Çevre, İnsan Ruhunun Göstergesidir

Yağmur taneleri ne kadar zarif, düşerken gökten damla, damla insanın ruhuna dokunur ince, ince.
İnsan kaygısız olunca, ruh diye bir kavramdan hulesa. Hayvan desek, hakaret olur bizm kelp-e.
Sevimli varlıklar hem de çok sevimli hayvanlar, ruhu olan insanlar için.
Ruh olmayınca, insan da; hayvanlar da sevimsiz zul olur O, mahluklara. 

Çevresini kirleten, tek kullanımlık yiyecek içecek ambalaj kutularını rastgele sokak ve caddelere atıveren.... 
Sadece çevrelerini kirletmekle kalmayıp,  bir parkta otururken eğlenceliklerini masanın çevresine alelade... 
Böyle yapınca;  sadece çevre kirlenmekle kalmıyor “insanda”  insanlar, insanlığını aidiyetini, mezhebini sorgulayıp ayıplıyor. Toplumda  insanlar arasında sevgi, saygı ve güven duyuları zedeleniyor. İnsan, insanlık donuklaşıp matlaşıyor,  yaşam zevkini yitirip değerler sıradanlaşıyor. 

İNGİLTERE'DEKİ  SEÇİM SONUÇLARI
12  Aralık’ ta İngiltere’ de yapılan Genel Seçimlerde  "Toriler" Muhafazakar Parti, Boris Johnson  liderliğinde girilen seçimi kazandı. 
İngiliz Parlamentosunda  tek başına hükümeti kurabilecek çoğunlukta 368 sandalye elde ettiler. 
Halbuki seçimden  önceki İngiliz Parlemontosundaki  Boris Johnson  hükümeti koalisyon, azınlık hükümetiydi

Muhafazakar Parti Lideri Johnson  İngiliz seçmenini  çezbett, ileri sürdüğü  Brexit politikası seçmeni etkilemiş olmalı. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn Seçimlerde hezimete uğradı ve İşçi Partisi liderliğini bırakacağını açıkladı. 
Liberal Demokrat Parti lideri Jo Swinson Brexit’i durduracak hükümeti seçmek için seçimlerin iyi bir fırsat olduğunu söylemişti, AB yanlı politika geliştirmişti.

Aslında İngiltere AB'nin başından bu yana çürük yumurtası. AB'den çık çıkmıyor, devem et /etmiyor. Yani İngiltere Brexit süreçini savsaklıyor. AB'ne devam dese de hayır da dese yüklü miktarda Birliğe mali ödeme yapmak durumunda kalacak. İngiltere bu ödemeyi yapmak istemiyor. 
Diğer yanda, AB'nin de uzun vade de  sürdürülebilir alduğu da tartışma konusu. 


YENİ KURULAN SİYASİ PARTİLER VE TÜRK SİYASETİNİN DİNAMİKLERİ

Türkiye de bir yanda yeni kurulan Cumhurbaşkanlığı Sistemi sorgulanırken, diğer yanda demokrasimiz renklenip çeşitleniyor. 

Türkiye de kurulan yeni partilere gelince; günümüz siyaseti her ne kadar ideolojik ya da dinsel, mezhepsel köklerden besleniyor gözükse de, seçmen daha çok sağlam tutarlı politikalardan yana tercihini kullanıyor. Seçmen her zaman büyük resme bakıyor. 
Bakın, 2002'de Refah Partisinin devamı, Ak Parti, Türkiye'de istenilmeyen siyasi görüştü. Sonra ne oldu? Üç, dört dönem boyunca %50'ye yakın seçmen terçihiyle sürekli tek başına hükümet kurdu. 

Yeni kurulan partiler, kurulduğu gibi kalır mı? yoksa kitle partisine dönüşür mü? bunu zaman ve liderlerlerin  vizyonu, Türkiye’nin politik siyasi şartları belirleyip gösterecek. 

TRAFİK, ŞEHİR, TASARIM VE YAŞAM

Şehirler birbirinin aynısı. İnsanlar AVM'lere hapsediliyor. Bütün sosyal yaşamı Avm ile sınırlı tutmak becerisi büyük kıyafet gerektirse gerek. Sinama izlemek içinde dahi Avm'ye gitmek durumdasınız. 
İnsanımızın yaşam kültürü gelişmiş değil ki,  yaşanılır kent beklentisi olsun. 

Tiyatro binaları, Orkestra Salonları ve  Büyük konser alanları yok. 
Çoğu kentimize de politik mitink alanlarımız, kent meydanlarımız da  yok. 
Kentler her geçen gün varoşlaşarak yoksullaşıyor. Halkın  gelir seviyesi sürekli seviye kaybediyor. Tl'nin satınalma güçü şimdiye kadar hiç bu denli düşmemişti. 
Yürüyüş yapmak olanaksız, Bisiklet alışkanlığı hiç gelişmiş değil. 
Kentler de Trafik düzenini sağlıyacak Konseryum hiç gelişmiş değil. 

Her şeye rağmen devlet her geçen gün konforunu artırıyor. Kamu adına yapılan binalardaki konfor ve lüks konsebt, hiç bir Avrupa ülkesinde görülmüş değil. 

Oysa, Ak Parti'nin iki söyleminin birisi tasarruf ve kamuda  israfı önlemek amaçlıydı. 
Bu amaçla, kamuya ait lojmanları,  tatil yerleşkelerini, Meçlis konutlarının satarak elden çıkarmışlardı. 

İşte bu şartlar ve toplumsal yaşamın insani beklentileri siyaseti revize ederek, seçmen terçihleri paralelinde yeni politikalar geliştiren siyasetci\parti öne çıkacaktır. 

Yani, her şey seçmenin bilinciyle paralel. Siyasette de iktisat teorisinde olduğu gibi, arz, talebi yönlendirecek, yönetecektir. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Selvi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?