Orman Yangını Aslında Soykırımdır

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada önemli farkındalık yaratıldı. Bir fotoğraf paylaşıldı bir çok profilde. Orman yangını fotoğrafı yangında ölen hayvanları gösteriyordu. Altında da not yangında can kaybı yaşanmadı. Haber metinlerinde bu canların gözardı edilmesine tepki gösteriyordu.

Külahlı önümüze koyma zamanı geldi. Biz gazeteciler bu haberleri yaparken bu konuda yeterli önemi gosteremedik mi? Maalesef ölen insan değilse can kaybı yaşanmadı şeklinde duyurduk olayı.

Keşke olay yaşanan can kayıplarını görmezden gelebileceğimiz boyutta olsaydı. Can kaybı yaşanmadı dediğimiz orman yangınlarında tabiri caizse soykırımdır. En başta yaşamamız için oksijen üretimini sağlayan canımıza can katan canlar yok oluyor. Çok sayıda hayvanın soyu tehlikeye giriyor. Daha da acısı bu soykırımın en büyük sorumlusu insanoğludur.Biz mangal keyfi yapacağız diye can kayıp canlar kayıp.

İnsanoğlunun en büyük hastalığı haline geldi, kendimizi kainatın en önemli varlığı gibi hissetmemiz.Kainatın tüm canlıların bizim hizmetkarimiz gibi davranmak neresinden bakarsak bak anlaşılması çok zor bir ruh halinin göstergesidir. Biraz sevgi biraz merhamet duygusu bizim dışımızdaki canlıların yaşama hakkına saygı duymamıza yeterli olacaktır.

Sosyal medyada bu farkındalığı yaratan herkese teşekkür ederim. Aynı hassasiyeti toplumun diğer sorunlarında göstermek gerekir. Belki de dünyanın en duygusal toplumların en önünde geliriz fakat farkındalığımız zaman zaman çok zayıf kalıyor. Farkı fark etme noktasında biraz yetersiz olduğumuzu düşünüyorum.

Soykırım bu konuda abartılı gelebilir ama gözardı edilen konularda dikkat çekmek için yeri geldiğinde sert ifade kullanmak faydalı olacaktır. Can candır hiçbir canın digerinden daha az önemi yoktur.acıda da sevgide de ayrım yapmadığınız gün büyük yol almış olacağız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ufuk Azbay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

hasbi karayörük - UZAYLICA : NE KADAR KABUL EDİLMESE DE , AÇIKÇA TARTIŞILMASA DA , PARALEL YAPI GERÇEĞİ, ÖRT PAS OLDU. HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ YAPANIN YANINA KAR, REZİL OLAN OLDUĞU GİBİ KALIR.ELINDE İMKAN VAR İSE NE ALA. BUGÜNE KADAR, ASKERİ PERSONEL OLDUĞUM GÜNLER. DAHİL BUGÜNE KADAR. NE TOPLANTILARA KATILDIM , NE FAALİYETLERİNE. KISACASI HİÇ BİLGİM YOKTU. ZAMAN İÇİNDE BAZI DURUMLARI GÖREREK , DÜŞÜNÜNCE, GİDİŞATI KAVRADIM.

PARALEL YAPI FAALİYETLERİNE BİTTİ DİYEN YANILIR. ÖNCELİKLİ OLARAK TOPLUMUMUZ KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERECEK. DÜZGÜNCE İŞ YAPACAK İNSANLARI DESTEKLEYECEK.GIZLI VE TEDBİRLİ DAVRANACAK.PARALEL YAPININ KENDİ HİYAERŞESİ VAR. YANİ KENDİ DÜZENİ VAR.ORMAN KANUNU VAR DERLER.BİZ AYIYIZ DERLER. BUNLAR PARALEL YAPI , 1 NUMARA :ALTIN : İN GRUBU.DUR. ASKERİ PERSONEL ÇOKTUR. 2 :3 :4: 5 NUMARA : UN GRUBU . İN GRUBU KADAR , ETMEZ. FOS VE BOŞ GRUP. ŞAHSEN ASKERİ PERSONEL İKEN HAKKIM ÇOK ÇALINDI. HİÇ KABUL EDİLMEZ.

.DÜNYALICA : TÜRKÇE :BAZEN PİKNİKÇİLERDEN ,BAZEN DÜŞMAN FAALİYETLERİNDEN ,YANGINLAR ÇIKMAKTADIR. BANANECİ OLMAMAK LAZIM. BAZEN DE OTEL İÇİN YANGIN ÇIKARILIR. BUNLARDAN OTEL İNŞAATI YAPTIRMAYACAKSİN.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 11:31

Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?