Mekke ve Medine'de 23 Yıllık Risaletine Bakacak Olursak

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ve ALLAH Subhânehû Ve Teâla nın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslama hidayet eden ALLAH Subhânehû Ve Teâla ya sonsuz hamd olsun. Salât ve selam İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafaya onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun.

ALLAHa ve Rasule itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse şüphesiz ki ALLAH kafirleri sevmez. Ali İmran Sûresi 3/31-32

ALLAH sevgisi ne kuru laftan öteye geçmeyen bir iddia ne de vicdani bir aşkla gerçekleşmez. Bu sevgi ALLAH ve Rasulüne tabi olmak onun gösterdiği yolda yürümek Onun hayat tarzını gerçekleştirmekle olur. İman da şüphesiz ki ağızlarda gevelenen boş laflar coşan duygular dikilmiş alametler sembolik ibadetler değildir. İman ancak ALLAH ve Rasulüne itaat peygamberin getirdiği ALLAHın emir ve yasaklarına uymak ona göre hayatı belirleyip yaşamaktır.

İmam İbn Kesir Al-i İmran suresi otuzbirinci ayetin tefsirinde diyor ki

Bu ayet ALLAHa karşı sevgisinin olduğunu iddia eden fakat Resulullahın s.a.s göstermiş olduğu yolda hareket etmeyen herkesin davasında samimi olmayıp yalancı olduğunu gösterir. Ta ki onlar Resulullahın şeriatına ve onun getirdiği prensiplere tabi olup Resulullahın şu hadisi şerifini kendilerine örnek kabul edene kadar ...

Kim bizim emrimize uymayan bir iş yaparsa o merduddur.

İmam İbn Kesir ikinci ayet hakkında ise şöyle der:

ALLAHa ve Rasulüne itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse ALLAH kafirleri sevmez.

Bu Ayet-i Kerimede ALLAH ve Resulünün emrine muhalefet edenin küfre gireceğine dair kesin bir hüccettir. Böyle bir sıfata haiz olanı ALLAHın sevmeyeceğini O her ne kadar kendi kendine ALLAH ve Rasülünü sevdiğini iddia etse de durumun değişmeyeceğini buyuruyor.

İbn Kayyim  Zadul Mead adlı eserinde şöyle der:

Rasulullahın gerek Mekkede gerekse Medinede 23 yıllık risaletine bakacak olursak Müşriklerden ve Kitap ehli olan Yahudi ve Hristiyanlardan pek çoğunun Rasulullah s.a.s.ın Peygamber olduğuna ve onun sözlerinin hak olduğuna şahitlik ettiklerini fakat onların bu şahitliklerinin müslüman olmaları için yeterli olmadığını görürüz. Bunun üzerinde ciddiyetle düşündüğümüz zaman anlıyoruz ki İslam bu şahitliğinde ötesinde bir olgudur. Sadece yalın bir bilgiden ibaret değildir. Sadece bilgi olmadığı gibi dille bir ikrardan ibaret olan şahitlikte İslamın kendisi değildir. O hem bilgi hem ikrar hem kabullenme hem bağlılık hem itaat etme hem de tüm hayatta Rasulullahın getirdiklerine teslimiyettir.

ALLAHın kanunlarına ve emirlerine itaat etmek Rasulullaha tabiiyet ve ahkamı Kurana teslimiyet...

İşte bu dinin en belirgin özellikleri ve bu özellikler olmadan asla gerçekleşmeyecek bir din. Bu islamın ortaya koyduğu şekliyle Tevhid akidesinden kaynaklanan bir gerçektir. Bu da ilahlıkta birlik inancıdır. İnsanların sadece ALLAHa ibadet etmesi emir ve yasaklarına aynen uyması kanun ve yasalarının insanlar arasında uygulanması kendisiyle muhakeme olunacakları ve hükmüne razı olacakları değer ve ölçüleri belirlemesi ancak bu birliği Tevhid bilincini ortaya çıkarır. İnsan hayatında ve evrensel işlerin idaresinde hakimiyet sadece ALLAHa aittir. Ve insan bu koca evrenin sadece küçük bir parçasından başka bir şey değildir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki İslam dairesine girmek isteyenlerin yukarıda açıkladığımız uluhiyette birlik inancını olduğu gibi kabullenmekten ve kendisini bu birliğe teslim etmekten başka çıkar yolu yoktur. Ve ALLAHın kabul buyuracağı din iftiracı ve kuruntu sahiplerinin belirlediği şekliyle değil ALLAHın belirlediği şekli ile sadece İslamdır.

De ki ALLAHı seviyorsanız bana uyun ALLAHda sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın ve ALLAH Gafurdur Rahimdir.

ALLAHa ve Rasule itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse şüphesiz ki ALLAH kafirleri sevmez.

ALLAH ım ümmet-i Muhammedin hâlini ıslâh eyle ALLAH ım ümmeti Muhammedin sıkıntılarını gider ALLAH ım ümmet-i Muhammede rahmet eyle. Allahumme Âmin

اللهم ارحم أمة محمد رحمة عامة

ALLAH ım Ümmet-i Muhammed Umûmi Bir Rahmet İle Merhamet Eyle Ali el-Müttakîno: 3212 3702

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?