Kendi Garip Gönlü Zengin Adam

Büyük Ozan Neşet Ertaş aramızdan ayrıla yedi yıl oluyor. Belki de bu toprakların Aşık geleneğinden yetişen son büyük ozan oydu. Ama sanatçıya sahip çıkma noktasında çok da başarılı olduğumuz söylenemez. Benim güzel ülkemde sanatçının kıymeti maalesef öldükten sonra anlaşılıyor. Ölüm yıldönümü nedeniyle bir nebze olsun anmak ve hala böylesine değerinden habersiz olanlara dilim döndüğünce Bozkırın Tezenesini anlatmak istedim.

Kalpten kalbe bir yol vardır yol gizli gizli. Bu yolu da en iyi bilen kendisiydi. O hep kalpten bahsetti. Kalpten bahsederken de Daha çok gönül dedi. Gönül ona göre öyle yüceydi ki; Gönül Dağı demişti türkülerinde. Mahlası garipti belki ama gönlü en zengin ozanlarından biriydi bu toprakların. Ne zaman gönlümüz derde düşse onun türküleriyle derdimize derman bulduk. Gönül derdine derman dizeler onun kaleminden çıktı. Bizim gönlümüzdeki gönül türküleri onun mızrabıyla çalındı. O tam bir gönül adamıydı tek davası da sevdaydı. Herkesin bir Zahide’si vardı herkes Zahide’sine olan sevdayı Yürek yakan bozlağı ile haykırdı. İsimin hiç önemine yoktu, sevdiğimiz yad ellere varınca bir büyüğe danıştığımız zamanlara O’nun Zahide’si şifa oldu gönlümüze. Ve biz bir kere anladık ki sevdik mi gönülden sevmek gerekiyordu. Çünkü gönülden sevince yârin gülüşü gülden güzeldi.

Niye baktın diye kan döker hala geldiğimiz bugünlerde daha bir idrak etmek gerekir Neşet Ertaş’ı. Çünkü O hep gönül dedi, gönülle giden gizli yolu tarif etti. Rızasız Bahçenin gülü derilmez dedi. Bu rızasız bahçe meselesi özellikle ya benimsin ya kara toprağın diyenlere ithaf olunur.

Son olarak kendi anlatımdan yola çıkarak Garip mahlasının ortaya çıkışını sizlerle paylaşmak isterim. Gariplik alınyazısıydı Neşet Ertaş’ın yoksulluk yakasını hiç bırakmadı. Hal böyle olunca vurdu sazını sırtına, düştü Ankara yollarına. Yolu Şen Çalar plakçılığa düştü. Sordular O’na evladım ne iş yaparsın O’da saz çalarım türkü söylerim dedi. Söyle de görelim dediler. O da babası Muharrem Ertaş’ın Garip adlı eserini okudu. Oradan kaldı Garip adı ve hiç unutulmadı adı da türküleri de kendi de. Ne kadar kadri kıymeti geç anlaşılsa da.

.

.

.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ufuk Azbay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?