Azerbaycan Türkiye, Türkiye Azerbaycan

Ermenistanın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırısında Tümgeneral Polat Haşimov biri albay ikisi binbaşı sekiz Azerbaycan askeri şehit oluyor. Ardından Azerbaycan Ermeni mevzilerini vurmaya başlıyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Savaş halindeyiz diyor.

Saldırının yapıldığı yer sınır çatışmalarının yaşandığı yerlerden değil. Karabağ ve işgal altındaki diğer Azerbaycan toprakları ile ilgili çatışmalardan biraz daha farklı görünüyor.

Saldırı Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattının hemen yanında Tovuz ilinde gerçekleşti. Bu da gösteriyor ki mesele sadece Azerbaycan-Ermenistanla sınırlı değil. Erivan yönetimi burada bir tetikçi durumunda. Birileri onu kiralamış harekete geçirmiş Azerbaycan ve Türkiyeye bir mesaj vermek istemiş.

Bu birilerinin Rusya Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri BAE olduğu açıktır.

Bütün gücümüzle Azerbaycanla birlikte olacağız.

İranın Ermenistana kesintisiz desteğini söylemeye bile gerek yok. Ermeniler Azeri topraklarını işgal ederken İran Rusya ile birlikte hareket etti ve Ermeni işgallerine destek verdi. Nüfusunun neredeyse yarısı Azeri olan İran bu iç meseleyi Ermenileri destekleyip Azerbaycanı zayıflatarak kontrol altında tutmayı deniyor.

Saldırının bu boyutu iyi okunmuş olmalı ki Cumhurbaşkanı Erdoğandan Savunma Bakanı Hulusi Akara Türkiye bütün kurumlarıyla Azerbaycana tam destek açıklamaları yaptı.

Desteğin de ötesinde Biz birlikteyiz tek ülkeyiz sözleri kullanıldı. Erdoğan Tüm imkânlarımızla Azerbaycanın yanında olmaya devam edeceğiz dedi.

Aliyev: Savaş halindeyiz. Türkiyede jeopolitik akıl değişti. Akdenize bakın

Aliyev Savaş halindeyiz derken Erdoğan bu açıklamayı yapıyorsa saldırı Türkiyeye de yapılmış demektir. Türkiye saldırının sadece Azerbaycana değil kendisine de yapıldığını Türkiyedeki Ermeni lobisinin ağır baskılarına rağmen çok iyi anlamıştır.

Çünkü Türkiye artık bu lobilerin etkisinden kurtulmuş kendi zihin haritasını oluşturmuş coğrafyaya bakışını kökten değiştirmiştir. Bunun sonuçlarını Suriyede ve Libyada görüyoruz. Akdenizde görüyoruz.

Terörle mücadele mantığının değişiminde görüyoruz. İç güvenlik ve coğrafyayı etkisi altına alan jeopolitik akıl değişiminde görüyoruz.

O masalar tuzaktı terk ettik. Kafkaslarda da masa devrildi. Bu oyunda siz kaybedersiniz

Öyle görünüyor ki bu köklü değişimi Kafkaslarda da göreceğiz.

Artık Kafkaslarda Karabağ meselesinde işgal altında tutulan Azerbaycan toprakları meselesinde her şeyi Batının inisiyatif alanında görme politikaları terk edilecektir. Bizler Batının Avrupanın kurduğu bütün masalarda kaybettik.

Eğer o masalara güvenmeye devam etseydik bugün Libyada olmayacaktık. Akdenizde boğulacaktık. Terör şehirlerimizi vurmaya devam edecekti.

Ermenistanı Azerbaycana saldırtan güçler Türkiyenin eski reflekslerine göre oyun kuruyorlar. Bu oyunda İran kaybeder. Ermenistan kaybeder. Rusya kaybeder. BAE kaybeder.

Türkiyeyi durdurma projesi şimdi de Rusya ve İrana mı ihale edildi

Şunu biliyoruz: Türkiyeyi durdurma projesi bir Batı projesidir. Onlar tarafından geliştirilip pişirilmiştir. Bütün terör örgütleri bu yönde seferber edilmiştir.

Bu amaçla Türkiyeye karşı bir Arap cephesi kurulmuştur. Projenin Arap dünyasında başını BAE çekmektedir. Suudi Arabistanın bölgesel gücü de bu amaçla harekete geçirilmiştir.

Aynı proje şimdi Rusyaya ve İrana da ihale ediliyor. Rusya bu tuzağa düşer mi Batı ve bağlı kuruluşların bugüne kadar en büyük mücadelesi Türk-Rus çatışması çıkarmaktı. Bunu Suriyede denediler. Şimdi Kafkaslarda mı deneyecekler

İranın Türkiyeyi durdurma tuzağına kolayca düşebileceğini düşünüyorum. Azerbaycana karşı Ermenistanla ortaklığı bunun en önemli harcı olabilir.

Fransa ise Akdeniz ve Libyada kaybettiği savaşı Kafkaslara taşıyarak Türkiyeden intikam almaya çalışıyor.

Türkiye Ermenistanı istediği anda nefes alamaz hale getirir

Türkiye Libya ve Suriyede mücadele ederken Akdenizdeki kuşatmayı yararken bir anda Doğuda cephe açmaya çalışıyorlar. Ankaraya Oraları bırak Doğuya dön diyorlar.

Azerbaycana saldırarak Türkiyenin hem duygusal hassasiyetini kaşıyorlar hem de jeopolitik aklını karıştırmaya çalışıyorlar.

Türkiye istediği anda Ermenistanı nefes alamaz hale getirir.

Türkiye İran ve Rusyanın Ermenistanı kullanarak Türk dünyasını birbirinden ayırmaya dönük planlarının ve uygulamalarının gayet farkındadır. Karabağ ve diğer Azerbaycan topraklarının işgalinin ana sebebi budur. Orta Asya bağlantısını kesmektir.

Rusyada ve İranda rejimler değişse bile bu politika hiç değişmemektedir.

Kuzey Kafkasya da Güney Azerbaycan da karışacaktır. BAE tuzağına düşme Putin

Türkiye Akdenizde de Kafkaslarda da aynı anda mücadele etme kabiliyetine ve aklına sahiptir. Çünkü bu alanlarda çok derin bir siyasi geleneği hafızası vardır.

Eğer bu ülkeler Rusya Fransa BAE ve İran Ermenileri kullanarak Azerbaycanı istikrarsızlaştırmaya Türkiyeyi Doğudan çevrelemeye devam ederlerse etkisi bütün bölgede hissedilecektir. Dağıstan ve Kuzey Kafkasya İran Azerbaycanı bu etkiyi derinden hissedecek istikrarsızlık o bölgelere yayılacaktır.

Rusya lideri Putini Suudi Arabistanın düştüğü tuzağa düşürmeye çalışıyorlar. BAEnin Muhammed bin Zayedin elini attığı her yer felâkete sürüklenmiş kendisi bile hiçbir yerde sonuç alamamıştır.

BAEnin kirli işlerine dikkat Rusya Kaybın devasa ölçekte olur. Bu ucuzluğa gelme

BAE şimdi Türkiye ile hesaplaşmasında Ermenistanı kullanmaya Rusyayı hareket ettirmeye çalışıyor. Ermenistana para

Rusyaya akıl vermeye kalkıyor. BAEnin bölge genelinde bu jeopolitik hedefleri tutturacak ne aklı ne de kabiliyeti vardır

Putinin BAEden yararlanma düşüncesi ise bir ucuzluktur. Kaybedeceği şeyler kazanacaklarından çok daha fazla devasa ölçekte olacaktır.

BAEnin Libyada Yemende Suriyede yürüttüğü pis işlere bakınca Muhammed bin Zayedin terör trafiğine bakınca Azerbaycanda çok daha kirli işlere bulaşacağını şimdiden söyleyelim. Darbe ve iç istikrarsızlık için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

Bakü agresif olmalı savunmadan çıkmalı.

Azerbaycanı sürekli savunma pozisyonunda tutmaya çalışıyorlar. Bu aynı zamanda Baküye çıkış yolunu da gösteriyor. Azerbaycan savunma psikolojisinden çıkmalı gücünü fark etmeli daha agresif bir yol izlemelidir. Türkiye bütün kuşatmaları bu değişimle yardı. Bakü de böyle bir zihinsel doktriner değişime gitmelidir.

Uluslararası toplum ne der cümlesi artık geçmişte kalmıştır. Artık oyun öyle oynanmıyor. Artık kim ne yaparsa o kadardır. Kim nereye uzanırsa orası kadardır. Zor oyunu bozar dönemindeyiz. Küresel ölçekte hiçbir masa üst yapı kalmadı. Dar ölçekli dayanışmalarla ortaklıklarla iş yürütülüyor.

Ermenistan küçülür. BAE evinde avlanır. Ya Rusya ve İran

Ermenistan başka ülkelerin taşeronluğuna ihalesine tetikçiliğine talip olursa küçülecektir. Rusya Kafkaslarda eski oyunu oynarsa sadece Güney Kafkasya değil Kuzey Kafkasya da karışacaktır.

İran Erivanla dayanışmasını Azerbaycanı yıpratmak için kullanırsa Güney Azerbaycan bir şekilde hareketlenecektir. BAE Kafkaslarda da Türkiyeye karşı oyun kurmaya çalışırsa bedelini evinde ödemesi kuvvetle muhtemeldir.

O saldırı Türkiyeye yapıldı.

Türkiye nefes aldıkça Azerbaycan yalnız bırakılmayacaktır. Tovuzdaki saldırı sadece Azerbaycana değil Türkiyeye de yapılmıştır. Türkiye-Azerbaycan savunma ortaklığı bu gerçek üzerinden yürütülecektir.

Azerbaycan savunması vatan savunmasıdır. Siyasi kimliğimiz ve bilincimiz budur. Jeopolitik aklımız da savunma stratejilerimiz de böyledir.

Unutmayın bizim için vatan çok geniş bir kavramdır

Tarih döndü derken basit bir hamaset yapmıyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdulkadir Erkahraman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket NEVŞEHİR'İN BELDELERİ ARASINDA EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANLARI SİZCE KİM?