Denemeler: Türkiye Çağdaşlaşırken Önündeki Engeller

Türkiye her geçen gün daha da modernleşiyor çağdaşlaşıyor. Türkiyenin son yıllarda insanına toplumuna milletine yönelik yaptığı sosyal ekonomik teknolojik ve eğitim sağlık alanında yaptığı yatırımlar nasıl inkar edilip görmemezlikten gelinebilir. Bu yatırımları ancak çağdaşlık ve modern toplum olmanın gereği olarak tanımlayıp ifade edebiliriz.

Diğer tarafta hiç beklenilmeyen umutsuz  direnc  politikalarının da sürüme girdiği oluyor ki

bu taraftaki çağdaş modern Türkiye görüntüsünü yerlebir ediyor. Türkiye kimi politikalarıyla da kendi ayağına sıktığına istemeyerek tanık oluyoruz. Bu politikaların başında hukuk yargı uygulamaları geliyor.

O zaman Türkiye kendisini içeride  de dışarıda da anlatmakta zorlanıyor  daha doğrusu  anlatamıyor.

Geçmişte de benzer  politikaları yaşamış ve Türkiye olarak son derece rahatsız olmuştuk.

Ve..

Bütün kaide şiir okuduğumdan dolayı hapis yatmak durumunda kaldım ey Türkiye ey dünya dedi ve bütün iktidar yürüyüşünü bu slogan siyasi  söylem  üzerinden yaptı.

Siyasetinin ana  kaidesini  bu  siyasi   söylem teşkil ederken uzun yıllar iktidar da kalıcılığınıda  bu söylemin çekim güçüne dayandırdı. Haksızmıydı Hayır kesinlikle. O dönem askeri  vesayet  kültünün siyasete hakim olduğu yıllardı.

Yazı uzar bilindik vakalar ve tanımlanamayan yaşanılmışlıklar ile. Uzatmayacağım... Kısaca ifade etmek istediğim düşünceyi tanımlıyacağım.

Hiç bir şey yaşanılmasın diyemeyiz. En ağır yaşanılan trajediler toplumlarda  mükemmel ahlakı adalet ve hukuk külünü  yaratır.

Biz hiç bir şey yaşamadık değil Dün  Mehmetin  öğretisi ve değerleri adına yapılan haksızlık... Zulum ve zorbalık... Bugün Ahmet  için yapılmasın... Ahmetin değerleri zorbalığa ceberrut uygulamalara araç  olmasın...

Bülent Arınç  yazık dedi haksız uygulamalar suçsuz insanlar da olabilir dedi  bu KHK bir gözden geçirilse bunlar cemat-cı da olsa bizim yurttaşlarımız dedi demeye getirdi... Tayyip Erdoğan da esefle karşılıyorum Arıncın sözlerini bu yönlü beyanatta bulundu.

Aslında fikir ve düşüncelerin ifade edilmesi bağlamında bu karşılıklı diyalog  olumlu  gelişme...

Ama şöyle dese nasıl olurdu Çağdaşlık ve medini Türkiye tanımına   bağımsız mahkemelerimizin varlığına inanıyorum ve tarafsız yargımızın üzerine düşeni yapacağından eminim herkes müsterih olsun. Bu badireyide adaletin kimseye zeval vermeden vicdanları rahatlatacığını umut ediyorum  anlamında yapılabilecek açıklama Türkiye Cumhurbaşkanıa ve yurttaş Tayyip Erdoğan a modern ve çağdaş Türkiye profiline daha  iyi  uyacağını yakışacağını düşünüyorum.

Yani Türkiye bir taraftan çağdaşlaşıp modernleşirken diğer tarafta kendini aşağıya çekmeye özen gösteriyor. Türkiye olarak kendimizi ifade etmek anlamında güçlük çekiyoruz.

Her şeye rağmen hukukun üstünlüğüne adalet kültünün toplumumuzda yerleştiğine inanıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Selvi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?