Bel’am’ın Kıssası Nasıldır?

Belam AllaALLAH  Subhanehu ve Teâlânın peygamberlerinden Musa aleyhisselâm zamanında yaşayan önceleri duası makbul ilim ve irfan sahibi bir Müslümanken sonrasında haddini aşarak dinden dönen mürted bir ilim adamıdır.

Belama Dair Ayetler Hangileridir

AllahALLAH Subhanehü Ve Teâlâ Araf Suresinin 175 ve 176. ayetlerinde şöyle buyurmaktadır:

Onlara kendisine ayetlerimizi verdiğimiz kişinin haberini anlat. O bundan sıyrılıp uzaklaşmış şeytan onu peşine takmıştı. O da sonunda azgınlardan olmuştu. 7/175

Eğer biz dileseydik onu bununla yükseltirdik. Ama o yere meyletti veya yere saplandı hevasına uydu. Onun durumu üstüne varsan dilini sarkıtıp soluyan kendi başına bıraksan dilini sarkıtıp soluyan köpeğin durumu gibidir. İşte ayetlerimizi yalanlayan topluluğun durumu böyledir. Artık gerçek haberi onlara aktar. Ki düşünsünler.7/176

Müfessirlerimizden bir kısmı Araf Suresinin 175-176. ayetlerindeki bahsi geçen kişinin Belam İbn Bâura adıyla anılan kişi olduğunu söylemişlerdir. Farklı görüşlerde vardır. Şöyle ki: Abdullah b. Mesuda göre bu kişi İsrailoğullanndan Belam b. Ebur isimli bir kimseyken Abdullah b. Abbas Mücahid ve İkrimeye göre bu kişi İsrailoğullanndan Belam b. Bâûra isimli bir kişidir. Ayrıca şunu belirtelim ki bu ayetlerin tefsirlerinde sözü edilen kişi hakkında -Ümeyye bin Ebüs-Salt es-Sekafî veya Numân bin Sayfî er-Râhib olduğu gibi- çeşitli nakiller olsa da biz bu nakillerden birisi üzerinden konuyu anlatacağız. Sonuçta asıl bilinip anlaşılması gereken -o kişinin isminden çok- bu karakter yapısının özelliğidir.

Belamın Kıssası Nasıldır

Musa aleyhisselâm Kenanilerin elinde bulunan Şam topraklarına askerleriyle birlikte girdiğinde Kenanilerden bazıları Belamın yanına gelerek:

Ey Belam Musa İbn İmrân İsrâiloğullarının başında bizi yurdumuzdan sürmek ve öldürmek üzere geldi. Bizim ülkemize İsrailoğullarını yerleştirecek. Senin kavmin olan bizlerin ise yerleşecek bir yerimiz yok. Sen duası kabul edilen bir kimsesin. Onları defetmesi için Allaha dua et dediler.

Bunun üzerine Belam onlara: Yazıklar olsun size O Allahın elçisidir melekler ve müminler de onunla beraberdir onlar aleyhine nasıl dua edebilirim Bildiğimi bana Allah öğretti diye red cevabı verdi. Fakat kavmi onun peşini bırakmadı. Ona övgüler sunmaya ve yalvarmaya başlayarak  beddua etmesi hususunda ısrar ettiler. Sonunda Belam da eşeğine binerek İsrailoğullarının çıkmakta olduğu dağa doğru ilerledi.

Bu dağ Husban/Cebeli Hassan dağıdır. Biraz gittikten sonra eşeği yere çöktü. Eşeğine binerek biraz ilerledikten sonra hayvan yine çöktü. Belam biraz evvelki gibi hareket ettikten sonra tekrar hayvanına bindi. Biraz yol alınca eşek yine çöktü. O yine eşeği yerinden kalkıncaya kadar dövdü. Nihâyet eşek Belam aleyhinde bir delil teşkil etsin diye Allahın izni ile konuşarak şöyle dedi: Ey Belam nereye gidiyorsun Meleklerin önümde durarak beni yolumdan çevirdiklerini görmüyor musun Allah elçisi ile müminler senin kavmin aleyhinde dua etmektedirler.Fakat Belam buna aldırış etmeden eşeğini döverek yoluna devam etti.

Nihayet eşek onu Husban dağına çıkardı Musa aleyhisselâm ordusunun ve İsrailoğullarının karşısına götürdü. Belam onlara bedduâ etmeye başladı fakat İsrailoğullarına beddua ederken Allah onun dilini kendi kavmi aleyhine çevirdi. Yanında bulunan halk onun kendi aleyhlerine beddua etmekte olduğunu görünce: Ey Belam Ne yaptığını biliyor musun Sen İsrâiloğullarına hayır duada bize bedduada bulunuyorsun dediler.

O: Bu benim elimde olmayan ve gücümün yetmediği bir şeydir. Allah dilime hâkim oldu dedi. Bunun üzerine dili ağzından çıkarak göğsü üzerine sarktı. Sonra kavmine: Dünya ve ahiret benim elimden gitti artık hileye başvurmaktan başka çare yoktur dedi. Bu kıssa Taberî Râzî İbnül Esir İbn Kesir ve diğer tefsirlerde anlatılmaktadır. Allah en iyisini bilendir.

Kıssadan Ne Ders Çıkarabiliriz

Bu kıssada neyi gördük Bir Allah dostu iken bir Allah düşmanına dönüşen adamın yaptığı yanlış işleri gördük. Onu bu hale düşüren sebep ne idi Onu aşağıların aşağısına düşüren sebep hakkı bile bile batıl adına çalışması idi. O sırf dünyevi gayeler sebebiyle hakkın karşısında batılın safında yer almıştı. Bu yer alışta dikkat edilecek husus eline kılıç kalkan alarak yapmadı sadece dili ile yaptı. Ve netice meydandadır.

Demek ki ilim hakka hizmet içindir. Kim onunla batıla hizmet ederse Belamlaşır.  Allahu Teâlâ bir kimseyi ilimle yükseltmişse o da dünyaya ve dünyalıklara meyledip Allahın bahşettiği ilimle batıl tarafta yer alarak hakkın karşısına çıkarsa dili sarkmış köpeğe benzeyerek aşağı bir hale düşer. Dünyası da ahireti de perişan olur.

Dikkat edildiğinde görülecektir ki Kuran-ı Kerimde ilim verilip de ilim kendilerine hayır getirmeyenler hayvanlara benzetilmişlerdir. Böyleleri Araf süresinin ilgili ayetlerinde köpeğe benzetildiği gibi yine Cuma Suresinde de eşeğe benzetilmişlerdir.

Demek ki verilen nimet Allah yolunda kullanılırsa güzeldir. Bu nimeti güzelce değerlendirenlere dünyevi ve uhrevi mükâfat varken nimete nankörlük edenlere de azap vardır. Rabbim muhafaza buyursun.

Belamın Özellikleri Nelerdir

Belam

Belam Allah Subhanehu ve Teâlânın peygamberi Musa aleyhisselamın karşısında yine Allahın adını kullanarak beddua eden aklı kıt kişidir.

Belam Allahu ve Teâlânın dinine göre hareket etmeyip maddi çıkarları nefsi arzuları ve yerleşke asabiyesi uğruna düşman olması gerekenlere dost olan kimsedir.

Belam ilmiyle ahiret insanı olması gerekirken dünyanın insanı olmuş ahiretini dünya için satmış kişidir.

Belam doğruları biliyor olsa bile menfaatine ters düştüğü için doğruların karşısında set olan yanlışın savunucusu küfür ehlinin hak elçinin üzerine saldığı soluyan bir köpektir.

Ve Belamlar

Belamın ismi kıyamete kadar gelecek tüm din tüccarlarına tüm dinini dünya için satanlara bir isim olmuştur. Her devirde ve her yerde nerede hak ve hakikatlerin karşısında ilmi ile direnip saptırıcılık yapan varsa o Belamın yolunun yolcusu Belamlık mesleğini icra eden bir Belamdır.

Dünkülerin yolundaki bugün ki Belamlarda küfür ve zulüm iktidarlarını yanında o iktidarlardan beslenerek onların koltuklarını sağlamlaştıranlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu gün İslamın anlaşılmaması yolunda çaba harcayarak İslam düşmanlığı yapan bir lanetli zümre Belamlardır.

Belamlar Allah Subhanehu ve Teâlânın razı olduğu kadar değil de tağutun izin verdiği kadar dini anlatan kişilerdir. Allah Subhanehu ve Teâlâdan korkup çekineceklerine kulluk yaptıkları tağutlardan korkup çekinirler.

İslam dinini üç beş kuruş için menfaat için satan bu zümre Allahın tevhid dinini ya insanlardan saklarlar ya da hakkı çarpıtarak anlatırlar. Hakkın içini boşaltıp dışına da batıl boyasını sürerler. Muvahhidlere radikaller tekfirciler Hariciler Vehhabiler diyerek insanları tevhid davetinden uzaklaştırmaya çalışırlar.

Cahiliye sisteminin uyduruk yasalarını insanlara sanki normalmiş gibi sunanlar da onlardır. Tüm dünyadaki küfür sistemlerinin küfürlerini meşru göstermede büyük payları vardır. Bu yüzden de cahiliye sistemleri bütçelerinden onlara geniş bütçeler ayırır ve onları beslerler. Çünkü tağuti sistemler sistemlerinin ayakta kalması için Belamların rolünün askerlerden daha büyük olduğunun bilincindedirler.

Bu din tüccarı zümre tağutların baş destekleyicileri onların sihirbazlarıdır. Onlar İslam dinini tağutların izin verdiği kadar ve onların istediği gibi anlatırlar. Efendilerinin yasak dedikleri kısımlara hiç girmezler. Onlara göre sistemin yasağı Allah Subhanehu ve Teâlânın yasağından önce gelir

Örneğin sistem başörtüsünü yasakladıysa Belam zihniyeti: Biz siyasete alet olmayız diye açıklamada bulunur. Allahın emri var Müslüman kadınlar için Allah örtünmeyi emretmiştir demez diyemez. Ya da: Başörtüsü teferruat İslamın ana meselelerinden değil Bazı durumlarda teferruat terk edilebilir diyebilir.

Böyleleri İslama göre değil mevcut düzene şartlara ve zemine göre konuşurlar. Efendileri neyi istiyorsa çıkarları neyi gerektiriyorsa onu söylerler. Zaten var olmalarının amaçları asli vazifeleri de budur. Gerisi teferruat

Ya Rab Sen herkesi ve yaptıklarını bilensin.

ALLAH Subhanehü Ve Teala  bize yeter O ne güzel vekildir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?