Çocuklara Kelime-i Tevhid öğretilmeli

ALLAH Subhânehû Ve Teâladan başka İlâh Yoktur ve işte biz göklerde ve yerde tek İlâh olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla ya sığınıyoruz.

Müslümanın her fırsatta söylediği Kelime-i tevhidin faziletleri çoktur.

Benim ve diğer Peygamberlerin dediği en üstün şey La ilahe illallah sözüdür. Tirmizi

İhlâsla Lâ ilâhe illallah diyeni Allah ateşe haram kılmıştır. Buhari Müslim

Lâ ilâhe illallah diyene işlediği günahlardan dolayı kafir demeyiniz Buna kafir diyenin kendisi kafir olur. Buhari

Günde yüz defa La ilahe illallah diyenin yüzü kıyamette dolunay gibi parlar. Taberani

Ebu Hureyre ra Resulullah s.a.v. İmanınızı tazeleyiniz. buyurdu. Ya Resulallah İmanımızı nasıl tazeleyeceğiz La ilahe illallahı çok söyleyiniz. buyurdu. Ahmed bin Hanbel

Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan kalbinden içtenlikle Lâ ilâhe illallah diyendir. Buhari

LA ILAHE ILLALLAH NE DEMEK

La ilahe illallah yani Allahtan başka ilah yoktur anlamına gelen Allahı birleme cümlesidir bir zikirdir. Dolayısıyla Kelime-i tevhid yani La ilahe illallah zikrini okumak sevap kazandıran bir ameldir. Peygamer Efendimizin hadis-i şerifinde dediği gibi zikirlerin en güzelidir.

Zikrin Allahı anmanın en faziletlisi La ilahe İllallah demektir. Tirmizi

Allah kelime-i tevhidi yaşamamızı istemektedir. Bu nedenle de Lâ ilâhe diyerek bilhassa kalpte putlaşmaya başlayan her ne var ise reddetmek ve kalbi onlardan bütünüyle boşaltmak gerekiyor. Rabbimiz nefsimizin veya başkalarının putperesti olmaktan yani zâhir ve batın bütün putperestliklerden sıyrılmamızı istiyor. İllallâh diyerek de kalbin yalnız Cenabı Hakka tahsis edilmesi gerektiğini bizlere hatırlatıyor.

Bir kimse son nefeste halis bir kalp ile kelime-i tevhid getirirse Cennetʼe girer buyrulmuştur. Hakim

KELIME-I ŞEHADET

Kelime-i Şehadet de Kelime-i Tevhid gibi imanın ve islamın özünü teşkil eden iki ifadedir. Kelime i şehadet islamın 5 şartından ilkidir. Anlam olarak baktığımızda Kelime-i Şehadet ve Kelime-i Tevhid de aynı manaya gelmektedir. Ama Kelime-i Şehadette  Ben şehadet ederim ki Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki anlamına gelen bir ifade vardır.

ÇOCUKLARA KELIME-I TEVHID ÖĞRETILMELI

Biz müslümanlar olarak çocuklarımıza ilk öğreteceklerimiz Kelime-i Tevhidi ve Kelime-i Şehadet olmalıdır. İnsan yaşamında bu zikiri devamlı söylemeli çocuklarına anlatmalıdır. Nitekim Peygamber Efendimiz s.a.v. şöyle buyururlardı:

İlk söz olarak çocuklarınıza güzel bir şekilde Lâ ilâhe illâllah demeyi öğretiniz Beyhaki

ALLAHtan başka sözünü dinleyeceğiniz İlâhınız yoktur. ALLAH Subhânehû Ve Teâla tan başka hayat programı kabul edilmeye lâyık Rabb ve İlâh yoktur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?