Tevbeyi Geciktirmemek

Tevbe etmek isteyen kimsenin yapması gereken hususlardan bir tanesi de yapacağı tevbede aklıselim bir yol izlemesidir. Bu da günahları gözden kaçırmamak günah veya kötülük işlediğinde hemen onu silmektir.

Bir çok kimse Allaha tevbe ettiği zaman tüm kötülüklerini silmemektedir. Mesela uzun bir müddet bir mecliste gıybet yalan iftira masiyet işlendiği zaman uzun bir müddet o masiyetten dolayı tevbe edilmemektedir. Aylar geçiyor sonrasında tevbe ediliyor. Uzun müddet sonra tevbe edildiği zaman da hepsinin silindiği zannediliyor.  Aslında insan burada yanlış bir zanna kapılmaktadır. Çünkü bizden istenen sadece tevbe etmek değildir. Bilakis tevbeyi hemen yapmak ve geciktirmemektir. Gıybet etmek bir masiyet onun tevbesini geciktirmek ayrı bir masiyettir. Bundan da tevbe etmek gerekir. Aslında bu dikkat etmemiz gereken ince bir meseledir. Burada anlattıklarımın yanında sana bir de öneride bulunacağım. Bunu her gün yaptığında kıyamet günü senin yükünü hafifletecektir. Önerim şu ki her gün tüm günah ve masiyetlerden genel olarak tevbe et. Tevbeyi de bütün kalbinle sıdk üzere yapmalısın. Bildiğin bilmediğin hatırladığın hatırlamadığın ister küçük ister büyük günahlardan... Önemli olan bütün her şeyden dolayı tevbe etmektir. Bunu da hiçbir zaman bırakma. Uyumadan önce dahi olsa bunu yapmaya çalış. Çünkü sen bunu tüm sadakatinle gerçekleştirdiğin zaman ALLAH subhanehu ve teâlâ bu gece sana ölümü yazsa da belki bir tek günahın dahi kalmayacaktır. Uykuya dalıp da ruhun bedeninden çıktıktan sonra ruhunun bedenine döneceğini kim sana garanti etti Nebi sallallahu aleyhi ve sellem Allaha en sevimli kul olmasına rağmen günde yetmiş defa tevbe etmektedir. Biz nasıl tevbe etmeyelim Biz gün boyunca işlediğimiz yeri göğü dolduracak masiyetleri tevbeden başka bir şeyle silebilecek miyiz Asla. Her gün bitiminde şöyle diyebiliriz Ya Rabbi. Sana tevbe ediyorum çünkü biz kullarının sana yönelmesini tevbe etmesini seversin. Biz senin şu sözünü de işittik Ya Rabbi: Şüphesiz Allah tevbe edenleri ve çokça arınanları sever. 2/Bakara Suresi Ayet 222 Şurası da bir hakikat ki tevbe şirk de dahil ALLAH ile kulun arasında cereyan eden tüm günahları temizler. Fakat günahtan pişmanlık duyup onu bırakıp ona dönmemeye azmedildiği zaman.

ربنا ظلمنا أنفسنا وإن لم تغفر لنا وترحمنا لنكونن من الخاسرين

EY RABBIMIZ BIZ KENDIMIZE ZULMETTIK. EĞER BIZI BAĞIŞLAMAZ VE BIZE ACIMAZSAN MUTLAKÂ ZIYÂN EDENLERDEN OLURUZ.

EL-ARÂF SURESI AYET 23

إلا من تاب وآمن وعمل عملا صالحا فأولئك يبدل الله سيئاتهم حسنات وكان الله غفورا رحيما. ومن تاب وعمل صالحا فإنه يتوب إلى الله متابا

ANCAK yaptığı kötülüklerden VAZGEÇIP ÎMÂN EDEREK SÂLIH AMELLER IŞLEYENLER VAR YA IŞTE ALLÂH ONLARIN KÖTÜLÜKLERINI IYILIKLERE günahlarını sevaplara ÇEVIRIR. ALLÂH ÇOK BAĞIŞLAYICI ENGIN MERHAMET SÂHIBIDIR. KIM TEVBE EDIP AMEL-I SÂLIH IŞLERSE ŞÜPHESIZ O TEVBESI KABÛL EDILMIŞ OLARAK ALLÂHA DÖNER.

el-Furkân Suresi Ayet 70-71

Şeytanın askerlerine karşı bütün imkanlarımız ile savaşacağız. Peygamberimizin buyurduğu üzere sapık fırkalar mutlaka olacaktır ancak biz kaç kişiyi kurtarabilirsek ve kaç kişinin imanının muteber olmasında vesile olabilirsek onu kâr bileceğiz.

Durmadan bıkmadan yorulmadan mücadeleye devam edeceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?