ALLAH Subhânehû Ve Teala Va'di Haktır

ALLAH Subhanehu Ve Tealaya kesin bilgiyle iman eden ve Onun beğendiği gibi yaşayan insanın vicdanı oldukça rahattır. Dünyadaki yaşamı süresince Allaha bağlılığı karşılığında Rabbinin kendisini cennetle ödüllendireceğinin umudunu içinde taşır. Umudu nedeniyle yaşamının her anı mutlu huzurlu ve şevkle doludur. Allahı dost edinmiş Onun hoşnutluğunu gözetmiş nefsinin bencil tutkularını ezmiş şeytanın telkinlerine kulak vermemiş ve hep iyilik yapmıştır. Sonunda Rabbine varacağının ve Onun huzurunda sorgulanacağının bilincinde yapmıştır tümünü. Samimi mümin için kavuşma zamanı korku ve ümitle beklediği heyecan verici bir andır.

Mümin dünya hayatındaki imtihanın bir gereği olarak zorlukla da denenebilir sıkıntı da yaşayabilir. Kuranda çeşitli baskı ve tuzaklara maruz kalan baskı altına alınan kimi zaman tutuklanan hapse giren hatta öldürülen müminlerden çokça söz edilir. Ancak genellikle korkutmaya din ahlakını yaşamaktan vazgeçirmeye çalışmak müminlerin ümitlerini kıramaz. Tam aksine yaşadıkları zorluklar onların şevklerini artırır. Müminlerin inkâr edenler tarafından baskı altına alınmaya çalışacaklarına dair ayetlerini onlara hatırlatır Allahın ayetlerinin üzerlerinde tecelli etmesi şükürlerini artırır. İnkârcılar onları korkutmuş olduklarını düşünürlerken müminler imanlarının neşesini yaşarlar.

Allah ayetlerinde Kendisine ortak koşmayan müminleri kesinlikle inkâr edenlere galip getireceğini ve onların korkularını gidereceğini vaat eder.

Allah içinizden iman edenlere ve salih amellerde bulunanlara vaat etmiştir: Hiç şüphesiz onlardan öncekileri nasıl güç ve iktidar sahibi kıldıysa onları da yeryüzünde güç ve iktidar sahibi kılacak kendileri için seçip beğendiği dinlerini kendilerine yerleşik kılıp sağlamlaştıracak ve onları korkularından sonra güvenliğe çevirecektir. Onlar yalnızca Bana ibadet ederler ve Bana hiçbir şeyi ortak koşmazlar. Kim bundan sonra inkâr ederse işte onlar fasıktır.

Nur Suresi 55

Allahın vaatlerine karşılık olarak müminlerin yaşamları boyunca tavırları kafirlere karşı zorlu kendi aralarında ise merhametlidirler. Onları rüku edenler secde edenler olarak görürsün onlar Allahtan bir fazl lütuf ve ihsan ve hoşnutluk arayıp-isterler.

Fetih Suresi 29 ifadesiyle haber verilir.

İnanan insanlar Allahın merhametli adil sabırlı mütevazı yardımsever ve özverili kullarından razı olduğunun bilincinde bu güzel ahlaka sahip olmak için gayret ederler. Bu Allahın buyruğudur ve karşılığı da en güzel olandır.

Böyle Yapıp-edenlere ne güzel bir karşılık ecir var. Al-i İmran Suresi 133-136

İmanı yaşayan ve sınırlarını koruyan samimi kullarının birbirlerini müjdelemelerini vaat eder Allah. Ve cenneti daha dünyadayken mümin için bir ümit vesilesi kılar. Cennet Allahın katından rahmet olarak sunduğu ve insanın tam olarak hayal dahi edemeyeceği muhteşem güzelliklerle donatılmış kusursuz/sonsuz bir mekândır.

Allah mümin erkeklere ve mümin kadınlara içinde ebedi kalmak üzere altından ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vaat etmiştir. Allahtan olan hoşnutluk ise en büyüktür. İşte büyük kurtuluş ve mutluluk budur. Tevbe Suresi 72

Müminler orada tüm dilediklerini yapabilecek ve sevdikleriyle birlikte mutluluk içinde sonsuza dek yaşayacaklardır. Cennet maddi-manevi hiçbir eksikliğin bulunmadığı bir yerdir. Sütten baldan ırmaklar akan her nereye bakılsa bir nimet ve büyük bir mülk görülen eksilmeyen ve yasaklanmayan nimet ve güzelliklerle dolu bir ortamdır. Dünya hayatında ruhunu besleyen nefsinin tutkularından sakınanlar için orada nefislerin arzu ettiği ve gözlerin lezzet zevk aldığı her şey olacaktır. Cennette ayrıca kin öfke ve boş söz yerine mutluluk dolu uğraşlar olacaktır. En önemlisi ise Yüce Allahın inananlara sözlü selamı ve Kendisini görecekleri vaadidir. Çok esirgeyen Rabbdan onlara bir de sözlü Selam vardır Yasin Suresi 58

Her insan kaç yaşına kadar yaşarsa yaşasın kesinlikle ölümü tadacak ve müminler  Allahın dilemesiyle asla sonu olmayacak cennete kavuşacaklardır. Allahın takva sahibi sevdiği kulları için yarattığı eşsiz mekânda dünyada benzeri görülmemiş güzelliklerle dolu mutlu bir yaşam içinde olacaklardır.

Cennette güven ortamı vardır. İstenen her şey oradadır sırf bu dünyada her konuda güzel bir sabırla sabretmenin karşılığı olarakTükenmesi olmayan sonsuz nimetlere kavuşabilmek için dünyadaki sorumlulukların yerine getirilmesi Allahın izniyle- çok kolaydır. Allahın buyruklarına ve ibadetlerine titizlik göstermek Kuran ahlakını yaşamak ve yaymak için çaba harcamak bu zaten mümine dünyada da en çok haz veren yaşam tarzıdır.

Allahın müminlere dünyada ve ahirette olan vaatleri kesin ve gerçektir.

Hiç şüphesiz Allahın vaadi haktır Fatır Suresi 5 Lokman Suresi 9 Yunus Suresi 55 Rum Suresi 60

Sonsuz yurt vaadi her an ümitvar bir ruh hali içinde yaşamamızı sağlayan en önemli etkendir. Allah bize olan vaatlerine sınır koymaz o halde salih amel konusunda bizlerin de sınır koymamamız yapabileceğimizin en fazlasını yapmamız en doğru olandır. Tartısı hafif gelip hüsrana uğrayanlardan olmamak için

Gerçekten iman edip salih amellerde bulunanlar ise onlar için nimetlerle-donatılmış cennetler vardır. Orada ebedi olarak kalıcıdırlar. Allahın vadi haktır. O üstün ve güçlü olandır hüküm ve hikmet sahibidir. Lokman Suresi 8-9

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?