Büyük Bidat'lardan Biri'de İbadet Diye Üzerine Düştükleri Kandil'ler?

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ve Allahın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslama hidayet eden Allaha sonsuz hamd olsun. Salât ve selam İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafaya onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun.Kim iyilik yaparak kendini Allaha teslim ederse şüphesiz en sağlam kulpa tutunmuştur. İşlerin sonu ancak Allaha varır.

Müminleri dinine Ensar olma şerefine nail kılan Allaha hamd ensarlık yolunu en güzel şekilde beyan eden Allah Rasûlü ashabı âl-i beyti ve hidayet önderlerine salât ve selam olsun.

Bu tarz adetler törenler İslamda bulunmamaktadır . İslam dininin iki kaynağı olan Kuran-ı Kerimde ve sahih hadis-i şeriflerinde bu konuyla ilgili bir bilgiye rastlanılmamıştır. Eğer böyle bir şey İslamda caiz olmuş olsaydı Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ölen çocuklarına ve ashabına sahabeler de kendi yakınlarına bu işi yapmaktan geri kalmazlardı . Rasulullahın vefatından sonra dahi hiç bir sahabe böyle bir şeyi yapmamıştır. Mezheb imamlarından da bu konuda bir bilgi gelmemiştir. Bu konuya benzer o da ölüm değil doğum günüyle ilgili mevlid ilk bilgi Rasulullahın vefatından 300 şii Fatımiler 400 sünni yıl sonra görülmüştür. Rasulullahın Doğum gününe bu adet sokuşturulunca daha sonraki zamanlarda da ümmetine ölüm günleri için de tertib edilmeye başlanmıştır. Üstelik ölüm günü için bir kez de değil 3 defa arka arkaya 7 40 52. günlerine düzenleme gereği hissedilmiştir. Bu sayılar mucidinin uğurlu sayıları olması muhtemeldir. Halk arasında yine kulaktan dolma bilgilerle bu gecelerden sonuncusu olan 52. gün için etin kemikten ayrıldığı gün inanışı oluşmuştur.

Üstelik sıcak günlerde cenaze daha mezara konmadan koktuğu ya da yıllar sonra bile açılan mezarda hiç bir çürüme olayının başlamadığı tesbit edilmektedir. Bunda ibretler olabileceği firavun gibi cenazenin bulunduğu yerin yapısıyla da ilişkisi olabilir. Cenazenin arkasından düzenlenen kuran okuma yemek verme mevlid organizasyonu için bu güne kadar delil ile onay veren bir alime rastlanmamasına rağmen 80 milyonluk ülkeye bu bidat nasıl yerleşti anlamak zor da olsa sünnetten uzak insanların bidat seviciliğini bildiğinden cevap verilmiş oluyor. Bu merasimler hakkında görüşünü şöyle açıklayan alimlerde vardır : İmam Şerani Son zamanlarda zuhur eden büyük bidatlardan biri de ibadet diye üzerine düştükleri mevlit cemiyetleridir. Ibni Abidin Ölüleri hayırla yad etmek vacibdir. Ama onların arkasından 7 40 ve 52. geceler bidattır. Muayyen gün ve gecelerde evlerde mevlit okutmak o mümin ölüye işkence etmek hükmündedir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi İslâm dünyasında mevlid merasimi ilk defa Mısırda hüküm süren şii şia fırkasından Fatımîler 910-1171 tarafından tertiplenmiştir. Bu merasimler saraya ait olup sadece devlet erkanı arasında cereyan etmekte idi. Fatimîler Ali radıyallahu anh ve Fatıma radıyallahu anhanın doğum günlerinde de mevlid merasimleri tertip ederlerdi

Osmanlılar tarafından mevlidilk defa III. Murat zamanında 1588de resmi hale getirildi. Merasimler belirlenmiş teşrifât kaidelerine uygun olarak sarayda tertiplenir ayrıca önceleri Ayasofya Camiinde sonraları ise Sultan Ahmed Camiinde yapılan merasimlere devlet erkanıyla birlikte halk da katılırdı. Bu merasimlerde önce muezzin tarafından Kuran-ı Kerîm okunur bunun peşinden de vaazlar verilirdi. Daha sonra mevlidhân kürsüye çıkar ve bir bölüm okuduktan sonra iner hediyesini alır ve ikinci mevlidhan kürsüye çıkarak okumaya devam eder ve belirlenmiş kaideler çerçevesinde mevlid kutlamaları son bulurdu.

Tekrar konumuza dönersek Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemın doğumunu ve hayatını medh ve senâ eden Mevlid adını taşıyan çok eser kaleme alınmıştır. Bu eserler daha sonra mevlid merasimlerinde mevlidhanlar tarafından teğannî ile okunmaya başlanmıştır. Bunların Türkçede en meşhur olanı Süleyman Çelebinin Vesiletun-Necât adındaki mevlididir. Süleyman Çelebi hakkında kaynaklarda pek fazla bir bilgi yoktur. Onun Yıldırım Beyazıt zamanında Divan-ı Hümayûn Hocası olduğu sonra da Bursa Ulu Camiine imam tayin edildiği bilinmektedir.

İlk zamanlar sırf Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin doğduğu zaman ve sadece camilerde okunan mevlid sonraları para karşılığında hanendeler tarafından rastgele zamanlarda okunur olmuştur. Kandil gecelerinde ölülerin ardından yedinci kırkıncı elli ikinci gecelerinde sene-i devriyelerinde de mevlidler okunmaya başlanmıştır. Mevlid metinlerini kaleme alanlar hiç bir zaman hanendeler tarafından camilerde makamlı bir şekilde ibadet yapıyor süsü verilerek türkü şarkı söyler gibi okunmasını akıllarına getirmemişler yalnızca Peygambere olan aşırı sevgileri onları onun hatırasını canlı tutmak için bu tür eserleri yazmaya sevketmiştir.

Mevlidler dinde olmadığı halde varmış gibi ibadet çeşitleri arasına katılmıştır. Bundan dolayı mevlid merasimleri düzenlemek ve mevlid okumak bir bidattır. Hattâ İslâmda olmayan ölünün yedinci kırkıncı elli ikinci gecelerinde okunması İslamla ilgili olmayan bir merasim ve ibadet şekli ile icra edilmesi haramdır. Ancak Mevlid halk arasında büyük bir ibadet olarak kabul edilmekte ölülerin ruhu için mevlidler okutularak onların günahlarının bağışlanacağı zannedilmektedir.

Halkın cehaletinden ve yanlış itikadlarından istifade eden mevlid okuyucu hanendeler bir piyasa oluşturarak bunu ticarî bir çıkar aracı yapmışlardır. Bu tip bir kabul ve davranışın İslamî olmadığı hususu ile ilgili herhangi bir ihtilaf sözkonusu değildir. Böyle bir olaya sebeb olan herkes dinen sorumludur. Merasimlerde mevlid okunmasının vazgeçilmez bir âdet haline getirilişinin sakıncalarından biri de netice olarak insan kelâmı bir şiir olan bu metinlerin okunması ve dinlenilmesi ibadet olan Kuran ile eşdeğerde görülmeğe ve değerlendirilmeğe başlanılması tehlikesidir. Bunu yani mevlid okutmayı maneviyat için yapıyor ve o maneviyat sahibi kimsede İslam dininden olduğunu iddia ediyorsa bilsin ki islam dininde böyle bir şeyler mevlid- 7 40 52. geceler yoktur.

Bunlar islam alimlerinin kabul etmediği red ettiklerindendir. Bunlar islam dinine sonradan eklenenlerdir .

İslam sonradan eklenenlere göze hoş gelsede bidattir der

Allah rasulu bidat hakkında Huzeyfe b. el-Yamânın rivâyet ettiği bir hadis-i şerifte: Allah bidat sahibinin orucunu namazını sadakasını haccını umresini cihadını sarfını maddi yardımını şehadetini kabul etmez. O kılın yağdan çıktığı gibi İslâmdan çıkar. İbn Mace Mukaddime 7/49 Bu ikaz karşısında müslümanların dikkatli davranacakları ve bidatın ne olduğunu araştıracakları muhakkaktır. Abdullah b. Abbâs r.anhumadan rivâyet edilen bir hadiste şöyle buyrulur:

Allah bidat sahibinin amelini bidatından vazgeçinceye kadar kabul etmez. İbn Mâce Mukaddime 7/50 Amellerinin kabul edilmeyeceğini bilen bir müslüman korkar ve neyin bidat olup neyin olmadığını araştırır.

Meselâ Rasûlullaha selam ve salât Allahın emridir. Ama Rasûlullahı anmak için dini törenler yapmak ve mevlid okutmak kimin emridir Ölüleri hayırla anmak ve onlara dua etmek sünnette vardır. Fakat ölüler için mevlid okutup yedinci kırkıncı elli ikinci geceleri tertip etmek İslâmın hangi hükmüne dayanır.

Allah için sadaka vermek zekât ve fitre dağıtmak Allahın emri gereğidir. Ama ölen birisi için devir-iskat yani ölünün ibadet borcunu düşürmek için mal ve para taksimi yapmak sabun iğne iplik dağıtmak kimin emridir ALLAH Resulü s.a.vin de bir hadislerinde buyurduğu gibi : gecesi gündüzü gibi  apaydın olan bir yoldur.

İBN MACE : 1.C.43.N Öyleyse söylenecek tek söz yine Allah resulü s.a.vin söylediği şu sözdür Artık bu yoldan sapan halek olur. İBN MACE :1.43.N AHMED :4126 اللهم ارحم أمة محمد رحمة عامة Allahım Ümmet-i Muhammed Umûmi Bir Rahmet İle Merhamet Eyle

Ali el-Müttakîno: 3212 3702 Dua Eder Dua Beklerim Abilerim Ablalarım Kardeşlerim Hacı Ahmet Ünlü

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?