor. Bizim arzumuz o bölgenin bir an önce turizme kazandırılması. Ayrıca o bölgede sanırım 11-12 tane mahalle vardı daha önce. O mahallelerin hepsi yıkıldı, özellikle turizm alanı dışında kalan mahalleler deprem alanı gibi. Bu mahallelerin en azından TOKİ vasıtasıyla ya da Belediye kanalıyla temizlenip imara açılaması lazım. Türkmen Mahallesi ve civarının kentsel dönüşüme gireceği söyleniyor. Bu konuda çalışmalar yapılacağı söyleniyor. Ancak kentsel dönüşüme girilecek bir yer varsa Bekdik Mahallesi, Tahtacami Mahallesi, Kapucubaşı Mahallesi yıkık virane halde duruyor. Oralara öncelik tanınması gerek. Nevşehir’de Belediyeye çok büyük görevler düşüyor.”

Başkan Gülmez, Nevşehir’in en büyük sorunlardan bir olan içme suyu sıkıntısının bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

“Bu suyun kalitesi içime ve sağlık koşullarına uygun değil. İnsanlar içme suyunu dışarıdan temin etmekte. Belediyenin ilk önce yapması gereken işlerden biri de sağlıklı bir içme suyuna kavuşturulmasıdır. Bu konuda Belediye Başkanının bir an önce adım atması gerekiyor.”

Nevşehir’in gelişmesi ve güzelleşmesi için Belediye Başkanı Rasim Arı’nın çok çalışması gerektiğini vurgulayan Başkan Gülmez, şunları ekledi:

“Nevşehir bizim ilimiz burada yaşıyoruz. Bu ilin gelişmesi ve güzelleşmesi için Milletvekilimiz ve bizler elimizden geldiği kadar belediyemize yardımcı olmaya her zaman hazırız. Buradaki insanları mutlu görmek geçim sıkıntısı yaşamadan bilgi birikimi olan insanlarla dolu bir kent istiyoruz. Bu nedenle hepimize büyük görevler düşmekte. Bizim temennimiz bu şehirde yaşayan insanların mutlu olması. Bu nedenle özellikle Belediye Başkanımızın çok çalışması gerekir.”

Ekli Dosyalar

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi