Evet Efendim Tamam Efendim

Çok küçük yaşlarda başladı bizim hakkımızı savunma fobimiz. Saygı adı altında hakkımızı savunmamayı öğrendik. Sen sus küçüksün dediler bize, kendimizi ifade etme hakkımız çoktan elimizden alınmıştı. Maalesef fikrini söyleme davranışı saygısızlık göstergesiydi.

Bizim toplumuzda sessiz, efendi, karşı gelmeyen çocuk sevilir. İki kardeşin biri farklı düşündüğünü dile getiriyorsa büyük olan efendi de küçük olan biraz asi olarak tanımlanır, ya da tam tersi. Biz kendi çocuklarımızda bile karşı çıkmayan çocuğu daha seviyoruz. Çocuklarımızın bile vur ensesine al lokmasını şeklinde yetişmesi işimize gelir. Çünkü yönetmemiz üzerlerinde hüküm kurmamız daha kolay olur.

Şükür olgusunu da yanlış anladığımızı düşünüyorum. Öncelikle şükür kelimesi Arapça teşekkür ederim manasındadır. Allah tarafından bize sunulan güzellikler için Allah’a teşekkür ederiz.Başımıza gelen kötülük geldiğinde ya da olumsuz durumlarla karşılaştığımızda isyan etmeyiz. Bu felsefe İslam inancının en güzel yanlarından biridir. Ama bu inanış haksızlığa karşı da susmamız gerektiği anlamına gelmiyor. “Hakkı söylemeyen haksızlık karşısında suskun kalan şeytandır” gibi dini ifadelerde vardır. Her şeyi kabullenmek boynumuzun borcudur, anlayışı kanaatimce çok doğru değil. Şükür etmek ayrı, asilik yapmak ayrı, haksızlığa boyun eğmek ayrı…

İş yerinde amirimize karşı susarız işimizden olma korkumuzdan. Susarız biliriz ki arı kovanına çomak sokarsak duyacağımız söz belli “İşte kapı işte sapı”

İktidarlardan şikayetin vardır. Şikâyetini dile getirmek için eylem yaparsın vatan hani olursun.

Doğru bildiklerini söylersin ertesi gün ölürsün.

Pisi pisine hapis yatarsın suçsuzluğun anlaşılır pardon derler.

O yüzden seçim yapmak zor ya pir sultanlar gibi dar ağacı ya da evet efendim tamam efendim ile geçen bir ömür…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ufuk Azbay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?