Abdullah Azzam’ın Hayatı

Nice ölü kalpler vardır ki şehitlerin ilginç hayatlarını dinlemek suretiyle dirilmiştir. Nice yolunu kaybetmiş kimseler şehitlerin hayatını okuduktan sonra doğru yolu bulmuştur. Nice fâsık ve günahkârlar şehitlerin hayatından etkilenip Rabbine dönmüştür.

Abdullah Azzam 1941de Siyonist zulmün baskının ve şiddetin içindeki Filistinin Cenin kasabası yakınlarındaki Seyletul Harisiye köyünde doğmuştur. Şamda yüksek öğrenimini tamamlayarak Dimaşk Üniversitesi Şeriat Fakültesinden 1966 yılında mezun olmuştur. 1967 yılında Filistinin Batı Yakası ve Mescid-i Aksanın İsrail tarafından işgal edilmesinden sonra 1969da İhvan-ı Muslimîn Müslüman Kardeşler teşkilatına katılmıştır. 1969da Usul-i Fıkıh konusunda mastır diploması almış akabinde Ammanda Şeriat Fakültesinde okutman olarak görev yapmıştır.

1973 yılında Kahire Üniversitesinde Usul-i Fıkıh dalında doktorasını tamamlamış 1973 1980 yılları arasında ise Ürdün Üniversitesi Şeriat Fakültesinde öğretim üyeliği yapmıştır. Ürdünden askeri yargıtay kararıyla sürülünce 1981 yılında Suudi Arabistan Ciddede bulunan Melik Abdulaziz Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

1970lerin sonuna doğru dünya yeni bir sürece girmiş dünyanın ikinci süper gücü olan Sovyetler Birliği Afganistana saldırmıştır. Bu saldırı İslam dünyasında halifelik kaldırıldığından beri hiç gerçekleşmeyen bir olayın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Dünyanın dört bir yanından Müslümanlar dilini ve kültürünü hiç bilmedikleri Afganistana gelerek kendi tanımlamalarıyla kardeşleri olarak gördükleri Afgan halkıyla aynı safta savaşmaya başlamışlardır.

Abdullah Azzam Afgan cihadının dünyaya tanıtılmasında ve İslami meşruiyet kazanmasında en etkin rolü oynamıştır. Afganistanda Mekteb ul- Hadimat Mücahitlere Hizmet Bürosu isimli bir kurum açarak dünyanın dört bir yanından ulusal sınırları aşarak gelen binlerce genci organize etmiştir.

Şehâdetine kadar tüm ömrünü kah cephede savaşarak kah Arap ülkelerinden gelen gençlerin eğitim kamplarında kah muhacirlerin kamplarında geçiren Abdullah Azzam 24 Kasım 1989da Pakistanın Peşaver şehrinde bombalı bir suikast sonucu şehid düştü. Şehid edildiğinde 48 yaşındaydı.

Arap ülkelerinden gelen gençleri kamplarda sıkı bir eğitimden geçirdikten sonra fiili cihada yollama Mücahidlerin ve muhacirlerin İslami eğitimi için gayret gösterme dergi ve kasetlerde Afgan cihadını tanıtma yanında yazdığı eserlerle ümmete büyük hizmet veren Abdullah Azzamın mücahidlere verdiği derslerin kasetlerinden deşifre edilerek hazırlanmış olan Fî Zilâli Sûretit-Tevbe Tevbe Sûresinin Gölgesinde Cihad Dersleri adlı kitabı Müslümanların Cihad şuurunu kaybettikleri günümüzde bu şuuru yeniden kazanmalarına vesile olan bir kitaptır. Şehid Abdullah Azzamın Cihad Dersleri dışında Cihad fıkhı Afgan Cihadında Rahmanın Âyetleri İslam ve İnsanlığın Geleceği Müslüman Halkın Cihadı Kızıl Akrep İslam Akidesinin Özellikleri İslami Direniş Hareketi Hamas Hâkimiyet Mefhumu ve Kayıp Minare isimleriyle Türkçeye de çevrilmiş eserleri vardır.

İslâmı hayatın bütün alanlarını düzenleyen hukuk sistemi inanç ve ibadet esasları ile çağa alternatif bir hayat nizamı olarak sunma gayreti içinde olan İslâm âlimlerinin 11 Eylül sürecinde şer güçler tarafından hedef tahtasına oturtuldukları malumdur. Özellikle Londra patlamalarının ardından şeytani medya aracılığıyla zihinlere kazılmak istenen İslâmterör denklemi bağlamında sözde İslâmi terörün fikri kaynakları olarak Filistin asıllı mücahid âlim Abdullah Azzam Mısır-İhvan hareketinin fikir önderi şehid Seyyid Kutub ile Pakistanlı âlim hareket adamı Mevdudî hatta Ortaçağda Moğol istilasına karşı eşsiz bir direniş ve diriliş hareketi başlatan İbn Teymiye gibi âlimlerin zikredilmesi son derece anlamlıdır. Zira bu tür gerçek âlimlerin İslâmı bütüncül bir yaşam modeli olarak sistematize edip insanlığa takdim etmeleri sadece müslüman dünyayı yeniden ayağa kaldırmakla kalmamış küresel sistemi de ciddi biçimde korku ve endişeye sevketmiştir.

Abdullah Azzam 1989da şehid edilmeden önce vasiyetinde geçen bir kesit:

Artık ey Müslümanlar Sizin hayatınız cihaddır. Hedefiniz cihaddır. Var oluşunuz akıbetiniz cihad ile alâkalıdır. Ey davetliler Sizler silahlarınızı omuzlamadıkça tağutların mülkünü kâfir ve zalimlerin mülkünü darmadağın etmedikçe sizin hiçbir değeriniz yoktur. Cihadsız savaşsız kansız sakalsız Allahın dininin muzaffer olacağını zanneden kimseler bu dinin tabiatını idrak edemeyen kimselerdir. Onlar vehme kapılmışlardır.

Ey İslâm davetçileri Ölüm tutkunu olunuz ki size hayal bağışlansın. Sakın emeller sizleri aldatmasın aldatıcılar Allah ile sizleri aldatmasın. Okuduğunuz kitaplar devam ettiğiniz nafileler sakın sizi aldatmasın büyük işlerden yana sizleri rahatlatan basit işlerle uğraşmaya kalkışmayın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?