Riya ve İhlas Nedir ?

ALLAH Subhânehû Ve Teâladan başka İlâh Yoktur ve işte biz göklerde ve yerde tek İlâh olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla ya sığınıyoruz.

İhlas bir Müslümanın yapmış olduğu amelleri yalnızca Allahu Teâlânın rızası için yapmasıdır. İhlas niyette şirkten kaçınmaktır. Müslüman ihlaslı/muhlis insandır. O ihlassız yapılan amellerin Allah katında karşılığının olmadığını bilir. Bundan dolayı ki o tüm amellerinde öncelikle niyetini düzeltir.

Muvahhid Müminlere tevhid emredildiği gibi ihlasta emredilmiştir. Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:

Oysa onlar dini Allaha has kılarak hakka yönelen kimseler olarak Ona kulluk etmekten başka bir şeyle emrolunmadılar.

Beyyine: 98/5

Peygamberimiz aleyhisselâmda ihlasın önemini bizlere şöyle ifade etmiştir:

Şüphesiz ki Allah Kendisine ihlasla yapılan ve rızasına kavuşmak istenen amellerden başkasını kabul etmez. Nesai

İhlassız yapılan ameller Allahu Teâlâ katında kabul edilmediğinden Müslümanlar her işlerinde niyet kontrolü yaparak ihlas üzere olmalıdırlar.

Allahu Teâlânın bizlere örnek ve önder olarak gönderdiği Peygamberlerin hepsi de ihlaslıdırlar. Onları takip etmesi gereken Muvahhid Müslümanlar da ihlaslı olmalıdırlar. Elbette ki tevhid ehli muhlis kullar ihlaslı olmalarının karşılığını dünyada ve ahirette alacaklardır.

Muhlis kullar riyaya karşı çok dikkatli olmak zorundadırlar. Riya nedir denirse:

Riya bir Müslümanın yapmış olduğu amelleri Allahu Teâlânın rızasının dışında başka şeyler için yapmasıdır. Müslüman riyakâr olamaz. Rabbimiz bizlerden salih ameller istemektedir ki salih ameller de ancak riyasız yapılırlarsa fayda verirler. Riya ise küçük şirk olup amelleri ifsad eder ve kişiyi ateşe götürür.

Riya münafıkların özelliklerindendir. Müslüman her türlü nifaktan kaçınması gerektiği gibi riyadan da kaçınmalı ve kalbini riyadan arındırmalıdır. Zira Rabbimiz bizlerin kalplerine ve ihlasla yaptığımız amellerimize bakmaktadır.

Peygamberimiz aleyhisselâm buyurdu ki:

Şüphesiz ki Allah sizin vücutlarınıza ve dış görüşünüze bakmaz. Ancak O kalplerinize ve amellerinize bakar. Müslim

Muvahhid bir Müslüman içini ve dışını tevhid ve ihlas ile donatarak büyük ve küçük şirkten beri olur. O bu sayede de Allahu Teâlânın rızasına erişir.

Rabbimiz bizleri riyanın her türlüsünden korusun ve bizleri muhlis kullarından eylesin. Allahumme âmin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?