Erciş Umudumun Yeniden Yeşerdiği Coğrafya

Yıllar önce sınıfımda bir öğrencimin altını ıslattığını gördüm. Öğrencim ile göz göze geldik. Korku ve kaygı dolu gözlerle bana bakıyordu. Öğrencimi iyi tanıyordum benden değil olayı duyup kendisiyle dalga geçecek olan arkadaşlarından ve daha sonrasında yaşanacak olaylardan korkuyordu. Öğretmen masasının üzerinde bulunan su sişesini alıp sınıfta gezinmeye başladım. Aynı zamanda da ders anlatıyordum. Olaya kaza süsü vererek elimdeki şişedeki suyu öğrencimin üzerine döktüm. Öğrencimden özür diledim. Evleri yakın olduğu için gidip üzerini değişmesini söyledim. Hizmetliden de sırayı temizlemesini rica ettim. Öğrenci üzerini değiştirip geldiğinde minnet dolu gözlerle bana bakıyordu.

Bir meslektaşımın anlattığı ve öğretmen aslında kimdir ve eğitim nedir sorularına net bir cevap veren bu yaşanmışlıktan yola çıkarak diyebiliriz ki eğitim sağladığı bireysel ya da toplumsal refahın ötesinde iyi ve erdemli insanların yetiştirilmesinde elimizdeki en önemli imkanlardan biri ve her çocuğa hak ettiği sosyal duyusal ve akademik olanakların sağlanmasında en bereketli kaynak aynı zamanda ama eğitim gibi boşluk kabul etmeyen herkes için bir buluşma noktası olan ve sanılandan çok daha ciddi çok boyutlu ele alınması gereken önemli bir süreçte niyetler sorunlu olmasa bile yöntemlerin gözden geçirilmesi gerekiyor zira insan mühendisliği yaptığınız bu süreçte bazen gençlerin derinliği bizim sığ bakışlarımızda kayboluyor.

Zira hep andığımız gibi teknoloji hızla ilerliyor ve bu ilerleyiş ürkütücü boyutlarda artık. İnsanın kontrolünden çıkan fıtratına vicdanına yabancılaştıran bu süreçte eş zamanlı olarak eğitim kavramı da değişti öğretmenlik gibi bir mesleğin muhtevası da. Eskiden öğretmen herşeyi biliyorken ve bilginin kaynağı iken bugün bilgi denen kavramlar zinciri artık her yerde ve bilgiye erişimde altın bir çağ yaşanıyor. Dünyada nam salmış üniversitelerle yüzbinlerce km öteden uzaktan erişim yoluyla ders alabiliyor en iyi kütüphanelerin eserlerine birkaç tıkla ulaşabiliyor arama motorları sayesinde bilgiye çok kolay erişim sağlayabiliyoruz. İşte bu yüzden doğru okunamayan dönemlerin nesilleri teğet geçmemize sebep olacağınının ve  ardımızda kayıp nesiller bırakacağımızın farkındalığıyla dönüşümü doğru okumak bugünkü eğitimcilerin en büyük sorumluluklarından biri.

Toplumsal dönüşümün ezberlerimiz üzerine bir meydan okuma haline geldiği ve teknoloji çağının çocukları olan gençlerimizin bu ezberlere karşı çok daha cesur bir tavır takınarak gerçekliğimizi sarstığı bu zaman diliminde öğretmen ne iş yapar diye soranlara çok denk geliyorum ama cevaplarım bu konuda net

Günümüzün başdöndürücü değişiminde öğretmeni vazgeçilemez kılan bilgi aktarıcısı olması değildir. Bu aktarma işi tarihin tozlu raflarında yerini aldı çünkü. Çocuklarımızın bilgi ile ilgili ilişkilerini tayin edebilmesi bilgiye erişim için çocuğu teşvik etmesi ve bu sayede çocuğun merakını cezbederek harekete geçirmesi öğretmenlik mesleğinin vazgeçilemez unsuru oldu artık. Çocuklarımızın zihinleri sahip oldukları teknolojik materyaller ile eskiden olduğu gibi boş bir levha değil artık ve öğreneceği şeyle hesaplaşma sürecine hazır halde geliyorlar okula. Anlatılanlar ile kendi bildikleri arasında kuracağı bağda öğretmenin rolü devreye giriyor ve bu rolde başarılı olan öğretmen çocuğu sorun yaratan değil çözüm üreten bir bireye dönüşmesinde ön ayak oluyor. Çağımızda öğretmenlik mesleğini böyle okuyamazsak dünya bilişim çağını dijital çağı yapay zekâ çağını konuşurken biz hâlâ okuma-yazma sorununu çözmekle uğraşırız. Zira bilişim dünyası uzun yıllar akademik başarının ve sonrasında gelen mesleki ve sosyal başarının vazgeçilmezi olarak zekayı işaret edeli yıllar oldu.

ÖNCÜ KUŞAK

Toplum olarak önümüzü açacak dünyayı iyi tanıyan çağrısı çağını kuracak bize yol haritası çıkaracak hiçbir kınayıcının kınamasına aldırış etmeden yalnızca hakikatin izini sürecek ilim irfan ve hikmet yolculuklarına çıkacak BIR ÖNCÜ KUŞAK YETIŞTIRMEK ISTIYORSAK EĞER bize düşen bu baş döndürücü süreç içinde hakikat kaleleri yıkılmadan evvel oraları mesken eyleyen kötülere kötü yaptıkları yanlışlara yanlış çirkinliklere çirkinlik diyebilmek bunu yaparken de tamahkâr bir tüccar gibi fayda zarar hesabı ile DEĞIL hakiki bir Müslüman hasbîliği içinde faydadan feragat ederek zararı göze alarak kötünün kötülüğünü çirkinin çirkinliğini yanlışın yanlışlığını ifade EDEBILMEKTIR.

Beynim ilk cildini henüz bitirdiğim EĞITIM MI ÖĞÜTÜM MÜ kitabına odaklanmış halde bu ayrımsamaları yaparken Anadolumuzun en ücra yerlerinde de olsa kabahatli aramak yerine MEVCUT ENERJIMIZI VE KAYNAKLARIMIZI GENÇLER IÇIN NASIL KULLANABILIRIZ düşüncesi içinde EĞITIMI BIR PROBLEM ALANI DEĞIL BIR ÇÖZÜM ALANI OLARAK GÖRÜP gecesini gündüzüne katan insanlara denk gelmek yüreğimi ısıttı son iki haftadır.

YER VAN İLIMIZIN ERCIŞ İLÇESI. Çıkmış olduğumuz yurt turnemizde 21.İlimiz ve 196.İlçemiz. Nüfus yoğunluğu itibariyle 26 İlimizi sollayan sahip olduğu coğrafi konum ile güney sahillerimizi aratmayan güzellikte buram buram tarih kokan çok sıcak samimi oldukça misafirperver bu ilçemizi günde üç kurum ve akşamları da bir öğrenci pansiyonu ziyaret etmek suretiyle 13 günde tamamlayabildik.

Evet BIR ELIN PARMAKLARINI GEÇMESELER DE yüreğini göğe yakın tutan ışığa yönelen oturduğu koltuğa üslubunu şahsiyetini rengini veren YÖNETICILIĞI HÜKMETMEK DEĞIL HIZMET ETMEK OLARAK GÖREN yöneticiler de var güzel ülkemde ama koltuktan üslup şahsiyet renk devşirenler de mevcut maalesef. Birinde koltuğu alıversen adamdan geriye HIÇBIR ŞEY KALMIYOR diğerinde adamı alsan KOLTUK ANLAMSIZ KALIYOR.

Ancak satırlarımda ısrarla andığım gibi ne olursak olalım olduğumuz o şeyin arkasında durabilecek kadar birikimimiz doğrularından taviz vermeyecek bir karakterimiz bayağı ihtiraslar için yamulmayacak bir şahsiyetimiz olmalı. Zira kötüye kötü diyecek kadar cesaretimiz yok toplum olarak belki ama hiç olmazsa yanlışa doğru demeyecek DOĞRU GÖRDÜĞÜMÜZÜ DE DILLENDIRECEK KADAR kendimize saygımız olmalı

Mademki kişinin yahut eylemin iyi-kötü ve/ya doğru-yanlış olmasında tek mihenk HAK VE HAKIKATTIR öyleyse kişiler ve eylemler bize yahut sevdiklerimize sağladıkları fayda sebebiyle değil hakikate nispetlerine göre iyi-kötü doğru-yanlış diye tarif edilmelidir. Aksi halde bize faydası olduğu düşüncesiyle kötüyü ve yanlışı sahiplenip bize zararı olduğu vehmiyle iyiyi ve doğruyu ortadan kaldırmak durumunda kalırız.

BAŞARACAĞIZ

Neden tefekkürümüze yön verecek sanatıyla çığır açacak şiiriyle kalbimizi sorgulatacak eseriyle yarınlara mühür vuracak insanlar artık yetişmiyor diye sordum hep zihnimin duvarlarında bazen de bunu ulu orta avazım çıktığı kadar dile getirdim.

Ancak Erciş İlçemizdeki gözlemlerim bu özlem duyduğumuz insan modelinin bu bölgeden hem de en kısa sürede çıkacağına dair umutlarımı yeşertti.

NEDEN ERCIŞ diye sorarsanız hafızamda yankılanan uzun bir cümle özetliyor sanırım bunu gelişiyle cümle noksanlarımızı tamam eyleyecek bize kim olduğumuzu hatırlatacak bu yangın yerinde ne aradığımızı kalbimizi parçalarcasına ihtar edecek kul olmanın bilmenin tanımanın kapısını sihirli bir el gibi aralayacak SAMIMIYET VAR ÇÜNKÜ BURADA.

Delil arayanın çok eskiye çok uzağa gitmesine gerek yok. Aklımızca bulunacak cevaplardan ziyade kalbimizi suallerle kıvrandıracak BU SAMIMIYETE MUHTACIZ ZIRA. Anladıkça dertlenir miyiz bilmem ama dertlendikçe anlayacağımız kesin. Dertleneceğiz. Kalbimizi alev alev saran cezbe ve şevk ile: BUGÜN BU MÜMBIT COĞRAFYA IÇIN NE YAPTIN sualinin BUGÜN ALLAH IÇIN NE YAPTINdan farkı olmadığını idrak edecek ulvi sarhoşluğa ereceğiz.

Kimbilir belki de bu yüzden BU COĞRAFYA ALEM-I İSLÂM IÇIN BIR UMUTTUR derim hep. Bu umudun yeşerttiği gayretle olsa gerek kimin yüzünde ufak bir ızdırap gönlünde sebepsiz bir hüzün halinde asil bir dert sezdiysek yaklaştık yanına umudumuzu paylaştık. Kalbi kırıkları mahzunları garipleri Allah sever dedik. Allahını seven bu coğrafyayı sevsin istedik.

Bu bilinçle yoğrulduğumuz zaman gönül çölümüze hicret edip sorduk:

Bu ülke yok olsun diye uğraşanlara alkış tutanlardan mıyız bu ülke var olsun diye her şeyi göze alabilenlerden mi

Güzelim ülkem TÜM ZERRELERIMLE IMAN EDIYORUM KI Erciş gibi yerlerimiz ordaki irfan ordusu gibi adanmış ruhlarıyla yüreklerini taşın altına koyan iman erlerimiz oldukça herşeyi göze alarak vatanına sahip çıkanlarla var olmaya devam edecek.

Kabul ediyorum eğitimden kültüre şehirden ahlâka liyakatten mihenge şahsiyetten üsluba kadar adı baktığımız yere göre değişen pek çok tekrar eden hatamız ne yapsak düzeltemediğimiz yanlışımız var.

Ama saklı nüfusla beraber 300.000i aşan bir nüfus yoğunluğuna sahip olan Ercişte başta İlçe Kaymakamı ve aynı zamanda koca ilçenin belediye başkanlığını da yürüten SN NURI MEHMETBEYOĞLU ve İlçe Milli Eğitim Müdürü SN EROL ŞIMŞEKin lokomotif görevini üstlendiği varlığıyla tefekkürün aksiyonun çilenin hudutlarını zorlayan aklın büyük sorularını kalbin mütevazı duruşu önünde diz çöktüren kelimeler hizasında adam yetiştiren düşünce dünyasına bizce bakışın asil ve ulvi yalnızlığını taşıyan yokluğu emeklerine katık edinen almaya değil vermeye geldiğinin farkında zaferin asıl sahibiyle hemhal sefere memur olduğunun idrakinde bir irfan ordusu var.

Bir Trabzonlu meslektaşımın BIR ÖĞRENCI KURTULSUN BEN HERŞEYIMI VERIRIM sözüyle gözlerimi yaşartan adanmışlık İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn Erol Şimşekin BU ÇOCUKLAR BIZIM VE HIÇBIRINI KAYBETMEYE NIYETIMIZ YOK sözünü destekleyen insanüstü çaba ve gayreti İlçe Kaymakamımız Sn Nuri Mehmetbeyoğlunun OKULLARI ZIYARET ETTIĞIMDE KURUM MÜDÜRLERININ SINIFLARI ZIYARET ETTIĞIMDE ÖĞRETMENLERIMIZIN MASASINDA KITAP OLUP OLMADIĞINI GÖZLEMLIYORUM sözünü onaylayan kitap sevdası NEDEN ERCIŞ sorusuna cevap verir nitelikte.

Eksikler aksaklıklar yok mu tabi ki var olacaktır da. Ancak bunları EN KISA SÜREDE NASIL GIDERIRIM adına ortada ciddi bir çaba her bir ferdi HAZINE olarak gören bir bilinç en önemlisi de adanmışlık ruhu üzerine bine edilen bir ekip çalışması mevcut.

ZIRA FARKINDALAR

Kaliteyi artıracak ve insan gücü planlaması yapacak olan da onlar bilimi geliştirecek olan onun doğru ellerde gelişmesini ve doğru kullanılmasını sağlayacak da onlar. Çocuklarımızın ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yol haritası çizecek olan da onlar aldıkları eğitimi Ar-Ge ile destekleyip katma değeri yüksek ürüne dönüştürmesine önayak olacak da yine onlar.

Öyle ya karanlığa karşı mücadele verecekseniz önce içinizdeki karanlıkları aydınlığa boğmalısınız.

MARIFET ILTIFATA TABIDIR der ya hani arifler başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere İl Valiliğimize çağrım olsun ÇOCUKLAR DEĞERLERI KULAKLARIYLA DEĞIL GÖZLERIYLE IYI ÖRNEKLERLE VE IYI ROL MODELLERLE KAZANIRLAR realitesinin farkında olan ve yaşları kaç olursa olsun ellerinden yüreklerinden öptüğüm okul müdürleri ve öğretmenlik kavramının altını ziyadesiyle dolduran meslektaşlarımın TALTIFI mevcut enerjiye çok ciddi bir sinerji katacak ve inanıyorum ki mevcut potansiyel değil sadece bölgenin ülkenin yarınlarının da inşasına çok ciddi bir katkı sağlayacaktır. Zira unutmamalıyız ki BIZI SEVMEYENLER ÇOK KALITELI OLDUĞU IÇIN KAZANMIYORLAR BIZ BAYAĞILIKTAN KURTULAMADIĞIMIZ IÇIN KAYBEDIYORUZ.

Başta güzide Kaymakamımız olmak üzere gönül eri İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün şahsında ilçedeki yürek ülkesini inşa etmek için hiç bitmeyen bir heyecan ve hep diri bir umutla mücadele eden okul müdürlerim ve meslektaşlarıma SELAM OLSUN.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?