Dini Para ve Kendi Çıkarları Doğrultusunda Kullananlar  

Hamd Alemlerin Rabbi ALLAH Subhânehû Ve Teâla ya mahsustur. Salâtü Selâm Resûlullaha Aline Ashabına ve de Kıyamete kadar Onun yolunu takip edenlerin üzerine olsun

Nebî sallallahu aleyhi ve sellemden sâbit olan bir hadîste şöyle buyurmuştur: Ümmetim hakkında en çok korktuğum şey saptırıcı imâmlardır.

Öyleyse bu saptırıcı imâmların alâmetleri özellikleri nelerdir Söyleyeceklerim bununla alakalı olacaktır.

Müteşâbihin peşine düşerler. Bu kalplerinde hastalık bulunan bidat ve hevâ ehli kimselerin özelliğidir. Nebîmiz de bizi bu kimselerden sakındırmıştır. Onlardan sakının

Rey ve hevâya uyar hadîsi ve hadîse tâbî olmayı sevmezler. Hadîs ehlini alaya alır akıllarını küçümser ve ilimlerini eksik ve kusurlu görürler. Hâlbuki hayrın tümü hadîstedir.

Her dâim şüphe ve değişim içerisindedirler. Daha önce inkâr ettikleri şeyi güzel görür daha önce doğru gördüklerini inkâr ederler. Böylece hevâları onları halden hale sokar. Ancak Ehl-i Sünnet olanlar değişime uğramazlar.

Dîn ile mevki makâm ve mal arzularlar. Dünyayı dîn ile kandırır ve insanların mallarını bâtıl yolla yerler. Allahı öfkelendirme pahasına insanları râzı etmenin peşine düşerler.

Eğer bir şey öğrenirlerse onunla amel etmezler. Bir amel yapacak olsalar onu da ilimsizce yaparlar. Tıpkı hadîste geçtiği gibi: Yapmadıkları şeyleri söylerler ve emrolunmadıkları şeyleri yaparlar.  İyi düşün

Tefrîkayı arzular safların bozulmasını ve cemâatin bölünmesini isterler. İşte bundan dolayı bidat ehli Ehl-i Fırka olarak vasfolunurlar. Bunların zıddı ise Ehl-i Sünnettir. Onlar ise Ehl-i Cemâatin ta kendisidir.

İlmi kerih görürler. Çünkü cehâlet kolaydır Bâtıl ehli için ilim çok zordur. İlmi elde etmekten âciz kalınca cehâlet ve sapkınlık üzere konuşmaya başlarlar.

Tevhîde ve Ehl-i Sünnetin akîdesinin yayılmasına önem vermezler. Çünkü tevhîd ve sünnet hak ile bâtılı birbirinden ayıran furkandır. Bundan dolayı onlar sadece ahlâkî davranışlara önem verirler.

Müslümanlara karşı kin beslerler. Tıpkı seleften bazılarının da dediği gibi: Bidat ortaya atan hiçbir bidatçı yoktur ki kalbi müslümanlara karşı kin dolmasın. İlim sâhibi kimse ise merhamet eder.

Verâdan/Allah korkusundan yoksundurlar. Anbese b. Saîd şöyle demiştir: Bidat ortaya atan hiçbir kimse yoktur ki kendisinden verâ alınmış olmasın. [Zemmul-Kelâm ve Ehlihî 5/127] İyice teemmül edin

Eminlik/dürüstlük vasfını yitirmişlerdir. Seleften bazısı şöyle demiştir: Bidat ortaya atan hiçbir kimse yoktur ki kendisinden eminlik alınmış olmasın.

[Zemmul Kelâm 5/127]

Cedel ve husûmeti severler. Zira bu cehâlet ve dalâlet ehlinin en belirgin özelliğidir. Sünnet ehli kimse ise ne cedel yapıp tartışmaya girer ve ne de iki yüzlülük edip karşıdakine muvâfakat eder.

Edepten ve hayâdan yoksundurlar. Zira bidat ortaya atan her bir kimse hayâ kendisini terk etmiş cefâ ehli bir kimsedir.

Âkil kimselerin hayatlarını araştırın

İşte bunlar dalâlet ehlinin bazı özellikleridir. Artık hakkı öğrenen onun düşmanlarından sakınsın O hak dosdoğru olan tek bir yoldur. O yola sıkı sıkıya yapış. Zira ondan sonra apaçık dalâletten başka bir şey yoktur.

İmam-ı Ahmed bin Hanbel Rahimahullah Bize göre sünnetin esasları Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin ashabının izlediği yola sımsıkı sarılmak onlara uymak bidatleri terketmektir. Çünkü herbir bidat bir sapıklıktır bknz.el-Lâlekâî Şerhu Usuli İtikadi Ehlis-Sünneti vel-Cemaa

İmam-ıEvzai Rahimahullah Insanlar senden uzaklassalar bile selefin sözlerine uy. Sana güzelsüslüyaldizli sözler söyleseler de kisilerin rey ve sahis kanaatlarindan kacin. Hatibi Bagdadi Serefu ashabilhadis

Şehid Şeyh-ül İslam ibn-i Teymiyye Rahimahullah Selefin yolu kitap ve sünnetin gösterdigi yoldur. Ilim ve adaletle selefin yolunu arastiran herkes o yolun gerek bütün gerekse ayrinti olarak kitab ve sünnete uygun oldugunu bulur. Hama Fetvasi

Hak yoluna gir bu yola girenlerin azligindan ürperti duyma batil yoldan sakin. Ihtirasla batil yola yönelenlerin cokluguna sakin aldanma Medaricus-Salikin İbn-i Receb el-Hanbeli Rahimahullah Kendisine Allah Resulu sallAllahu aleyhi ve sellemin emrinin ulaştığı her kişinin yapması gereken bunu ümmete beyan etmek onlara nasihat edip bu emre tâbi olmaları için çalışmaktır. İsterse bu ümmette büyük bir zatın görüşüne ters olsun. Zira Allah Resulu sallAllahu aleyhi ve sellemin emri hata ederek muhalefet eden büyük bir zatın sünnete aykırı emrinden tazim edilmeye ve uyulmaya daha layıktır. İşte bu itibarla sahâbîler ve onlardan sonra gelenler sahih sünnetlere muhalefet edenleri tenkid etmişlerdir. Bazen belki de tenkidlerinde kaba ifadeler de kullanmışlardır.

Kim ki kitap ve sünneti bırakır da başka şeylerin başka yolların peşine takılırsa o mutlaka sapmak zorunda kalacaktır. اللهم ارحم أمة محمد رحمة عامة Allahım Ümmet-i Muhammed Umûmi Bir Rahmet İle Merhamet Eyle Ali el-Müttakîno: 3212 3702 [tel:32123702] Dua Eder Dua Beklerim Abilerim Ablalarım Kardeşlerim Hacı Ahmet Ünlü kardeşiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?