TAĞUTU İNKAR VE ALLAH (C.C)'A İMAN 

Dünyada ahiret için ekenler dünyada ALLAH Subhânehû Ve Teâla için amel işleyip Rablerinin hatırını kazanmak için çalışıp çabalayan kimselere bu ekimlerinin karşılığı olarak ALLAH Subhânehû Ve Teâla dünyada bir şeyler verdiği gibi ahirette de onun mükâfatını kat kat artıracağını vaat ediyor.

Yüce Allahın Ademoğluna ilk farz kıldığı şey tağutu inkar edip Allaha iman etmesidir. ALLAH Subhanehu Ve Teala  şöyle buyuruyor.

Andolsun ki biz her millete Allaha ibadet edin ve tağuttan sakının diye emretmeleri için bir rasul gönderdik. Nahl Suresi Ayet 36

Tağutu inkar etmek şöyle olmalıdır:

Allahtan başkasına ibadet etmenin batıl olduğunu bilip buna inanmalı bu inançla Allahtan başka ibadet edilenleri terketmeli onlara buğz etmeli böyle yapanları tekfir etmeli ve onlara karşı itikadi bakımdan düşmanlık beslemelidir.

Allaha imana gelince o da şöyle olmalıdır:

İbadet edilecek yegane mabudun O olduğuna iman etmeli Ondan başkalarını reddetmeli ibadetin hangi çeşidi olursa olsun tümünü Allah için halisane olarak yerine getirip Onun dışında ilah olarak kabul edilenleri reddetmelidir. İhlas ehlini sevmeli onları dost edinmeli aynı zamanda şirk ehline karşı buğz ve düşmanlık beslemelidir. İşte İbrahim a.sin getirdiği din budur. Kim bundan uzak durur buna sırt çevirirse o kendini aşağılamış olur.

ALLAH Subhanehu Ve Teala  şöyle buyuruyor:

İbrahim ve onunla beraber olanlarda sizin için güzel bir örnek vardır. Onlar kavimlerine demişlerdi ki: Biz sizden ve sizin Allahtan başka taptıklarınızdan uzağız. Sizi tekfir ettik. Bir tek Allaha inanmanıza kadar sizinle bizim aramızda sürekli bir düşmanlık ve öfke belirmiştir. Mümtahine Suresi Ayet 4

Bir zamanlar İbrahim babasına ve kavmine demişti ki: Ben sizin taptıklarınızdan uzağım yalnız beni yaratana kulluk ederim.Zuhruf  Suresi Ayet 26-27

Bu ayetin Ben sizin taptıklarınızdan uzağımkısmı reddi.

Ben yalnız beni yaratana kulluk ederim kısmıysa isbatı içerir.

Tağut: Genel anlamda Allahtan başka ibadet edilen varlık demektir. Dolayısıyla kim Allahtan başkasına ibadet eder ibadet edilen de bundan hoşnut kalırsa işte o şey tağuttur. Bu bir mabud veya uyulan peşinden gidilen biri olabileceği gibi Allah ve Rasulu dışında adeta Allaha itaat edildiği gibi itaat edilen bir varlık da olabilir. İşte bütün bunlar tağutlardır.

Muhammed b. Abdulvehhab / Tevhid

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?