- 25 Ekim 2019

Sarıaslan Meclis'te Eğitim ve Bilim Üzerine Konuştu

Nevşehir CHP Milletvekili Faruk Sarıaslan, Mecliste Bilim ve Eğitim üzerine konuşma yaptı. Konuşmasında iktidarın eğitim sistemindeki istikrarsızlığını eleştirdi.

Nevşehir CHP Milletvekili Faruk Sarıaslan, Mecliste Bilim ve Eğitim üzerine konuşma yaptı. Konuşmasında iktidarın eğitim sistemindeki istikrarsızlığını eleştirdi.

Sarıaslan, “Bilim otoriterlerin gerçeğine değil, gerçeğin otoritesine hizmet etmektedir. Bilimin reddettiği otorite sadece şahıslarınkini değil ideolojilerin otoritesini de kabul etmez. Sosyalist bilim kapitalist bilim, İslam ve Hıristiyan bilimi olmaz. Bilim önyargılardan uzak olmalıdır. Ülke yönetimi bilimin aklın dışına çıkmışsa o ülke felakete gidiyor demektir. Tarihte de günümüzde de bunun örneklerini var. Nazi Almanya’sı İngilizler de arayandır, bizimle savaşmaz deyip ülkeyi felakete sürükledikleri gibi ya da yeni yaşadığımız bizim de bütün Müslümanların desteğini alırız deyip BM de boyumuzun ölçüsünü aldığımız gibi. Bilime ulaşmanın yolu elbette eğitimden geçer” dedi.

Türkiye OECD ülkeler arasında öğrenci başına en az para harcayan ikinci ülkesi olduğunu söyleyen Sarıaslan, “Türkiye gibi nüfus artışı ve genç nüfus oranı OECD oranının çok üstünde olan bir ülke eğer doğan çocuklarına dünya ile rekabet edecek bir vaziyet kazandırmak istiyorsa OESD ortalamasının çok üstünde eğitime kaynak oluşturmak zorundadır. % 5 harcama öğrenci oranı bizden düşük ülkeler için yetiyor olabilir ama bizim için yetmez. Finlandiya’nın eğitim başarısının kökeninde 1990’larda diğer bütçeleri kısıp eğitim bütçesini iki katına çıkarmış olması gerçeği yatmaktadır. Unutulmamalıdır ki hiçbir mucize kendi başına ortaya çıkmaz.”

Sarıaslan, eğitimde başarının sırrı, öğretmen kalitesinden geçtiğini söyledi. “Eğitim araştırmalarının ortaya çıkarttığı tartışmasız gerçek şudur ki eğitimde başarıyı belirleyen temel ilke öğretmen kalitesidir. Önemli olan mesleğin tutkuya bağlanmış öğretmenlerden oluşmasıdır. Türkiye öğretmen kadrosu en genç ikinci ülkedir. Bu kendi başına bir avantaj değil ama ciddi bir potansiyeldir. Bilginin ve bilgiye ulaşma yönteminin bu kadar hızla değiştiği dünya da yeni yetişmiş genç öğretmen kadrosu doğru yönlendirmeyle çok ciddi bir reformun dinamosu olabilir. Bugün açılan okullara gelen 19 milyon çocuğumuza dünya ile rekabet edecek becerileri kazandırmaktan çok uzak bir eğitim sistemimiz var. Eğitimde acil olarak yapılması gereken siyasetin günlük akışına göre değil, veriye dayalı bir reform programı üzerinde toplumsal bir uzlaşma aramak gerekir. Çocuklarımızı dünya ile rekabet nasıl daha iyi bir şekilde hazırlarız sorusu hep beraber bu soruya cevap vermemiz gerekir. Türkiye’nin önünde iki seçenek var. Ya akıl ve bilim diyeceğiz ya da olduğumuz yerde debeleneceğiz. Tarih bize iklim ya da coğrafyayla ekonomik başarı arasında basit ya da kalıcı bir başarı olmadığını göstermiştir.”

Okul öncesi eğitiminin önemine değinen Sarıaslan şunları söyledi, “Dünya da bütün araştırmalar gösteriyor ki eğitimde başarının sırrı okul öncesi eğitimden geçmektedir. Bugün Türkiye de okul öncesi eğitim sayısı azdır. Her mahallede belediye ve milletin işbirliği ile beraber bu konu çözülebilir. Bunun dünyada da örnekleri vardır. Bugünkü iktidarın öncülüğü üniversite sayısını oturtmak olmuştur. Ne yazık ki sayı arttıkça eğitim de nitelik düşmüştür.  Bu nedenledir ki üniversiteli işsiz sayısı artmıştır. Yurt dışına master, doktora yapmak için giden gençlerimizin % 77 si ülkesine dönmek istememektedir. Bu ülkenin geleceği yetişmiş insan gücünün artmasıyla orantılıdır.”

Sarıaslan konuşmasının sonunda, kendisine gönderilen belgede, FETÖ’cü diye paspartuna el konulduğunu söyleyen, NEVÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Dekanlık yapan Mehmet Öcal için bu sorunun çözülmesini gerektiğini söyledi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi