Nevşehir Muhasebeciler Odası Başkanı Arslan İle Dobra Dobra

Nevşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşaviri aynı zamanda Muhasebeciler Odası Başkanı Şerafettin Arslan CT Haber’in sorularını yanıtladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Nevşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşaviri aynı zamanda Muhasebeciler Odası Başkanı Şerafettin Arslan CT Haber’in sorularını yanıtladı.

Başkan Arslan, muhasebecilik, Nevşehir Muhasebeciler Odası'nın çalışmaları ve muhasebecilerin sorunları ve daha birçok konu hakkında sorularımıza samimi cevaplar verdi.

İşte Şerafettin Arslan İle Yaptığımız Röportajımız…

-Sizi tanıyabilir miyiz?

1960 Erzurum Oltu doğumluyum. 1970’ten itibaren Nevşehir’de ikamet ediyorum. Serbest muhasebeci mali müşaviriyim, aynı zamanda Nevşehir mali müşavirler odası başkanıyım. Evliyim, 3 kızım ve 1 oğlum var.

 “ TÜRKİYE’DE MENSUBU OLUNAN EN ZOR MESLEK”

-Muhasebecilik hakkında bilgi verir misiniz?

1989 yılında 3568 sayılı yasayla yasa statüsüne kavuşmuş, akademik bir meslektir. Mali müşavir olmak için 4 yıl lisans eğitim alınır. Sonrasında sadece bizim mesleğimizde dünyada çok örneği görülmeyen bir staj başlama diye sınav var. Çok zor bir sınavdır. Biz buna mesleğin TUS’u diyoruz. Bu sınavı verdikten sonra 3 yıl, eğer yüksek lisans yapmışsanız 2 yıl staj süreci var. Bu aşamadan sonra bir sınava daha giriyorsunuz. Biz buna yeterlilik sınavı diyoruz. Bu sınavı verdikten sonra meslek mensubu oluyorsunuz.

Türkiye’de mensubu olunan en zor meslek. Biz diğer alanlar gibi bölümümüzü bitirdikten sonra “mali müşaviriz” diyemiyoruz. Çünkü bizim meslek yapımızın değişik bir meslek yasası var. Yüzey bir meslek, zor bir meslek, kolay yok artık. Yapılan bir araştırmaya göre işini yapanların bir daha dünyaya gelse ne olurdun diyenlerden %5 aynı işi yaparım diye sonuç çıkmış. Hiç kimse yaptığı işten memnun değil ama benim şöyle bir sloganım var: “yaptığınız işi sevmezseniz başarılı olamazsınız”. Madem bu mesleği seçtiniz, bu mesleği seveceksiniz. Karadenizlilerin bir sözü var: sevdiğini alamayan aldığını sevsin.

MESLEĞİN BİR KİMLİK PROBLEMİ VARDI”

-Nevşehir Muhasebeciler Odası olarak çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

1990 yılında kuruldu odamız. Ben odanın 6. başkanıyım. Bizden önceki arkadaşlarda ellerinden geleni yaptı. Benim bu 4. yılım. Biz hep söyleriz, 10 yıllık bilgiyle doktorluk yaparsınız, 3 yıllık bilgiyle avukatlık yaparsınız ama 3 ay önceki bilgiyle muhasebecilik, mali müşavirlik yapamazsınız. Böyle bir mesleği icra ediyoruz.

Yoğun bir eğitim programımız var. En az ayda bir kere mesleki konularla ilgili seminerlerimiz var. Çatı örgütümüz TÜRMOB’a teşekkür ediyoruz. Onların destekleriyle biz burada mesleki gelişmeleri ki, çok sirkülasyon var. 2019’da bizim mesleği ilgilendiren beyanname hayata geçti, 2020’de 2 tane daha beyanname hayata geçti. Faaliyetlerimizin ana konusu mesleki eğitim. Buna çok önem veriyoruz. Bunu yapmak durumundayız. Meslektaşlar arasında birliği beraberliği sağlayabilmek için yılda bir kez Ramazan etkinliğimiz var. Mart ayının ilk haftası muhasebeciler haftası olarak kutlanmaktadır. Özelliği de bizim meslek yasasının meclise sunulmasıdır. Meslektaşlar arasında muhabbetimizi birliğimizi sağlayabilmek için. Bunun yanında 4 senedir benim dönemimde Aksaray Kırşehir, Nevşehir ve Niğde’de muhasebeciler haftasında 4’lü bir futbol turnuvası düzenliyoruz. Bu arada şu ana kadar 3 ilde oynadık 3’ünde de ilimiz birinci oldu. Sonuçları güzel mi, güzel. Mesleğin bir kimlik problemi vardı. Biz bunu ortadan kaldırmaya çalıştık.

-Nevşehir ilçelerinde odanızı temsil eden temsilcileriniz var mı? Onların çalışmaları hakkında kısaca bilgilendirir misiniz?

Her ilçede bir temsilcimiz var. Ama Nevşehir’in ilçeleri merkeze yakın o yüzden birlikte yapıyoruz, ilçe bazlı herhangi bir faaliyetimiz yok yakın olmasından dolayı. Faaliyetleri birlikte yapıyoruz. İlçedeki meslektaşlarımızın bir sorunu olursa hiyerarşiğe uygun olarak ilçe temsilcisine oradan da odamıza geliyor böyle bir hiyerarşimiz var.

-Nevşehir’de kaç muhasebeci var?

Odamızın şuan 247 üyesi var. 40 kadarı bayan üye, bu 247 üyemizden 166 tanesinin bağımlı bağımsız büroları var. Bazıları da şirketle icra ediyor. 25 30’u da mesleği icra etmiyor.

HAK ETTİĞİMİZ YER AYRI HAYAL ETTİĞİMİZ YER AYRI”

-Muhasebeciler toplumda değer görüyor mu?

Hiçbir meslek örgütü özellikle akademik bir meslek dediğim gibi Türkiye’de şuanda mensubu en zor olan bir meslek, toplumda tabii değer görüyor ve görmeli de. Hak ettiği yer de mi? Şimdi hak ettiğimiz yer ayrı hayal ettiğimiz yer ayrıdır. Hiç kimse hayal ettiği yerde değil. Hak ettiği yerde mi peki? Hak alınmaz verilir, hakkı bir başkası verir. Siz alamıyorsunuz; iş görüşmesine gideceğiz, diyorsunuz ki 5 bin lira isterim patronda diyor ki 3 bin lira. Kim verdi bunu? Siz değil, karşı taraf verdi. Bu yüzden hakkı kim veriyor, sizin hedef kitleniz kim ise hakkı o veriyor. Tabii bu kadar eğitim alınarak sınavlardan geçerek yapılan bir mesleğe hak ettiği değer veriliyor.

SORUNUN BİTTİĞİ YERDE HAYAT BİTMİŞTİR”

-Muhasebecilerin Nevşehir’de sorunları var mı? Varsa eğer bu sorunlar nasıl çözülüyor?

Sorunsuz bir meslek yok. Her mesleğin kendine göre sorunları var. Avukatlara, doktorlara bakıyoruz sorunları var. Dün farklı sorunlarımız vardı çözdük, bugün farklı sorunlarımız var çözeriz ama yarın farklı sorunlar olacak, onu da çözeriz. İnsan hayatı devam ettiği sürece sorun vardır. Sorunun bittiği yerde hayat bitmiştir. Bir yerde sorun yoksa arıza vardır. Sivil toplum örgütüyüz ama her kesimin bir örgütü var. Sadece bizde örgüt yok. Benim talebim başka bir örgütün sorunu olabiliyor. Sizin çözdüm dediğiniz başkasına sorun yaratabiliyor. Bu yüzden dediğimiz gibi sorun olacak ama biz ne yapacağız, sorunları çözerek ve şuna inanacağız sorunsuz hiçbir şey yok. Bizler sorunla yaşamayı öğreneceğiz.

ALMADAN VERMEK ALLAH’A MAHSUSTUR”

-2019 yılında yapmış olduğunuz sosyal projeleriniz var mı? Projeler hakkında nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Eğitimlere çok önem veriyoruz. Meslek mensuplarının kaynaşmasına ve kurumlar arası ilişkilerimize önem veriyoruz. Sosyal proje olarak şunu yapamadık; almadan vermek Allah’a mahsustur. Bir şeyler yapıp topluma bir şeyler katmak, proje dediğimiz zaman bu artık ekonomiyle bütünleşti. Nevşehir’in ekonomik sorunlarına eğildik. Ticaret Odaları ve Esnaf Odalarıyla toplantılar yaptık, çözüm önerileri sunduk. İhracatı nasıl artırırız dedik, ticareti nasıl artırırız dedik, iş insanlarını ticaret yapmaya nasıl yönlendiririz dedik. Bunlar sosyal faaliyetlerimiz. Ancak gönül isterdi ki Elazığ’a Nevşehir Mali Müşavirler Odası olarak oraya bir mali yardım gönderebilseydik. Bu bir imkan meselesi olduğu için yapamadık.

ESKİ BİLGİLERLE BU MESLEĞİ YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL”

-Muhasebecilik konusunda yeni nesillere veya muhasebeci olmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Muhasebecilik devamlı gelişen ve değişen bir meslektir. Avrupa ülkelerinde birinci sırada akademik bölüm olarak. Çok önemli bir meslek. Bu işi yapmaya karar verenler iyi düşünsünler. Takibi zor bir meslek. Çünkü güncel bir meslek. Eski bilgilerle bu mesleği yapmak mümkün değil. Bu iş sevmeyle yapılacak bir iş. Sonuçta 3 sene staj yapacak ve yeterlilik sınavına girecek bu kadar süreci göze alıyorsa demek ki bu işi sevecek. Bu mesleğin istikbali var mı? Var. Ancak sıra dışı iş yapacak. Yani artık ben muhasebe kaydı yaparım” bu işi sistem yapıyor. Artık bu meslek sıradan olmaktan çıktı. Sıra dışı iş yapanlar para kazanıyor.

KİMSE ONLARI SİLAH ZORUYLA MUHASEBECİ YAPMADI”

-CT Haber aracılığıyla muhasebecilere ne söylemek istersiniz?

Türkiye’de 110 bini aştık şuanda. Hepsine, mesleklerini severek yapmalarını, bugünlerde biraz çok yoğun bombardımana tutuldu. 4 tane yeni beyanname daha hayatımıza girdi. Bu bizim işlerimizi çoklaştırdı. Zorlaştırdı demiyorum. Çünkü hiçbir işin zor olduğuna inanmıyorum. Bu çoklaşma aslında iyi bir şey. Sosyal medyada mesleğe çok sallamasınlar. Biraz mesleklerine sahip çıksınlar. Kendi kendilerini rencide etmesinler. Sosyal medyada görüyorum, “yandık, öldük” falan diyorlar. Kimse kusura bakmasın kimse onları silah zoruyla muhasebeci yapmadı. Sevmiyorlarsa bıraksınlar yapmasınlar.

-Son olarak söylemek istediğiniz ya da eklemek istediğiniz bir şey var mı?

CT Haber’e teşekkür ediyorum. Güzel bir düşünce, düşünce eyleme dönüşürse anlam kazanır. Düşünce de eyleme dönüşmüş. Mesleğimize verdiğiniz değerden katkıdan ve katkılarda bekliyoruz. Bundan sonra inşallah basında daha çok kapsamlı görüşmeler çalışmalar yapmak istiyoruz. Tekrar teşekkür ediyoruz.

03 Şub 2020 - 07:00 -