Yönetme Kült-ü

Yönetme kült-ü

İnsanın yaşaması fiziki gelişimini sağlaması için nasıl ki biyolojik beslenmeye ihtiyacı varsa ve bu ihtiyacını titizlikle seçicilik önemseyerek karşılamaya çalışıyorsa.

Ki..

YINE INSAN RUHSAL PSIKOLOJIK AKLI MELIKELERININ GELIŞIMI YÖNLÜ FIZIKI VARLIĞINI BIR MANTIK KAIDESINE OTURTABILMESI IÇIN

YINE BENZERI FIZIKI BESLENMEDE OLDUĞU GIBI AKLI BESLENMEYE - BIREYSEL - TERBIYE ETMEYE GELIŞTIRMEYE IHTIYACI VARDIR.

Toplumumuz ruhsal akli gelişimini yaşadığı çağın modern verilerinden değil daha ziyade Geleneklerden içinde yaşadığı çevrenin kültüründen kült lerden yadırganamaz ve daha çok metafizik hadiselerden tevatürden beslenmektedir..

Aynı yönlü gelişim toplumu yönetmek için kurumsallaşan kamu kurumlarının gelişimi için de söz konusudur.

Yapılan yasalar yargılama usul ve esasları hazırlanan İddianame yürütme kült leriden beslenmekte ve bu eğri aksi yönlü de değişememektedir.

Toplum olarak modern çağın teknolojik gelişimini yakından takip edip bu ürünlere sahip olmak kullanmak için büyük çaba sarfederken diğer yaka da aynı talebin sosyolojik paritede karşılık görmediğini fark ediyoruz.

İnsanımız sahip olduğu son model lüks aracının camından çevre çöpünü sokağa caddeye atmaktan çekinmemektedir. ilkel insan

Yine çoğu toplumların Sahip olduğu kullandığı araç ve gereçler son derece çağdaş moderin iken

Bunun karşısında çevre ve sosyal sorumluluk bilincinin yönetsellik iletişim lisanı aksine bir okadar ilkelik içerdiğine tanıklık etmekteyiz.

Bu toplumların devlet yapısı ve yönetmek kuramı da aynı eğri üzerinde seyretmektedir.

Devlet kendi hizmet anlayışı ve yönetmek anlamında ki kullandığı araç ve gereçler son derece gelişmiş teknoloji içerirken çağdaş ve moderin iken. Devletin yönetme kült-ü mantığının bir okadar gelişmişlik içerdiğini söyleyebilir miyiz

Elbette hayır. Bu handikabın Türkiye tarafında İçerisinde olduğumuz AB Avrupa Birliği uyum yasalarını henüz ilerleyen elli yıllık süreçte tamamlamış karşı tarafı tatmin edici seviyeye kavuşturmuş değiliz..

Öyle değil mi

Devlet toplumu merkezi yönetim kült-ü ile yönetmekte halkın yaşamsal taleplerine bu yönetim kült-ü ile yanıt vermektedir.

Bu devlet kült-ü ise Toplumun yaşamsal taleplerini karşılayamadığı gibi yine devlet yönetme sistemini değiştirse de yönetsel araç işlevi değişmiş olsa da yönetme mantığı değişmediği sürece içgüdü yine bir şey değişmeyecektir.

Bazı Kanatlı Kuşlar ki bir kısmı kanatlarıyla uçacak içgüdü hiç geliştirmediği için bir kartal güvercin ya da şahin gibi uçamazlar .

Yani şu an ki gittikçe merkezileşen yönetme erkiyle bırakın bir ülkeyi yönetmeyi nüfusu Büyük Kent statüsü kazanmış bir kenti dahi yönetemezsiniz.

Ben yaptım oldu biz yapıyoruz oluyor düşüncesiyle ihtiyacımıza karşılık bulmak istersek dahi iyisi ve mükemmeli olamaz düşüncesi haklı olarak kendisine kült alanı açamış olacaktır.

Eyalet yok Eyalet Meçlisi yok. Senato yok. Sivil Toplum Örgütlerinin yönetime hiç bir etkisi katılım katkısı yok.

Modern Batı ülkelerinin çoğu merkezi yönetimin mutlakiyet kazandığı yönetim anlayışından uzak

Daha çok devlet yönetim erkini ulusun yönetsel yetki dengesi ve denetimini sağlamak amaçlı kullanmakta olduklarını görüyoruz.

Başarmalıyız: Neyi Kendimize korunaklı sığınak yaptığımız ve vazgeçilmez kıldığımız kült lerimizi yaşadığımız moderin çağın asgari müşterekleriyle değiştirebilecek cesaret güven ve her şeyden önce bu yönlü içgüdü geliştirmeliyiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Selvi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?