Kabir Perestler Hakkında

Kabirler mescid edinilemez. Rasulullah kabirlerin mescid edinilmesini ve üzerlerine türbe bina edilmesini yasaklamıştır. Cundub bin el-Beceli şöyle demiştir

Rasulullahı vefatından beş gün önce şöyle derken işittim: İyi bilin ki sizden öncekiler peygamberlerinin kabirlerini mescid edinirlerdi dikkat edin kabirleri mescidler edinmeyin. Sizi bundan men ediyorum.

Müslim

Rasulullah daha önceki ümmetlerin yapmış olduğu hatayı ümmetinin yapmaması için kabirlerin mescid haline getirilmesini yasaklamıştır. Hatta o vefat etmeden önceki hastalığı anında bile bu konuyu dile getirmiş ve kabirleri mescid edinenleri lanetlemiştir.

Allahın laneti Yahudi ve Hristiyanların üzerine olsun. Onlar peygamberlerinin kabirlerini mescidler edindiler.

Buhari Müslim

Rasulullahın vefatından hemen önce bunu söylemesi de ümmetinin kendi kabrini mescid edinmemesi içindir. Yine o böyle olması için Allah yalvarmıştır.

Allahım kabrimin tapılan bir put haline getirilmesine müsaade etme Peygamberinin kabrini mescid edinenlere Allahın gazabı çok şiddetlidir.

Malik Ahmed

Rasulullah kabirlerin üzerine türbe yapılmasını onların süslenip alçılanmasını ve onlara doğru namaz kılınmasını da yasaklamıştır.

Cabir şöyle rivayet eder: Rasulullah kabrin üzerine bina yapmayı veya toprak eklemeyi veya alçılamayı veya üzerine yazı yazmayı yasakladı.

Ebu Davud Nesai Ebu Heyyac Ali bin Ebi Talibin kendisini şöyle diyerek görevlendirdiğini söyler: Seni Rasulullahın beni görevlendirdiği görevle görevlendireyim mi Silmediğin bir resim düzlemediğin yükseltilmiş bir kabir kalmasın

Müslim Ebu Davud

Sonuç olarak:

İslamda kabirleri yükseltmek onların üzerlerine türbeler yapmak oraları süslemek oraları bayram yerleri haline getirmek buralarda adaklar adayıp kurbanlar kesmek buralar çaputlar bağlamak kabirlerin önünde iki büklüm tavaf etmek onlara doğru namaz kılıp el açmak kabirdekileri aracı edinmek ve bunlara benzeyen bidat uygulamaları yoktur.  Bunları yapmak caiz değildir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?