Türkiye'nin Tarih Yazma Sanatı Devrede

Türkiyenin Libya operasyonu Akdenizdeki bütün güç haritalarını değiştirdi. Daha da değiştirecek. Türkiye yeni ve etkili bir Akdeniz gücü olarak öne çıktı.

Yeni Yükseliş Döneminin salgın sonrasının en ciddi sürprizi Libya ve Akdenizde Türkiye tarafından inşa ediliyor.

ABD ve Avrupa devletleri İsrail ve bölge ülkeleri Akdeniz ve çevresindeki hesapları yeniden yapmak zorunda kalacak.

1. Dünya Savaşı ve Osmanlının dağıtılmasından bu yana ilk kez böyle bir şey oluyor.

Bugün Libya üzerinde Akdenizde kendini hissettiren bu jeopolitik akıl yakında bütün coğrafyada derinden hissedilir olacak. Ve bu başladı bile..

Türkiyenin jeopolitik aklı Akdeniz kıyIlarını yokladı

Basra Körfezinden Kuzey Afrika ve Kızıldenize Balkanlardan Kafkaslar ve Orta Asyaya kadar Türk jeopolitik güç ekseni kendini hissettiriyor artık.

Fransa Birleşik Arap Emirlikleri BAE Suudi Arabistan Mısır ve İsrailin Bir terör baronunu Libyaya diktatör atama ve bu ülkeyi yağmalamaya üç parçaya bölmeye dönük projesi Türkiye tarafından bozuldu.

Yüz milyonlarca dolarlık silah yardımları Sudan ve Afrikadan taşınan paralı askerler bölgeye sevk edilen terör örgütleri Sırbistan ve Avrupadan getirilen gangsterler Rus ve birçok ülkeden şirketlere bağlı silahlı güçler Türkiyenin dirayetine ve gücüne çarpıp orada kalıyor.

Türkiye hepsini şaşkına çevirdi

Libyanın doğusunu ele geçiren batısına yönelip başkent Trablus önlerine kadar gelen Hafter Terör Örgütü ve arkasındaki ülkeler Türkiyenin son derece akıllı askeri planlamasıyla şaşkına döndü.

SİHAlar üzerinden Suriyede şaşırtıcı bir müdahale örneği sergileyen Türkiye bunu ikinci kez çok daha etkili biçimde Libyada denedi deniyor.

Hafter ve ortaklarının hava gücü imha edildi. Sevkiyat ve lojistik imkânı ortadan kaldırıldı. Watiye askeri üssü ele geçirildi ve Hafterin ülkenin batısındaki etkisi kırıldı.

Pantsirlerin hezimeti. Türkiye dünyaya yeni savaş yöntemi öğretiyor.

BAEnin Rusyadan alıp Haftere verdiği Pantsir-S1 hava savunma sistemleri teker teker temizlendi. On günde her biri 14.7 milyon dolar değerinde 15 Pantsir yok edildi. Rusyanın havalı silâhlarından biri Libyada Türk SİHAları ile avlanıyordu.

Türk Silahlı Kuvvetleri TSK dünya savaş tarihine yeni nesil savaş yöntemleri öğretiyor geleceğin savaş modellerini sergiliyordu.

Milli Mutabakat Hükümetine UMH Libya hükümetine bağlı askeri güçler ülkenin batısında ve güneyindeki şehir ve kasabaları bir bir ele geçirdi ve doğuya yöneldi. Hafter saldırı yerine savunmaya geçti.

Rus Migleri Libyada Türkiyeyi mi vuracak

BAE ve Hafterin arkasındaki güçler paniğe kapıldı. Böyle bir hesabı asla öngörememişlerdi. Zaman kazanmak ve hazırlık yapmak için ateşkes istediler. Tabii kimse umursamadı. Şimdi aynı güçler ülkenin doğusunu ellerinde tutabilmek için planlar yapıyor.

BAE bütün ülkelerden örtülü silah topluyor ülkeye taşıyor. Rusya Suriyedeki askeri üssünden sekiz adet savaş uçağını Haftere gönderdi.

Meşru hedefimiz olur: Bu cevap Hafterin patronlarına verildi.

Terör baronu buradan cesaret alarak Türkiyeye karşı Libya tarihinin en büyük hava saldırısını yapacağız açıklaması yaptı.

Türkiye ise Dışişleri Bakanlığı Libyadaki çıkarlarımız hedef alınırsa Hafteri meşru hedef olarak göreceğiz açıklamasıyla cevap verdi. Bu cevap Haftere değil BAE S. Arabistan Mısır Fransa ve Rusyaya verildi.

Akdenizde Libya açıklarında bulunan savaş gemilerimiz başkent Trablusa yaklaşıp orayı korumaya aldı.

Pantsirlerin temizlenmesi başka bir operasyonun habercisi. Hafter hava saldırısı derken Rusyanın gönderdiği uçakları da ateşe attığının farkında değil. Ama Rusya lideri Putinin bunu anlaması gerekiyor.

Operasyonda ikinci aşama: Hafterin karargâhını vurmak

Türkiye yeni tür hava operasyonlarına başlayabilir. Bu da Libyada operasyonun ikinci aşamasına geçilmesi demektir. İkinci aşama Hafter ve Libyanın doğusu Bingazi ve Tobruk olacaktır.

Libyadaki kaynaklar BAE ve Hafter Türkiyeyi hedef alan hava saldırılarına hazırlanırken Türkiyenin Hafterin karargâhını vurabileceğini söylüyor.

Türkiyenin son hazırlıkları muhtemelen büyük hava operasyonlarına hazırlık oluşturuyordu. Yani Türkiye hem havadan hem denizden Haftere yönelik saldırılara asıl bundan sonra başlayacak.

Onlar atıp tutarken Hafterin karargâhına düşecek bombalar Akdenize kıyısı olan bütün ülkelerden hissedilebilir.

Türkiyenin nükleer şok dalgası gibi bir silahı var.

Türkiye kuruluşundan bu yana ilk kez dünya gücü oldu. Bölgesindeki en büyük dünyanın en büyüklerinden askeri güç haline geldi.

Ama Türkiyenin çok daha büyük silahları var: Coğrafya aklı tarih hafızası jeopolitik hesapları. Bunlar bir araya geldiğinde bir nükleer şok dalgası gibi bütün coğrafyada hesapları altüst edecektir.

İşte Libyada bunun örneklerini görüyoruz.

1. Dünya Savaşından bu yana ilk kez yerli bir coğrafya tezi ortaya konuluyor. Bu küresel ve bölgesel ölçekte bütün işgal iç savaş sömürge vesayet projelerini gömecek kadar güçlü bir siyasi dildir. Bölgemizdeki bütün ülkeler için bir örnektir bu.

CHP-PKK ortaklığını kim neden harekete geçirdi

Türkiye ne zaman tarihi ve coğrafi derinliği olan çok hassas operasyonlara girişse içeride garip bir hareketlenme oluyor. CHP üzerinden bir takım toplumsal gerilim stratejileri servis ediliyor.

Libyada tansiyon yükselince Türkiyenin başarısı dünyayı hareketlendirince yine CHP-HDP-PKK ortaklığı üzerinden milletimizin kırmızı çizgisi camilerimiz üzerinden bir provokasyon denendi. Dikkatleri Libyadan uzaklaştırmak Türkiye etkisini sulandırmak amaçlı bu.

Yıllardır iç cephe iç işgalci kavramlarını kullanıyorum. Bu bir siyasi kimlik meselesi değil. Bu dışarıdaki Türkiyeyi durdurma cephesinin içerideki uzantısı.

CHP-PKK ortaklığı en tehdit edici milli güvenlik meselesidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdulkadir Erkahraman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?