- 05 Ekim 2019

TBMM Açılışı Sonrası Nevşehir Milletvekilleri Neden Atıştı ?

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni yasama dönemine hazır. Meclis iki buçuk aylık aranın ardından mesaisine yeniden başladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni yasama dönemine hazır. Meclis iki buçuk aylık aranın ardından mesaisine yeniden başladı.

Meclisin yeni yasama yılı özel oturumu Salı günü saat 15 de başladı ve Milletvekilleri meclis genel kurulundaki yerlerini aldı. Genel Kurul 27. Dönem 3. Yasama Yılının başlamasıyla açılış konuşmasını Meclis Başkanı Mustafa Şentop yaptı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan milletvekillerine hitap etti.

Çarşamba günü konuşma yapan Nevşehir CHP Milletvekilli Faruk Sarıaslan Nevşehirin sorunlarını meclise taşıdı. AK Parti ve CHP masalarından tartışma sesleri duyuldu.

Milletvekili Sarıaslan konuşmasında AK Parti milletvekillerine hitaben Nevşehir Kozaklı ilçesinde yapılması planlanan hastanenin hala başlamadığını hatırlattı. Kozaklı ilçemizin hastane sorunu olduğunu bu sorunun acilen çözülmesi gerektiğini yapılacak hastanenin fizik rehabilitasyon merkezi şeklinde yapılması durumunda ülke ekonomisine ve ülke turizmine ciddi katkı sağlayacağını söyledim. Belediye başkanlığı seçimi öncesi AK Parti Milletvekilleri ve Belediye Başkanı adayları bunu doğru bulmuş oluyorlar ki hastanenin yapılacağı yönünde vatandaşa vaat de bulundular. Sarıaslan Kozaklı Belediye Başkanı Akif Kabukçuoğlunun seçilmeden önceki hastane hakkındaki konuşmasını meclis kürsüsünden dinletti. Bu vaatler sonrası seçilen AK Parti Kozaklı Belediye Başkanı ağustos ayı içerisinde hastane temeli atılmazsa istifa edeceğini söyledi. Bırakın temelini atmayı ortada proje yok. İki milletvekilinin verdiği sözü yerine getirmeye davet ediyorumdedi.

Sanayicilerin sorunlarına da değinen Sarıaslan Nevşehir merkezde bulunan sanayi bölgesinde hiçbir yerinde doğalgaz olmadığını söylediğimde AK Parti Milletvekili Belediye Başkanlığı seçiminden önce doğalgazın sanayiye geleceğini müjdeledi. Ama doğalgaz hala yok. Sayın Milletvekili yapacağınız işler için söz vermeyin yada söz veriyorsanız yerine getirin. Nevşehir halkı vermiş olduğunuz bu sözün yerine getirilmesini bekliyor. Nevşehirde görüştüğümüz sanayicilerle sanayide ara elamanlara ihtiyaç olduğunu bu işsizlik ortamında ara elaman bulamadıklarını sanayideki üretimlerde de düşüş olduğunu söyledi. Ara elaman bulmanın yoluda bol bol İmam Hatipler açmak yerine kendilerine ara eleman yetiştirecek teknik okulların açılmasını istediler. Bu konuda MEB ile beraber çalışacaklarını söylediler. Onların sizden tek beklentileri yeterki eğitime ideolojik olarak yaklaşmayın. Üretimin adaletli paylaşımına dayalı bir eğitim sistemini geliştirin. Nevşehirli sanayiciler kalkınmada öncelikli iller statü almak istiyorlar. Ayrıca Nevşehir havaalanına Antalya ve İzmirden direkt seferlerin kurulması ve İstanbul seferlerin artırılması için bizden acil çözüm beklemektedirler. Nevşehir halkı hala asbestli borulardan su içmektedirler.  Bu sorununda acilen çözülerek tüm Nevşehirin içme suyu borularının değişmesi gerekir diye konuştu.

Çiftçilerin sorunlarına da değinen Sarıaslan Nevşehir patatesin en çok üretildiği yerlerden biridir. Elektrik fiyatlarına yapılan zamlar çiftçinin belini bükmüş her biri hacizli durumda. Çiftçilerimiz elektrik borçlarının bir yıl faizsiz olarak ertelenmelerini ve kendilerine olanak sağlanmasını istiyor. Bu konuda hükumetten destek istiyorlar. Çiftçiyi üretime yönlendirecek yeni düzenlemelerin yapılmasını bekliyorlar. Çiftçilerin çoğu size oy veriyor ancak bunlar elektrik ve mazot zammı olarak geri dönüyor. Devlet vatandaşa sertifikalı tohum almaları için her yılsonunda 425 TL destek vermekte. 2018 yılı destek ödemesi henüz yapılmadı. Çiftçilerimizin bankaya olan borcunu ödeyebilmek için acilen bu desteğin verilmesi gerekir. Bu geç ödeme nedeniyle devlet vatandaşa ödediği paraya faiz ödememekte ama vatandaştan devlete olan borcundan dolayı faiz almakta dedi.

Milletvekili Sarıaslan meclis kürsüsünden Nevşehir Valisi İlhami Aktaşı hedef gösterip kendisine hakaret ettiğini söyleyerek Avanosta tarihi köprünün ayakları ödenek verilmediği için çökmek üzere. Projesi yapılmış planı yapılmış ama ödenek yok deniyor. Ödenek yok diyen Vali geçenlerde bir açılışa katılıyor. Vali diyor ki Türkiyede ekonomi çok kötüye gidiyor diyorlar bazı şarlatanlar ekonominin çok iyi gittiğini görüyorsunuz diyor. Sayın Vali sizler devletin Valisisiniz. Şarlatanın tanımına bir bak.  Bir taraftan diyeceksin ki Avanostaki köprünün ayağını yapacak projenin bedeli yok. Ben diyorum ki Kozaklı ile Kanlıca arasındaki yol yapın ödenek yok sonra orada bir takım insanlara yalakalık yapmak için şarlatan lafını kullanıyorsun. Sana aynen iade ediyorum diyerek tepkisini gösterdi.

Sarıaslan konuşmasının sonunda Avanostaki konaklara dikkat çekerek konakların Turizm Bakanlığına sevk edildiğini hatırlattı ve konuşmasını şu şekilde bitirdi. Avanosta 23 tane konak var. Bu konaklar turizm bakanlığına sevk edildi. Eğer yapılsa bitirilse konakların her birinin odası150 Euro. Turizm bakanlığı ne kendisi yapıyor ne de bunu belediyeye devrediyor. Turizm Bakanlığı ya bunu yapsın ya da belediyeye devretsin bekliyoruz. Hacı Bektaş Veliye bir tane çivi çakılmadı. Geçenlerde biz Turizm Bakanlığına ziyarete gittik Hacı Bektaş Belediye Başkanıyla beraber. Kendisini davet ettik davetiye verdik. 55 yıldır yapılan yardımı biraz daha artırılarak ödenmesini istedik. Kendisi yapacağını söyledi. İki gün sonra bir yazı geldi. Söz konusu etkinliği desteklenmesi uygun görülmemiştir. 55 yıldır yapılan yardımı 55 yıl sonra kesiyorsunuz. Ben bir soru önergesi verdim Bakana dedim ki Sizin bu yardımları kesmenizdeki amaç siyasimidir ideolojik midir mezhepsel midir Hala bunun cevabını alamadım.

Söz hakkı alan AK Parti Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe Sarıaslanın sözlerine açıklama getirdi. Kozaklı ile ilgili her türlü çalışmayı Sayın Vekilim Mustafa Bey ile çok sıkı takip ediyoruz. Kozaklı devlet hastanesi hayata geçecek. Hacı Bektaşla ilgili önceki belediyeler hizmet götürmedi. Vali ile ilgili CHPli Sarıaslan bir takım sataşmalarda bulundu. Vali Nevşehire gelmiş şuan hizmet aşkıyla görevini en iyi şekilde ifa etmek isteyen ve kesinlikle bir AK Partinin Vekili olarak değil bir bürokrat olarak her kesime sahip çıkmış bir insandır dedi.

Tekrar söz hakkı alan CHP Milletvekili Faruk Sarıaslan Siz bu kürsüde mecliste doğalgazın seçimden önce geleceğini söylediniz. Tutanaklara geçti. Meclis tutanaklarında var. Siz Kozaklıya geldiniz. Ağustos ayı içerisinde eğer buraya hastaneyle ilgili kazık vurulmazsa çalışma yapılmazsa belediye başkanına istifa edecek dedirttiniz ve dedi. O zaman ya siz verdiğiniz sözü yerine getireceksiniz ya da söz vermeyeceksiniz. Şimdi masal okumayın Hacı Bektaşa siz iktidardasınız 6 ay oldu ben burada konuşma yapalı dediniz kiyapacağız bir tane çivi çakmadınız. Bakan 55 yıldır yapılan yardımı kesti. İdeolojik mi siyasi mi mezhepsel mi bunu söylemek zorundasınız dedi.

CHP Milletvekili Sarıaslanın konuşmasına cevap veren Mustafa Açıkgöz Kozaklı hastanesinin en kısa zamanda yapılacağını söyledi. Kozaklıda zaten bir fizik tedavi hastanesi var önce onu bildireyim kendisine. 180 yataklı hemde Türkiyenin en gözde hastanesi ve İnşallah devlet hastanesinin yeri de hazır. En kısa zamanda yapacağız. İkincisi Sayın Vekilin hangi sanayi olduğunu kendisi bile bilmiyordur. Üçünçüsü de Avanos ile ilgili köprüyle ilgili köprünün Vali ile ne alakası var onu da anlamadım. Köprü ödeneği hazırdı ama o dönemki belediye başkanı istemedi köprü yapılmasını. Hacı Bektaşla ilgi TOKİsini hastanesini köprülerini kavşaklarını hepsini bu hükümetimiz yaptı. Ama maalesef belediye başkanın yapmadığı hizmetleri bizden soramazlardiye konuştu.

Açıkgöz yaptığı açıklamada Vali Aktaş ile yapılan konuşmadan bahsetti. Vali Bey ile ilgili de o gün açılışta beraberdik sadece ekonomik gidişatla ilgili o günkü istihdamla ilgili bir şey söylemeye çalışıldı. Orada doğru yapılan işleri burada kürsüde kendilerini kaybeden şahısların demesini de kınıyorum diyerek konuşmasını bitirdi.

CT Haber olarak yorumu size bırakıyoruz.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Murat Ulutas - Bu ülke nasıl bi ülke oldu. Allah askina devletin valisi ne başbakana cumhurbaşkanına bi laf demuyetecekmiyiz. Tam arabistan yaptınız. Ama boyle gitmez tayip bey senin bu sistem coktu.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 11:46
05

Şerafettin - @Murat Ulutas 04 nolu yoruma cevabı: İnönünün zamanı olsaydı sana yalatırlardı o yazıyı. .kurban ol Tayyip erdoğan a. .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 17:37
03

Şerafettin - Ölümüne Recep Tayyip erdoğan nın askeri olarak diyorum ki son 15 sene lik iktidarın en beceriksiz iki vekili. .....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 19:25
02

Şerafettin - Hdpkk nın kankisi chp li vekile bu beceriksiz Ak parti li vekiller yüzünden konuşmuş haksızda deyil.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 19:22
01

Kemal - Chp li vekilin sayın valimiz hakkında söylediği hariç, hangisi yalan. ..not ben Ak parti liyim. ...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 19:18
06

Ak Dava - @Kemal 01 nolu yoruma cevabı: Baştan sona kadar hepsi yalan.Avanos köprüsü geçen dönem chp li belediye başkanı (adınıda verebilirim) tarafından yapılmadı.Kozaklıda fizik tedavi merkezi zaten var ve yeni hastane yapımı için çalışmalar devam ediyor.Sanayi bölgesine doğalgaz götürülme çalışmaları için görüşmeler yapıldı fakat chp li vekilin söylediği gibi ordaki sanayicilerin hepsi doğalgaz gelsin diye çabalamıyor sadece bir kaç firma var.Bilginiz olsun diye cevap yazdım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ekim 11:11

Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi