Yolsuzlukların Devri Lale Devrinin Paşası

Nevşehir Gerçeklerini nasıl anlatabiliriz ki; Adliyelerde ifadesi alınanları mı anlatsak yoksa vergi borcu ile yaptıklarını tek tek anlatan esnaflarımı yazsak en iyi Lale Devrinde olanları kaleme alalım varın siz ne anlarsanız anlayın ! 

Saltanat sürmek, sürülen saltanatı haramla bezemek, haramı da hiç umursamadan yemek... Ayşe sultanla nam yapan kızıyla fink atan Paşanın hikayesi bizim hikayemiz şimdi de o dönemde yaşanan yolsuzluklarıyla gündemde.

Saltanatının son düzlüğüne giren bizim Paşamız icraattan, hizmetten çok ala vereli, dala vereli işleriyle meşhur olurken yegane şehzadesini gurbet ellerden yanına getirebilmek için binlerce insanın hakkını yemeyi helal görmüş.

Eeeee koca Paşa, hem de lale devrinin koca Paşası, Ayşe sultanın hediyeleriyle can bulan dönem paşası.

Lale devrinin alalı vereli bu paşası görev süresi bitmeye yakın yolsuzlukları halkın dillerine dolanmış, kulaktan kulağa anlatılır hale gelmiş.

Kimlerin bu yolsuzluklarda ismi yokmuş ki. En yakınından en uzağına kadar her birinin ismi bu yolsuzluklarda yerini almış.

Koca koca vezirler mi dersiniz, iç oğlanlar mı dersiniz, hadım ağalarımı dersiniz, çeşnicibaşıları mı dersiniz, rikapdar mı dersiniz....

Lale devrinde önce şahlanan sonrasında ise iç oğlanların budaklandırdığı bu yolsuzluklar artık son nokta olmuş.

Paşa çok yaşa diyenlerin az çok çoğunlukta bu yolsuzlukları ise akıllara durgunluk veriyormuş.

Dönemin iç oğlanlarının başında yer alan yolsuzluğu önce şahlandıran sonrasında ise evire çevire budaklandıran bu zat insanların gözünün içine baka baka hamuduyla kese kese altınları yutmuş.

Tellalların kısık sesleriyle kimseye duyurmadan duyurdukları o dönemde yapılacak olan günümüz anket çalışmalarının benzeri için iş erbapları huzura istenmiş.

Bunu fırsat bilen iç oğlan amman demiş. Bu fırsat kaçmazmış. İşin sonunda çil çil altınlar. Paşa ömrünü tamamlıyor. Fırsat bu fırsat demiş hemen tüccarlığa soyunmuş.

Çoğunlukla karikatürlerde boy gösteren bol çocuklu bu iç oğlan kurmuş tüccarlığını amma velakin demişler ki bak senin bu iş fesat olur... İç oğlan düşünmüş taşınmış kendi adına kurduğu firmayı devretmiş birine ve huzura çıkma günü gelmiş. İç oğlan bu işi almak için çok çabalamışsa da olmamış. Sonradan tüccar olmayan birinin şartları tutmuş. Bu iş benim olacak diyen iç oğlan  her zaman olduğu gibi yine paşam çok yaşa sloganlarıyla iptal ettirmiş bu işi. Şartnameler değişmiş, eğilmiş, bükülmüş iç oğlan alsın bu işi diye her türlü fırıldak çevrilmiş.

Bir de olmamış, iki de olmamış...

Ama bu devir lale devri. Yani yeme devri. Hem hasekilerin yendiği, hem de çil çil altınların yendiği saray ahalisinin helali unuttuğu bir devirdir ya.

Sonunda bu iç oğlanın kurduğu tüccarlığa bu iş uydurulup verilmiş.

Tabi kağıt üstünde kurulan bu tüccarlık işi de yapmamış, kağıt üstünde yaptı görünüp o arzu ile beklenen altınlara kavuşmuş.

Padişah bakmış ki Paşa iyice işi cıvıtmış seni Sadrazam yapacağı diyerek ağzına bir parmak bal sürüp paşalık görevinden almış yerine de paşanın yardımcısı olan uşağını yeni paşa yapmış, Yeni paşa işleri seçerek halkla iç içe olmaya ve bol bol yollar yapmaya çalışarak geçici olarak  aldığı Paşalık görevini asaleten almaya çalışıyormuş yeni paşanın elinde yetişen o paşada, eski paşanın oynadığı oyunlardan bir kısmını şehrin gazetecilerine oynuyormuş. Lale Devrinde oyun biter mi hiç…… 

ÖNCE ŞAHLANAN PAŞA SONRA DA BUDAKLANIR

Her neyse biz görevden Padişah tarafından alınan Paşa’ya gelelim yeni paşanın zamanı gelince yaptıklarını da yazacağız…… Görevden alınan Paşa için YAŞA ÇOK YAŞA diyenlerin şimdilerden sinkaflı küfürler ile LALE DEVRİ PAŞASINA sövmesine Lale Devrinin en cesur gazetecisi üzülüyormuş. Eeeeee belki birileri bu durumları görürde MERDİVEN İLE YUKARLARI ÇIKMANIN İNMEK KADAR ZOR OLDUĞUNU FARK EDER Ne dersiniz…..

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Can Taşkın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?