Yoldaki İşaretler Şehid Seyyid Kutub

Son asırda tevhidi uyanışın önderlerinden sayılan Şehid Seyyid Kutuba rahimehullah ait olan bir şaheserdir.

Aynı zamanda Şehid  Seyyid Kutubun meşhur Fi Zilalil Kuran ile beraber zikredilen önemli bir kitabıdır. Müellif bu kitabı son dönemlerinde ele almış ve İslami esasları günümüzde ters yüz edilmiş olan hakikatleri izah etmiştir.

Fi Zilalil Kuran tefsirinin özeti mahiyetinde olan bu kitap müellifi ve düşünce yapısını anlamak isteyenler için bir kaynaktır. Kitabın içeriğini yazarın şu ifadelerinde bulmak mümkündür Böyle bir kararlılık ile yola koyulacak söz konusu öncü cemaate yüklenmiş olduğu misyonun tabiatını vazifesinin hakikatini amacının asaletini uzun yolculuğunun başlangıç noktasını ve yeryüzünün her yanına çöreklenmiş olan cahiliye akımına karşı tutumunu belirleyecek olan yol işaretleri lazımdır.

Bu öncü cemaat insanlar ile hangi noktada birleşip hangi noktalarda ayrılacak kendisini ve etrafını çevreleyen cahiliyenin özellikleri nelerdir cahiliye ehline İslamın dili ile nasıl hitap edecek ve onları hangi konularda muhatap alacaktır Bunun yanı sıra bu cemaat bu konularda hangi kaynaktan nasıl bilgi alacağını da bilmek durumundadır Yoldaki Işaretler  2017 baskısı olarak 223 sayfa ve 12 başlıktan oluşmaktadır. Her bir başlık altında İslam cemaati için bazı yol işaretleri çizmiştir Seyyid Kutub. Örnek Bir Kuran Nesli başlığında Kurana karşı yaklaşımımız hususunda onu sahabenin anlayışı üzere anlamanın önemini anlatmıştır. İslamın ilk muhatapları olan o seçkin insanların cahiliyenin kapılarının eşiğinde bıraktıklarına dikkat çekmiştir.

Kuran Metodunun Tabiatı başlığında akide vurgusu yapmış ve İslamın akideden ayrılmaz bir bütün olduğunu akidenin de inançtan ibaret bir vicdan meselesi olmadığını şu cümleleri ile izah etmiştir İslam akidesi ifadesini pratik bir nizamda dinamik vicdanlarda canlı bir toplumda ve muhatap olduğu insanların gerek vicdanlarında kümelenen gerekse de etraflarını saran cahiliye kalıntıları ile savaşa tutuşan bir harekette bulmak ister Rasûlullahın sallallahu aleyhi ve sellem siretine baktığımızda o çevresindeki müşrik fert ve kabilelere karşı merhalelerin farklılığına göre farklı tutumlar sergilemiştir. Allah yolunda cihad başlığında bu kısım açıklanmıştır. Batılı toplumların aksine İslam medeniyeti ahlaktan yoksun aile kurumunun tarumar edildiği ve ekonominin ahlakı belirlediği bir toplum oluşturmak istemez. Aksine dünyayı ve dünyalığı ancak belirlenmiş olan ilkeler ve ölçüler ışığında kabul eder.

İslam düşüncesi ve kültüre yaklaşım konusu insanların genelde karıştırdıkları bir noktadır. Hangi ilim kimden öğrenilebilir Öğrenmek isteyenler ilgili başlıktan tafsilatı ile okuyabilirler. Seyyid Kutub rahimehullah bize on bir başlıkta İslamı ve modern cahiliyyenin gerçek yüzünü anlatıp önümüze İslamın işaret levhalarını koyduktan sonra okuyucularını sarsmak istemiş gibi Bu İslamın muhteşem düzenidir. Ancak haktır diye herkesin önünüzde diz kırıp hakkı öğreneceğini boyun eğeceğini mi sanırsınız Tam aksine karşı çıkıp yıldırmaya çalışacaklar dercesine İşte Yol Budur başlığının hemen altında Buruc Suresinin ayetlerini vermiş.

Ardından izah etmiş yolun sıkıntılarını çilelerini ayrılıklar  Adeta Sadece anlatanlardandır yaşayanlardan değil deneceğini düşünmüş ve bu kitabı yazdıktan kısa süre sonra bir şahit ve şehit olarak ebedi yolcuğuna çıkmış Allah ona rahmeti ile muamele etsin. Son olarak yazar ve kitapları muhafazakâr demokratlar tarafından dahi kabul görmüştür.

Artık Dalalettesiniz diye haykıran vicdanlarını bir tevhid önderini sahiplenerek sakinleştirmeye çalışırlar. Oysa müellif şu ifadeleri onlar gibi sapıklık kapılarının bekçilerine yazmıştır Tüm beşeri düzenler İslami yöntemin haricindeki bir yöntem ile gerçekleştirilebilirler. Ama bu yabancı yöntemler bizim nizamımızı asla gerçekleştiremezler. İslami hareketlerin tümünde meşru yönteme uymak akideye ve nizama uymak kadar mecburidir Âlemlerin Rabbi olan Allaha hamd olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?