- 26 Ekim 2019

Kim Demiş Nevşehir Milletvekilleri Konuşmaz Diye

Göreme Vadisi, Cumhurbaşkanlığı kararıyla millî park olmaktan çıkarıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Göreme Vadisi, Cumhurbaşkanlığı kararıyla millî park olmaktan çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, Göreme Vadisi ve çevresindeki alanın milli park olarak belirlenmesi hakkındaki 30 Ekim 1986 tarihli ve 86/11135 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yürürlükten kaldırıldı ve Göreme milli park olmaktan çıkarıldı.

Göreme’nin Milli Parktan çıkartılması sonrası tartışmalarda beraberinde geldi.

Bugün Nevşehir Milletvekilleri Meclis Genel Kurulu’nda Göreme’nin milli parktan çıkartılmasını tartıştı.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, TBMM'de yaptığı konuşmada Kapadokya Alan Başkanlığını ve Göreme Vadisi hakkında çıkan tartışmalara açıklık getirdi.

Göreme Milli Parkı, Kapadokya Alan Başkanlığına devredilmesi ile Göreme Vadisi'ndeki yetki karmaşası da ortadan kalkmış olduğunu söyleyen Açıkgöz, amaçlarının bölgeyi koruyup, geliştirip, dünyanın ortak mirası olan göreme’yi geleceğe aktarmak olduğunu savundu.

Buna karşı CHP Milletvekili Faruk Sarıaslan, Göreme’nin milli parktan çıkarılmasının nedenini bölgenin imara açılması için milli park statüsünden çıkarılması gerektiğini ve bununda yolunu açacağını savundu.

Daha sonra ikili arasında riyakârlık tartışması boy gösterdi. Açıkgöz, Faruk Sarıaslan’ı riyakarsızlık ile suçladı ve Nevşehir'de başka mecliste başka konuştuğunu söyledi.

CHP bu konu hakkında meclise, araştırma önergesi verdi ancak kabul edilmedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (505) 453 50 40
Reklam bilgi