Bid'at Nedir ve Bid'atçıları Nasıl Tanırsın?

Bidatçı   bidatını  meşru  bir  ibadet  olarak  ifa ettiği için    tevbe    etmez hatta  bununla ALLAHa yaklaşacağını sanar.

Bidatın ne olduğunu İmam Şatibi kısaca şöyle açıklamaktadır:

Bidat dinde sonradan icad edilen şerîate uygun izlenimi uyandıran üzerinde yürünerek ALLAH Subhânehûya daha çok ibadet/kulluk edilmesi hedeflenen bir yoldan ibarettir. Bir başka eserinde şöyle der: ALLAH Resulu sallAllahu aleyhi ve sellem ile onun ashabından düşünce ve talimlerine kısaca Sünnete muhalif olarak sonradan ortaya çıkan bir anlayıştır.

Günümüzde ki bidatçıların:

Biz de Ehli Sünnetiz veya Biz de hak yoldayız dediklerini çokca duyarsın çünkü İmam Berbehari Rahimahullahın dediği gibi:

İslam Sünnettir Sünnet İslamdır.

Bu yüzden tüm bidatçılar kendilerini meşru gösterme yarışındadırlar. İmam Şevkani rahimehUllah bu fenomeni şöyle açıklamıştır:

Bidatçı bidatını açığa vuramaz aksine zındıkların küfürlerini gizledikleri gibi bidatlarını gizlerler. Dinde bütün bidatçılar böyledir.

Sevgili Peygamberimiz bir hâdîs-i şeriflerinde buyurdular ki ALLAH Subhanehu  teala dinde bidat olan birşeyi yapan bu bidati ALLAH rızâsı için terk etmedikçe onun hiçbir amelini kabul etmez Yanî itikâdda veya amelde veya sözde yâhud ahlâkda bidat olan birşeyi yapmağa devam edenin bu cinslerden ibâdetleri sahîh olsa da hiçbirini kabul etmez. İbâdetlerinin kabul olması için bu bidati Allahdan korkarak ondan sevâb bekliyerek yâhud rızâsına kavuşması için terk etmesi lâzımdır.

Diğer bir hadîs-i şerîfde de Bidat sahibleri ile birlikde bulunmayınız Onların kötülükleri uyuz hastalığı gibi bulaşıcıdır buyuruldu. Câbir radiyallahu anhdan rivayet edildiğine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Her bidat sapıklıktır. Buhârî-Müslim Âişe radiyallahu anhâdan Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu Her kim bizim emrimize uymayan bir iş yaparsa o iş merduttur boş ve geçersizdir. Buhârî-Müslim Ebu Hureyre radiyallahu anh Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin şöyle dediğini rivâyet etmiştir: Namaz ve ibadet için hiçbir mescide sefer edilmesi doğru değildir. Yalnız şu üç mescide sefer edilebilir: Mes-cidi Haram Mescid-i Rasûl ve Mescid-i Aksa. Buhârî-Müslim

İnsanların doğru yoldan sapmalarına berrak ve katıksız ilim kaynağı olan vahiyden uzaklaşıp beşeri düşünce ve isteklere dayalı bir din anlayışına sahip olmalarına neden olan etkenlerden birisi bidatler yani dinde olmadığı halde sonradan dine sokulmaya dinden gibi gösterilmeye çalışılan zahiri veya batıni itikad amel ve sözlerdir. Cahil insanlar nefislerinde ruhani duygular oluşturan onları kendilerinden geçirip tüylerinin ürpermesine sebep olan dinden olmadığı halde din ile alakalı gördükleri her şeyi Allahtan gelmiş din tarafından emredilmiş gibi görme ve gösterme eğilimindedirler. Böyle şeyler onların gözünde yücelir ve ulvi bir makama oturuverir. Hatta daha da ileri gidilerek Allahın apaçık bil-dirdiği farzlarından daha önde görülmeye başlanır. Bunun en somut örneklerinden birisi yukarıdaki hadiste bildirilen hükümle ilgilidir. İslam dini Mekkedeki Mescid-i Haram Medinedeki Mescid-i Nebevi ve Kudüsteki Mescid-i Aksa dışındaki mescidlere ibadet için yolculuğu nehyetmişken günümüzde nice kimseler bu mescidlerden başka nice mescidleri ve hatta mezar ve türbeleri ziyaret etmek ve sevap kazanmak kastıyla uzun mesafeler katederek gitmekte ve bu yaptıklarına karşılık Allah katında ecir ummaktadırlar. Dahası bu ziyaretleri hac gibi telakki edenler de mevcuttur. Böyle bir düşün-cenin normal bir sonucu olarak üç mescidin dışında herhangi bir mescid mezar ve türbeye ziyaret için yapılan yolculuk sadece bidat olmakla kalmamış bu kimselerin bu gibi yerlerde ibadet türlerinden bazılarını mahlûkata yöneltmeleri bu olaya şirk unsurunu da katmıştır. Aslında ALLAH Subhanehu Ve Teala tarafından haram kılınmış olan tüm bidatler böyledir. Bunlar başlangıçta pek zararlı gözükmese de neticede mutlaka insanı dalalete sapıklığa ve küfre sürükleyecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ebu Umeyr - Selamlar, 'Dinde bütün bidatçılar böyledir.' kısmına kadar kitabımdan alıntıdır, kaynak gösterseydiniz hoş olurdu. Kitabımı tamamı: https://drive.google.com/file/d/0B0DImOry5RlYWWRIT0RvODZ5aWc/edit

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ocak 17:13

Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?