Başkan Yardımcısı Yüzer, Voleybol Takımını ve Amatör Sporları Anlattı

CT Haber'in Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Yüzer ile yaptığı röportajın son bölümünde, Nevşehir Belediyesi’nin satın aldığı Voleybol Takımı ve Amatör ve Profesyonel Spor alanında Nevşehir Belediyesi’nin faaliyetleri hakkında konuştuk.

Büyütmek için resme tıklayın

CT Haber'in Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Yüzer ile yaptığı röportajın son bölümünde, Nevşehir Belediyesi’nin satın aldığı Voleybol Takımı ve Amatör ve Profesyonel Spor alanında Nevşehir Belediyesi’nin faaliyetleri hakkında konuştuk.

İşte o röportajımız…

Sizi genellikle tribünlerde görüyoruz. Spor merakınız nereden geliyor?

-Küçüklükten geliyor. Günün birinde bu kadar sporun merkezinde bulabileceğime inanmıyordum. Aslında iyi bir futbol seyircisiyim. Başka branşlarla da ilgiliyim. 6 yıl voleybolla ilgilendim. Lisanslı voleybolcuydum. Günün birinde gençlik ve spor bakanlığında çalışacağımı hiç düşünmemiştim. Bu nedenle sporun merkezinde kendimizi bulduk. Spor merakımız sayesinde farklı projeler yapmada bize avantaj sapladı. 8 yıllık tecrübenin neticesinde sayın başkanımızın takdiri ile buraya geldik. Nevşehir’in gerçek manada bir spor altyapısı oluşturulması ile ilgili bazı görevler verildi. Uzun vadeli başarılar oluşturma gayreti içerisine girdik.

Voleybol takımıyla birebir ilgileniyorsunuz. Bu takım nasıl oluştu? Aklınıza voleybol takımı satın alma nasıl geldi? Nevşehir Belediyesi Kadın Voleybol Kulübü hakkında bilgi verir misiniz?

-Bizim göreve başladığımız süreçte yaptığımız icraatlardan biri değil; adaylık sürecinde hatta aday olmadan önce sayın Başkanımızın hayalini kurduğu projelerden biri buydu. Nevşehir’i amatör branşlarda nasıl iddialı bir konuma getiririz, gençlerin önünü açabilecek nasıl fırsatlar sunabiliriz gibi kafasında bazı planlar vardı. Adaylık sürecinde biz bu girişimlere başladık. Hangi branşlarda ön plana çıkabiliriz? Bu noktada hangi seviyede başlarsak ilgiyi artırabiliriz derdi içindeydik.

Türkiye’de ve dünyada kadın voleybolu erkek voleyboluna göre daha popüler bir spor. Voleybolu tercih ederken biraz daha şehrin ismini ön plana çıkarmak için bayan voleybolunu tercih ettik. Kadın voleybolunu destekleyerek imkanları artırmak istedik. Nevşehir’de spor yapan bir çocuğa hedef koymamız gerek. 1. Lig'de mücadele eden bir kulübün olduğunu bilen bir çocuk o branşta ilgilenme isteği daha çok olacak.

Önce amatörden alıp 1. Lige 2. Lige çıkarabilirdik ama bu uzun bir süreci kapsayacaktı. Bu da yatırımı zorlayacaktı. Biz zaman kaybetmek istemedik. Maddi zorluklar çeken kulüpler oldu. branşını devredecek kulüpler oldu. Yüksek meblağlarla karşımıza çıktılar biz biraz ikili ilişkilerimizi kullanarak isim hakkını aldık. Belediyeden herhangi bir ödeme yapılmaksızın biz Eskişehir Bozhöyük Belediyesi’nin isim hakkını Nevşehir’e kazandırmış olduk. Şuan 14 tane oyuncumuz var ama 28 tane altyapıda sporcumuz var. Altyapıdaki oyuncuları yetiştirerek takımımıza kazandırma gayreti içerisine girdik. İnşallah ileride Nevşehir sporcularını da bu başarıyı elde edebilirsek sultanlar liginde mücadele ederken görebileceğiz. Amacımız kulübümüzün sultanlar ligine çıkması ve büyük takımlarla mücadele etmesini sağlamak. Aynı şekilde bu takımlarla mücadele etmesi Nevşehir’de büyük takımların ağırlanması, kanallarda yayınlanması anlamına gelir. Bu da nerdeyse paralarla elde edilemeyecek başarı reklamla elde edilecek. İnşallah kulübümüzü sultanlar liginde mücadele ederken görebiliriz.

Voleybol takımı Nevşehir’de Beşiktaş’la hazırlık oynadı. Beşiktaş gibi isim yapmış takımları tekrar Nevşehir’de görecek miyiz?

-Asıl hedefimiz sultanlar ligine çıkıp her hafta bu büyük takımlarla mücadele içerisindeyiz. Amacımız Türkiye’deki büyük voleybol takımlarını burada ağırlamak istiyoruz. Bu sezon başında Galatasaray’a davet gönderdiğimizde onlarda çok memnun oldular sadece takvimleri uymadığı için onları getirtemedik. Aslında biz bir turnuva yapma gayreti içerisindeydik. 8 takımın burada Nevşehir’de katıldığı bir özel turnuva ev sahipliği yapmayı istiyorduk. Zamanlama olarak yetiştiremedik. İnşallah devre arasında ya da sezon başında buraya büyük kulüpler getireceğiz. 

Voleybola transferler yaptınız, büyük takımlarda oynayan 2 yabancı oyuncu getirdiniz. Bu süreç kolay oldu mu? Maddi anlamda Belediye katkı sağlıyor mu?

Nevşehir Belediyesi voleybol kulübüne doğrudan bir katkı sağlamıyor. Belediyeler kanunun verdiği yetki çerçevesinde amatör branşları destekledi. Voleybol takımı çok iddialı büyük bütçelerle oluşturma gayreti içerisinde olmadık. Amacımız ilk senemizde alabileceğimiz en iyi sonucu elde edip sonraki seneler için biraz daha ilgiyi artırıp marka değerini yükseltmek ve bundan sonraki senelerin hazırlığını yapmaktı. Kısıtlı bütçelerle bu takımı oluşturduk ama şükür çokta iddialı konuma geldik şuan aldığımız iki tane sporcu var. Bunların maliyetine bakıldığında ikisinin toplamı rakiplerimizle kıyasladığımız zaman bir tane Türk sporcusunun maliyetinin altına geldi. Biz biraz sabrederek ilerledik. Bazı şanssız sakatlanmalarımız oldu, eğer bunlar gerçekleşmeseydi belki ligde daha üst sıralarda olurduk.

Amatör ve profesyonel spor alanında Nevşehir’de yapılan başka spor branşları neler?  Amatör branşlara gereken önem veriliyor mu?

Atletizm, dağcılık, güreş, boks ve özellikle karma dövüş sporlarında bizim bir sporcumuz var. Furkan Yasir Yalçın. Dünya Gençler MMY kategorisinde dünya şampiyonu oldu. Nevşehir belediyesinin armasını taşıdı. Bayrağımızı dalgalandırma fırsatı buldu İtalya’da. Biz bireysel branşta başarılar elde edecek sporcuları bünyemizde barındırmanın gayreti içerisinde olacağız. Şuan 7 farklı branşta 153 tane sporcumuz var. İleride yüzlerce sporcuyu bu kulüp çatısı altında inşallah destekleyeceğiz ve onların elde ettiği başarılarla gururlanmaya devam edeceğiz.

Voleybol kulübünün dışında 7 branşta faaliyet gösteriyoruz. Biz amatör branşların geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Amatör branştaki sporculara destek olmamız gerekiyor. Olimpiyatlar yaklaştı, baktığımızda olimpiyatlar amatör branşlar üzerine kurulu ve sporun zirve noktası. Bakanlıkta da şunu çok iyi gördük ki, gelişmiş ülkeler amatör branşlara çok fazla önem veriyorlar. Güçlü ülkeler bu müsabakalarda rüştünü ispat etmek için amatör branşa çok önem veriyor. Dolayısıyla biz de amatör branşlara gereken önemi verirsek olimpiyatlarda kendimizi daha fazla üst sıralarda bulabiliriz. Türkiye, son 15 yılda çok ciddi spor altyapısına bütçeden çok ciddi pay ayrıldı. Bunun yansımalarını hemen göremedik ama ileride göreceğimizi umut ediyoruz.

CT Haber aracılığıyla Nevşehir halkına ne söylemek istersiniz? Halkın bilmesini istediğiniz bir şeyler var mı?

Belediye başkanımızın söylediği bir şey var fiziksel değişimin yanında zihinsel değişimi Nevşehir’de mutlaka yaşatacağız. Başkanımız birçok yerde bunu vurguladı. Bunu gerçekleştirebileceğimiz alanlar eğitim sanat sportif faaliyetler dolayısıyla bizim bu nokta da en az PR çalışmalarımız kadar önem vermemiz, buralara emek para harcamamız gerekiyor. Biz şuan tam istediğimiz seviyede olmasa dahi bir şeyleri yavaş yavaş hayata geçirdiğimize inanıyoruz. Mesela 1. Ligde mücadele eden bir kulübümüz oldu. Diğer branşlarda mücadele eden sporcularımız oldu. Bunun haricinde Nevşehir sporu yalnız bırakmak istemedik. Oraya da gereken bütün destek veriliyor, güçlü bir takım oluşturulabilmek adına.

Nevşehir halkına çeşitli kültürel etkinlikler sunacağız. Mesele her hafta bir tiyatro oynandığı bir Nevşehir hayal ediyoruz. Bunun için gerekli görüşmelerimizi yaptık. Ulusal çapta oynanan oyunları Nevşehir’e getireceğiz. Böylelikle vatandaşlarımız her hafta sonu bir tiyatro oyununu bir müzikali, konseri Nevşehir’de izleme fırsatı bulacaklar. Amacımız o zihinsel değişimleri vatandaşlara sunabilmek ve insanların mutlu olduğu ortamları oluşturabilmek. Sosyal belediyeciliğin bazı gerekliliklerini ortaya koymamız gerekiyor. Bundan sonra da elimizden geldiğince imkan oluşturmaya çalışacağız.

Nevşehir’de spor altyapısını geliştirmek için acil ihtiyaçlardan biri olan stadyum, spor kompleksi kazandırmak istiyoruz. Bu kompleksi kazandırdığımız zaman daha başarılı sporcular çıkacağına da inanıyorum. Yakın dönemde 10 tane spor sahası 3 tane halı sahanın yapılacağı konusunda sayın bakanımız tarafından bunun bize sözü verildi. Mahalleler arasına yapacağımız spor tesisleriyle çocuklarımızın daha fazla sporla ilgili hale gelmelerini sağlayacağız. Söylemiştim Dünya Moto Kros Şampiyonasının Nevşehir’e getirilmesi için gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Şuna inanıyorum; Nevşehir şimdi olduğundan birkaç yıl sonra önemli konumlara gelecek. Hem belediyecilik hem sportif hem de kültürel anlamında önemli noktalara geleceğine canı yürekten inanıyorum…

Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Yüzer’in CT Haber’e verdiği bu güzel röportajdan dolayı teşekkür ediyor ve kendisine görevinde başarılar diliyoruz.

29 Kas 2019 - 16:20 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?