Peygamberlerin Tağutu Red Çağrısı

Kullarını karanlıklardan aydınlığa çıkaran Rahmet sahibi yüce Rabbimiz kullarına hakikatleri bilsinler ve yaşasınlar diye peygamberler göndermiştir. Andolsun ki biz her ümmete Allaha ibadet/kulluk edin. Tağuta kulluktan da kaçının diye bir peygamber gönderdik. Nahl Suresi Ayet 16/36 Tağutu red etmeyenler tağuta kulluk yapıyorlar demektir. Rabbimiz tağuta ibadet/kulluk edenler olduklarını bizlere bildirmiştir. Allah subhanehu ve teâlâya ibadete ve Onun dışındakileriyse redde çağıran peygamberlerin kavimlerine bunu ifade ettiklerini görmekteyiz. Ey kavmim Allaha ibadet edin Sizin ondan başka ibadet edeceğiniz yoktur. Araf Suresi Ayet 7/59 Evet istisnasız tüm gönderilen elçiler kavimlerini Allah subhanehu ve teâlâya itaat ve ibadet etmeye Ondan başka itaat ve ibadet edilenlerin tümünü red etmeye çağırmışlardır. Demek ki Rabbimiz Allah subhanehu ve teâlâya itaat/ibadet ile Ondan başkasına itaat/ ibadet bir arada bulunamayacağına göre Allah subhanehu ve teâlâya itaat/ibadet edenlerin yapması gereken şey öncelikle tüm cüzleriyle tağutu red etmektir. Yalnızca Allah subhanehu ve teâlâya ibadet edebilmek için önce tağutlara La denmelidir. Yine Rabbimizin: Bunlar tağuta muhâkeme olmayı istiyorlar. Oysa onlar onu reddetmekle emrolunmuşlardı Nisa Suresi Ayet 4/60 Buyruğunda da tağutun red edilmesi gerektiği açıklanmaktadır. Tüm hak davetçileri batıla karşı hakkı haykırırken tağuta düşmanlıklarını göstermişlerdir. Zira tağut karanlığın temsilcidir. İnsanlara kara bir hayatı sunar. Onları imanın nurundan uzaklaştırıp küfrün karanlıklarına çeker. ALLAH imân edenlerin velisidir. Onları karanlıklardanküfürden aydınlığa imâna çıkarır. Kâfirlerin velileri ise tağuttur. Onları aydınlıktan imândan çıkararak karanlıklara küfre sokarlar. İşte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalırlar. Bakara Suresi Ayet 2/257 Tüm gönderilen peygamberler küfrün karanlığının temsilcilerine savaş açmışlardır. Savaş açılanlar ise kimi zaman cansız putlar olabileceği gibi kimi zamanda canlı putlar olan Firavun Nemrut Karun Belam olmuştur. Aydınlığın karşısında yer olan bu karanlık cephe insanlığa Allah subhanehu ve teâlânın kulluktan kullara kul olmaya çağırmışlar hatta sadece çağırmakla da kalmayarak kendilerine boyun eğmeyenlerle savaşmışlardır.

Elbette ki ilahi vahyin taraftarları her zaman ve de zeminde bu batıl güçlere bu tağuti otoriterlere karşı direnmiş olanlara boyun eğmemişlerdir. Durum bu günde farklı değildir. Bu günde insanları Allah subhanehu ve teâlânın yolundan alıkoymaya çalışan karanlığın savunucularıtağutlar iş başındadırlar. Onlara karşı uyanık olup onları red etmek ve redde çağırmak her Müslüman için kaçınılmaz bir görevdir.

Tağuta kulluk etmekten kaçınan ve Allaha gönülden yönelenler ise onlar için bir müjde vardır. Öyleyse kullarımı müjdele Zümer Suresi Ayet  39/17 Hamd âlemlerin rabbi olan Allâha mahsustur. Salât ve selâm yaratılmışların en hayırlısı Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellemin âlinin ve ashâbının üzerine olsun

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?