Talimata Değil Halkın Dediğine Bakın Siz

Türk siyasetinde, hurdaya ayırma işinin adı, dahiyane bir metot ve terim  ile  artık  metal yorgunluğuna dönüştürülmüştür. Hurda yerine, Metal yorgunu  ifadesi niçin kullanıldığını, uygulamada ve sonuçlarında görüyoruz.

Hurda, işe yaramayan, ekonomik ve/veya teknik  ömrünü tamamladığı için bir müddet sonra satılmak üzere ayrılmış olan demirbaşlardır. Metal yorgunu terimi ise teknik bir terim olup, aslında bir nev´i hurda olmasına rağmen içinde satış-satma anlamını barındırmaz.

İstifa eden yada ettirilen belediye başkanlarının  açıklamalarına  bakıldığında, hurdaya ayrıldıkları halde,  satış  olmayacağı garantisi verilmiş gibi rahat  oldukları görünmektedir. Hemen hepsi,  parti içerisinde nefer olmaya devam edeceklerini belirtmekteler. Aslında, bu tür istifalarda doğal olarak, karşı suçlamalar veya aba altından sopa göstermeler  gibi klasik istifa ve ayrılma sahneleri olması gerekirken, bu metot sayesinde hiç biri yaşanmıyor.

Nevşehir ilinde çok yakında AK Parti içinde yine metal yorgunluk içindeki hurdalar istifa ettirilerek aday konulmadan kent siyasetinden ayıklanacak. 31 Mart seçimleri yine hurdaların ayıklama seçimi olacak gibi geliyor. 

Hurdaya ayırma  veya metal yorgunlarını ayırma işlemi devam ederken, AK parti içinde ki bazı siyasi şahıslar ise “angut kuşu” takliti yapmaya devam etmekteler. 

Nevşehir’de genel seçimlerde dayatma ile milletvekili seçenler seçimi kaybettiklerini hale anlamamış olacaklar ki yerel seçimde de dayatmalı gerek anketlerde gerekse öğrenci toplantılarında isimlerini yazdırmak için talimatlar vermektedir. 

İşin en ilginç yanı ise AK Parti İl Başkanlığında Ahmet Zembilci koordinesinde yapılan toplantı ve bilgi alış verişinde kimin ismini yazmayacak kişilerin teşkilat içinde nasıl görev aldığıdır. Bir yerde otururken 2-3 kişi telefon ederek yanımdaki bir AK Partili bir siyasiye başkanım kimin ismini yazalım bize 3 kişi yazın dediler diye sorması da manidar değilmidir. Be akıl tutulması yaşayan kafasında ağırlı boşa taşıyan ve kentin geleceğine yön vermesi gerekenlerin sizin orada çalıştığınızı düşünen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a isim isim yaptıklarınızı anlatsak oda bunları bilse ne olur acaba hiç düşündünüz mü ? 

Nevşehir şehri, 14 yıldır AK partiden ve dolayısıyla Hasan Ünver´den, sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda, büyük atılımlar yapmasını bekledi.

Çünkü, iki Nevşehir´li bir araya geldiğinde, her ortamda ve eskiye nazaran çok daha fazla oranda, bu memleketten nasıl göçerimin, hesabını yapmaktadır. Buna  üzülecek, bunu dert edecek, bunu geriye çevirmek için gayret sarf edecek  bir belediye başkanı görüntüsü maalesef yeni seçilen Belediye başkanında bile görünmemektedir. Ben yanılıyor olabilirim ama bu konuda bir beyanını, bir ifadesini, bir gayretini, bu güne kadar gören, duyan varsa beri gelsin.

Ancak Nevşehir gibi Turizm harikası bir kentte Kapadokya derken ağzı dolarcasına konuşanlar Türkiye ve Dünya genelinde Nevşehir kelimesinin önde olması gerekirken diğer kelimelerin öne çıkmasını görmektedir. Aksaray ilinin Kapadokyaya sahip çıkmaya çalıştığı kadar , kentin siyasileri,STKları başta olmak üzere Nevşehir’e sahip çıkmaması ne kadar acıdır. Kentin bir çok mahallesinde yollar perişanken parke taşlar üzerine asfalt döken ve borçlu olan Belediyeyi kendi menfaati için adeta kullanarak bir hedefe ulaşmak isteyene kimsenin ses çıkarmaması çok ilginçtir. 

Memleketten kişiler kaçmak yerine kentte yaşamayı tercih etmesi gerekmez mi ? CT Haber olarak sokak röportajı yaparken Türkiye’nin En Güzel kenti neresi sorusuna Nevşehir Caddelerinde İstanbul denmesi sizce manidar değil mi ? Çünkü Bir çok Nevşehirli rızkını İstanbul’da sağlaması olabilir mi ?

Oysa, bir belediye başkanının görevleri arasında, o şehrin insanlarını memleketine bağlayacak, sevdirecek,  çalışmalar yapması da gerekir. Gençlere memleket sevgisini aşılamak için çalışma yapması da gerekir. Küskünler ordusu yaratmadan,  kentin menfaatlerini her ortamda üstün tutması da gerekir. İnsanların, belediye başkanından bu sinerjiyi ve ışığı görmesi de gerekir.    

Nevşehir milletvekillerine de birkaç bir şeyler söylemek istiyorum. Sizlere anlatılan konuları araştırmadan bodoslama olarak dalmanızda gerçekten sizleri boşa düşürüp itibar kaybına sebebiyet vermektedir. Ayrıca sadece seçim zamanlarında il genelinde olunduğundan, ilçeler ve beldelerde size oy verenler daha şurda 2-3 ay geçmesine rağmen işleri bitti gelmiyorlar demeleri çok acı bir durumdur. Şimdi hangi milletvekili derseniz her üçünede diyorum bu lafları… Birlik ve beraberliği tesis edecek olan Milletvekillerinin nifak tohumu ekenlerden yana davranarak onlar ile birlikte hareket etmesi ayrıca dolduruşa gelmesi ve yanlış işler yapmaları önce kendilerini sonra da Nevşehir’i aşağıya doğru ivme yakalamasını sağlamaktadır. Ben biliyorum edası yerine daha dinleyici olunması gerekmektedir.

Söz veripte sözünü tutmak güven artırmaktır. Erkek kişi söz verir adam olan kişi verdiği sözü tutar. Eğer birine bir söz verdiyseniz onu mutlaka tutun. Yada söz vermeyin umutlandırmayın… Sağlıcakla

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Can Taşkın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?