Vefasız ve Nankör Olmamak Lazım

Sevgili okuyucularım  her birinize bu güzel günde merhaba diyorum…

Nevşehir'de öyle bir ortamda, öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, insanların neredeyse birbirlerine saygıları kalmadı…

Sevgiler bile sahte oldu…

Benim bilhassa Nevşehir'de, ilçelerinde, belde ce köylerinde saygı duyduğum, halen kimliğini, kişiliğini, karakterini bozmayan dostlarım var…

Onlara şöyle bir bakıyorum da, çoğu yaptıkları karşısında hep NANKÖRLÜK görmüşler…

Zaman ahir zaman olunca çoğu Dost bildiğim kişilerden Nankörlükler görüyoruz…

“Allah kimseyi, yanlışı savunacak kadar Cahil, Doğruyu İnkâr edecek kadar da Nankör yapmasın!”

Ne yazık ki, Nankör insanları mutlu etmek çok zordur. Yağa da yatırsan, bala da batırsan bunlara yaranamazsın. Benden tavsiye; en iyisi mi bırakacaksın bu efendiler kendi yağlarında kavrulsunlar.”

Bazı yapılanları ne yuttum, ne unuttum. Doğru zaman diye bir şey var. Ben onu bekliyorum..!

Ne yazık ki, köpeklerdeki sadakat çoğu insanda yok !

Zira Köpeği 3 gün besle seni 3 yıl unutmaz ama insanı 3 yıl besle seni 3 günde unutur! Bununla da kalmaz. Bir de arkandan dedikodu yapar.

Ben de diyorum ki; “Fark etmez! Bu arabada buraya Park etmez!”

Önceleri büyüklerimizden duyardık;

Eski insanlar birbirlerine şifaymış, şimdikiler ise ne hikmettir yara açmaktan başka bir işe yaramıyor”

VEFASIZLIĞIN DİĞER ADI NANKÖRLÜKTÜR

İnsanlar en çok, sevinçlerinin ve üzüntülerinin sevdikleri ile paylaşılmasını ister…

Ancak iyi ve kötü gününde dostlarının yanında olmayanların böyle bir beklentiye girmesi hayaldir…

Bu nedenle herkesin hayatında sevdiği dostlarından birleri olmalı, varlığını daima bildiğin, kendini güvende hissettiğin…

“Üzülme, üzülürüm” diyen birileri olmalı hayatımızda…

Hayat devam ederken, hayatımızın sekteye uğradığı, işlerin ters gittiği olur.

Her şeyin üstümüze geldiğini sanırız…

Böyle zamanlarda, umduğumuz ya da güvendiklerimizden, istisnalar hariç, yeterince destek görmediğimizde kendimizi kandırılmış, terk edilmiş ya da unutulmuş hissederiz.

Son zamanlarda başta sosyal medya olmak üzere etrafımızdaki kişiler bir çok yerde Vefa ile Istanbul un semtini ön plana çıkaran sözler ve paylaşımlar yapıyorlar.  O paylaşım yapanlar siz vefa nedir bilir misiniz ? Peki..... Sizin vefasız olduğunuzu cümle alem biliyor. 

Nedir peki Vefa ?

“Vefa, sözünü yerine getirme, sözünde durma, sevgi, bağlılık ve dostlukta sebat; yetme ve yetişme; güzel ahlak” anlamı taşır…

Vefa, dostların kalbinde yetişen müstesna bir güldür. Vefa kaderde kıvançta yüreği bir atan, birbirini beklentisiz ve çıkarsız seven, duygu ve düşüncelerde aynı şeyleri paylaşan kişilerin karakteridir.

Vefa, insanın gönlüyle bütünleşmesidir. Vefa sahibi olan kin tutmaz, dostları hata yapsa da affeder, insanlık gereği hataları görmez. Fert, vefa duygusuyla güvenirliğini kazanır ve yükselir.

Vefanın içinde samimiyet, sadâkat, sevgi, hoşgörü, sabır, vb. kavramlar bulunmaktadır. Vefasızlıkta ise; aldatma, hıyanet, nankörlük vb. mevcuttur.

Vefa, fertlerin birbirleriyle kaynaşıp bütünleşmesine yardımcı olan temel unsurdur. Dostluk ve sevgiyi de o ayakta tutar. Vefa sayesinde ayrı ayrı parçalar bir araya gelerek güçlü bir birlik oluşturur. Mayası vefa olan birliktelik, toplumun önünü tıkayan engelleri ortadan kaldırır.

Arkadaşlık ve dostluk sevgi ve bağlılığı, o da vefayı çağrıştırır. Dostluklarını bu şekilde kucaklayan kişilerin bir araya gelişi, sıradan bir araya geliş değildir. Bu arkadaşlıkta yürekler aynı duygu ve heyecanla, hep aynı düşünceler etrafında çarpmaktadır.

Böyle bir beraberlikte “birimiz hepimizdir” görüşü hâkimdir ve tam bir gönül birliği söz konusudur. Aralarında aynı heyecan yaşanmakta, birbirlerinin dertleriyle dertlenip, sevinçleriyle sevinmektedirler.

Vefa, her zaman, her koşul altında dostlara destek olmaktır. Böyle dostlar, en yalnız olduğumuz anlarda, tebessümleri ile, en samimi davranışları ile karanlıklardan çeker çıkartırlar bizi. Umutsuzluğumuza ışık, dertlerimize merhem olurlar.

Serinleten imbat rüzgârları gibi incitmeden ferahlatır, müşfik bakışlarıyla çaresizliğimize sevgi pencereleri açarlar yüreklerinden. İstedikleri sadece mutluluğumuzdur..

Bize yaşama sevinci veren, böylesi nadide insanlara bizim de sevgi ve saygı adına, insanlık değerleri adına, daha fazlasını vermemiz gerekmez mi?

Vefalı dost, yanlışlarını gördüğünde, sorgulamadan, rencide etmeden, uygun biçimde fikir veren, asla otorite kurmaya çalışmayan, en zor anında bile aramadan, çağırmadan yanında olan kişidir.

Yaşam gülmeyi, sevgi hak etmeyi, vefa unutmamayı, dostluk sadık kalmayı bilenler içindir.

Allah herkese vefalı dostlar nasip eylesin…

Şimdilik bu kadar dostlar bir sonraki yazımda Nevşehir'de işsizlik ve gençlik üzerine yazı kaleme alacağım....

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Can Taşkın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?