Samimî Müslüman'nın Özü Sözü Bir'dir

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ve Allahın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslama hidayet eden Allaha sonsuz hamd olsun. Salât ve selam İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafaya onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun. Kim iyilik yaparak kendini Allaha teslim ederse şüphesiz en sağlam kulpa tutunmuştur.

İşlerin sonu ancak Allaha varır. İyyake nabudu ve iyyake nestain mertebelerinden biri de huşu mertebesidir. Cenab-ı Allah Kuran-ı Kerimde İman edenlerin Allahı anma ve Ondan inen gerçek karşısında kalplerinin saygıyla yumuşama huşu zamanı daha gelmedi mi Hadid Suresi Ayet 16 buyurmuştur. Bir hadis-i şerif meali Akıllı olan dua ve ibadet için nefsini muhasebe için ayıplarının kendisine haber verilmesi için ve ihtiyaçları için vakit ayırır. Diline sahip olur zamanını iyi kullanır işine yönelir ve en sağlam dostuna karşı da ihtiyatlı olur. [Deylemi] Müslüman güler yüzlü olmalıdır. Yüzü turşu satmamalıdır.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki Mümin kardeşinin yüzüne asık bir çehre ile bakana melekler lanet eder. Harbde değil sulh zamanında ya olduğumuz gibi görünmeliyiz veya göründüğümüz gibi olmalıyız. Hadis-i şerifte buyuruldu ki Hakiki müslümanın özü sözü birdir işi ile sözü aynıdır komşusu da şerrinden emindir. Müslüman örnek insan olmalı zorluk çıkarmamalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Müslüman kolaylaştırır müşkülat çıkarmaz. [Nesai] O müminler felaha ermişlerdir ki onlar namazlarında huşuludurlar. Müminun 1-2 Huşu lügatte tevazu tezellül ve durgunluk sükun ve güven manalarına gelmektedir.

Nitekim Cenab-ı Allah: Rahmana saygı için sesler kısılmıştır. Taha Suresi Ayet 108 Yani durgunlaşmış alçaltılmış ve boyun eğmiştir demektir. Keza Senin toprağı huşu içinde görmen de Onun ayetlerinden biridir. Onun üzerine yağdırdığımız zaman titreşir ve kabarır Fussilet Suresi Ayet 38 mealindeki ayet-i kerimede de toprak husulü olmakla nitelenmiş bununla kuruyup çatlaması suya kanıp bitki bitirmesi kasdedilmiştir. Huşu kalbin boyun eğerek ve zilletle Allahın huzurunda durması Onun üzerinde yoğunlaşmasıdır. Huşu Cenab-ı Hakka boyun eğmektir. Ancak boyun eğme ve itaat huşuun kendisi değil onun gereği olan bir şeydir. Huşuun alameti şudur ki kul kendisine muhalefet edildiğinde ve haklı olarak reddedildiğinde bunu kabul eder ve boyun eğer. Bazıları da şöyle demiştir: Şehvet ateşinin sönmesi göğüsteki haz dumanının sükûnet bulması ve kalpte tazim nurunun parlamasıdır. Huşu kalbin gaybları bilene Allaha karşı zillet içinde bulunmasıdır

Arifler huşuun mahallinin kalp olduğunu alamet ve tezahürlerinin de organlarda bulunduğu hususunda ittifak etmişlerdir. Rivayete göre Resulullah sav namaz esnasında sakalı ile oynayan birini görmüş ve: Bu zatın kalbi huşu içinde olsaydı organları da huşu içinde bulunurdu buyurmuştur. Fethul- KadirV 319 Göğsüne işaret ederek üç defa: Takva işte buradadır Müslim Birr 32 Tirmizi Birr 18 Müsned II 277 buyurmuştur. Zahirin güzel ahlaklı olması batının da edebinin alametidir. Sufilerden biri omuzları aşağıya düşmüş birini görmüş ve adama göğsünü göstererek Ey falan huşu buradadır. Yoksa burada omuzlarda değildir demiştir. Rivayete göre ashaptan Huzeyfe r.a şöyle dedi: Nifak huşuundan sakınınız.

Kendisine nifak huşuu nedir diye sorulduğunda da şu cevabı verirdi Kalb huşu halinde bulunmadığı halde bedenin huşu içinde görünmesidir. Hz. Ömer de namazda başını öne eğmiş birini gördüğünde şöyle demiştir: Ey başı eğik adam başını kaldır Huşu başta değil ancak kalptedir. Sokakta ağır ağır ve halsizce yürümekte olan bazı gençler gören Hz. Aişe r.a onların kim olduğunu sorup bazı zahid kimseler oldukları cevabını alınca şöyle demiş: Ömer b. Hattab yürürken hızlı yürür konuştuğunda işittirir vurduğunda acıtır ve yedirdiğinde de doyururdu. O gerçekten zahid idi. Fudayl b. İyad: İnsanın kalbinde bulunan huşudan fazlasını üzerinde bulundurmasından hoşlanmazdı. Huzeyfe r.a şöyle demiştir Dininizden ilk kaybedeceğiniz şey huşu dur. En son kaybedeceğiniz de namazdır. Nice namaz kılan kimse vardır ki onda hiçbir hayır olmaz.

Yakın bir zamanda camiye girersiniz de orada huşu içinde bir kimse göremezsin Kalbi huşu içinde olana şeytan yaklaşamaz. Maddi ve manevi yönden sıkıntısız iken dua etmek bela gelince dua etmekten üstündür. Hadis-i şeriflerde İyilikler fenalıkları giderir. Rabbini rahatlık ve bollukta iken zikredeni [hatırlayanı] Allahü teâlâ da bela zamanında kurtarır korur. [Ebu Nuaym] Yüce Rabbimizden niyazımız başıboş ve nefsani bir hayat yaşamanın çok kolay olduğu günümüzde bizlere murakabe dolu bir hayatı nasip etmesidir.

Ne mutlu bu yolda bıkmadan gayret gösteren müminlere. اللهم ارحم أمة محمد رحمة عامة ALLAHım Ümmet-i Muhammed Umûmi Bir Rahmet İle Merhamet Eyle Ali el-Müttakîno: 3212 3702 Dua Eder Dua Bekleriz Abilerim Ablalarım Kardeşlerim Hacı Ahmet Ünlü kardeşiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?