İslam Dini’ni Delille Bilmek

İslam dinini delille bilmek demek yaptığımız amellerin Kuran-ı Kerimden ve hadis-i şeriften aslını araştırarak buna uygun amel etmek dolayısıyla bidat hurafe körü körüne taklit gibi Müslümana yakışmayan düşünce söz ve hareketlerden sakınmak demektir.

Bunu yapmayan bir kimsenin küfür ve şirk bataklığına düşmesi her an için ihtimal dahilindedir. İslam dini Allahın birliğine teslim olmak yalnız Allaha itaat etmek şirkten ve şirk ehlinden uzak olmaktır. Allah-u Teâlânın birliğine teslim olmak demek Onu ulûhiyyette rububiyyette isim ve sıfatlarında birlemek demektir.

Yani layık olduğu isim ve sıfatları Ona vermek ve sadece Ona ibadet etmek böylece Onu tek rab bilip bütün ibadetleri yalnızca Ona yapmaktır. Yalnız Allaha itaat etmek demek ise Allahın emrettiği şeyleri yapmak yasaklarından kaçmak ve bütün bunları Allah ın rızasını kazanmak için yapmak demektir. Şirkten ve şirk ehlinden beri olmak demek  hem inanç hem de amelde şirk ve şirk ehline karşı düşmanlık göstermek buğz etmek ve onlardan uzak durmak demektir. Bir insanın Müslüman olması için şirkten uzak durması gerektiği gibi şirk ehlinin düşünce ve hareketlerinden adetlerinden ve onlara benzemekten de kaçınması onları sevmemesi onlarla dostluk kurmaması gerekir.

Şirk ve şirk ehlinden beri olmak iki kısma ayrılır:

1 - Amelden beri olmak: Bu şirk ve küfür amellerinden beri olmaktır ve her Müslümana farz-ı ayndır. Demokrasiden parlamentodan laiklikten ve buna benzer küfür ve şirk amellerinden beri olmak gibi...

2 - Yapandan beri olmak: Bu ise müşrik ve kâfirlerden beri olmaktır. Laikleri ırkçıları ve bunlar gibi kâfirleri sevmemek onlara düşman olmak onların amellerinden beri olmak onlara buğzetmek ve onların İslam milletinden olmadığına iman etmektir.

Şirk ve şirk ehlinden beri olmak şöyle olur:

1 - Kalben beri olmak: Bu müşriklere ve şirke kalple buğzetmek onları sevmemek ve onların yok olmalarını temenni etmekle olur. Örneğin Yahudilere Hıristiyanlara Hindulara komünistlere laiklere ve parlamenterlere kalben buğzetmek ve onların yok olmalarını temenni etmek gibi... Bunu yapmak her Müslümana farz-ı ayn olup hiçbir durumda sakıt olmaz. Çünkü bu mesele kalple alakalıdır. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Kim Lâ İlâhe İllâllah derse ve Allahtan başka ibadet edilenleri reddederse malı ve kanı haram olur onun hesabı Allaha aittir. Müslim İbrahim aleyhisselamın kavminden beri olduğunu bildiren ayet buna delildir. Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: İbrahim ve beraberinde olanlarda sizin için güzel bir örnek vardır. Hani bir zaman onlar kavimlerine şöyle demişlerdi: Biz sizden ve sizin Allahtan başka taptıklarınızdan uzağız. Sizi reddettik. Yalnız Allaha iman etmenize kadar bizimle sizin aranızda ebedi bir düşmanlık ve kin ortaya çıkmıştır. Mümtahine: 4

2 - Sözle beri olmak: Bu şirk ve şirk ehlinden beri olduğunu dille söylemek yani müşriklerin dinlerinin batıl olduğunu bu dinler üzere olanların müşrik ve kâfir olduklarını dille beyan etmektir. Bunun delili ise Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: De ki: Ey kâfirler Sizin taptığınıza tapmıyorum. Kâfirun: 1-2 Ayetteki De ki lafzı dilinle söyle demektir. Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: İbrahim babasına ve kavmine demişti ki: Beni yaratan hariç sizin taptığınız şeylerden uzağım. Beni doğru yola eriştirecek olan şüphesiz Odur. İbrahim ardından geleceklere bu sözü devamlı kalacak bir miras olarak bıraktı. Artık belki doğru yola dönerler. Zuhruf: 26-28 Ayetteki İbrahim dedi ki lafzı dili ile onların dinlerinden beri olduğunu söylemiştir manasındadır. Bu meselenin en düşük mertebesi müşrikleri ve müşriklerin dinini istemediğini sevmediğini onlara muhalefet ettiğini onların yolunun doğru olmadığını ifade eden sözleri dille söylemektir. 3 - Bedenle beri olmak: Bu şirk ve şirk ehliyle bedenen cihad etmek yani onların taptıklarını yok etmek ve tahrip etmek için bedenle mücadele etmektir. Bunun delili ise Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor Ey nebi Kâfirlerle ve münafıklarla cihad et ve onlara sertlik göster. Onların varacakları yer cehennemdir ve orası ne kötü dönüş yeridir. Tevbe Suresi Ayet 73 Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: Kim bir münkeri görürse eliyle değiştirsin. Müslim

Bedenle beri olmak Müslümanın gücü nispetinde farz-ı ayndır. Güç yetiremiyorsa farz değildir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?