Musibetlere Sabretmek

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ve Allahın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslama hidayet eden Allaha sonsuz hamd olsun. Salât ve selam İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafaya onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun.Kim iyilik yaparak kendini Allaha teslim ederse şüphesiz en sağlam kulpa tutunmuştur. İşlerin sonu ancak Allaha varır.

Belâ ve musibetlere sabretmeyi netice veren bir çok sebep vardır.

1.  Bu bela ve musibetlerin ecir ve mükâfatını müşahede etmek.

2.  Bu musibet ve felâketlerin günahlara kefaret olduğunu müşahede etmek.

3. Bu musibetlere dair câri olan ezeli kaderi müşahede etmek. Bu musibetlerin daha varlık âleminde yaratılmadan önce ümmüll kitapta ta takdir edilmiş olduğunu ve kaçınılmaz olarak meydana geleceklerini bunlardan dolayı tedirgin olup sıkılmanın kendisi için belâdan başka bir şey artırmayacağını müşahede etmesidir.

4. Kul o belâ ve musibet hususunda Allahın kendisi üzerinde bulunan hakkını müşahede etmelidir. Hiç şüphe yok ki bu musibet esnasında kulun Allaha karşı görevi bütün ümmetin ittifakıyla sabretmektir. Bir görüşe göre de sabırla beraber rıza göstermesidir.

Muhakkak ki kul bu musibet hususunda Allahın kendisi üzerindeki hakkını ve kulluk görevini yerine getirmekle memurdur. Kul bunu yerine getirmek zorundadır yoksa musibet katlaşarak artar.

5. Kul bu musibetlerin kendi günahlarından dolayı başına geldiğini bilmelidir. Nitekim Allahü Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

Size isabet eden herhangi bir musibet kendi ellerinizin kazandığı yüzündendir. Şûra Süresi  / Ayet  30

İşte bu âyeti kerime küçük büyük her türlü musibeti kapsamaktadır. Kulun bu sebebi müşahede ermesi musibetin defedilmesinin en büyük sebebi olan istiğfarla kendisini meşgul eder. Ali b. Talip şöyle demektedir:

İnsanın başına gelen her musibet onun günahlarından kaynaklanmaktadır. Bu musibetin kalkması için tevbeden başka bir yol yoktur.

6. Kul bilmelidir ki bu musibeti kendisi için taksim eden ve buna razı olan Allahü Teâlâ olup bu musibet hususunda kendisinin kulluk görevi efendisi ve mevlâsının kendisi için razı olduğu şeye rıza göstermesidir.

Eğer bu rıza makamına hakkını veremeyecek olsa bu onun zayıflığından dolayıdır. Bu durumda kul o musibete sabretme makamına inmelidir.

Eğer bundan da daha aşağı bir makama inecekse bu durumda zulüm ve hakka tecavüz makamına iner.

7. Kul bilmelidir ki bu musibet kendisinin maslahatını bilen ve kendisine son derece şefkatli olan bir doktorun kendisine gönderdiği bir ilâçtır. Dolayısıyla bu ilâcı yudumlamaya sabretmelidir . Yoksa kızıp şekva etmekle bu ilâcı kusarsa ilâç faydasız bir şekilse heba olup gider.

8. Kul bilmedir ki bu ilâcı içmesinin akabinde şifa afiyet ve sıhhat bulacak acısı tamamen gidecektir ki bu ilaç musibet olmadan bunların olması mümkün değildi. Eğer onun nefsi bu ilacın acı olduğunu düşünerek onu istememezlik ederse o bu ilacın akıbetine ve güzel etkisine baksın.

Allahü Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

Olur ki bazen hoşunuza gitmeyen bir şey sizin için hayırlı olur ve hoşunuza giden bir şey de sizin için şer olur. Allah bilir siz bilemezsiniz. Bakara Suresi / Ayet 216

Başka bir âyeti kerimde de şöyle buyuruyor:

Olur ki siz bir şeyden hoşlanmazsınız fakat Allah onda bir çok hayır takdir eder. Nisa Suresi/ Ayet  19

9. Kul bilmelidir ki bu musibet kendisini helak edip yok etmek için başına gelmiş değildir. Fakat bu musibet kulun sabrını denemek ve onu imtihan etmek için onun başına gelmiştir. Böylece Allahü Teâlâ bu kul istihdam edilmeye kendisinin askerlerinden / taraftarlarından ve dostlarından yapılmaya elverişli midir değil midir Bunu ortaya çıkarmaktadır.

Eğer bu vasıflara elverişli olduğu ortaya çıkarsa Allahü Teâlâ onu seçer ona ikramını bahşeder fazilet ve üstünlük elbisesini ona giydirir ve kendi taraftarlarıyla dostlarını onun hizmetçileri ve yardımcıları yapar.

Yok eğer bu musibet esnasında kul yüz çevirir topukları üzere gerisin geriye dönerse bu durumda kul kovulur arkasından vurulup uzaklaştırılır ve musibeti katlaşarak artar.

Fakat kul musibetin katlaşıp arttığını hemen hissetmez ancak daha sonra öğrenir ki bu musibet kendisi hakkında birkaç musibete dönüşmüştür.

Şüphesiz ki birbirine zıt olan bu iki mertebe arasında bir saat kadar sabretmek ve bu süre içinde sabretmesi için kalbi teşvik edip cesaretlendirmekten başka bir fark yoktur. Bu iki musibetzededen de musibetin kalkacağı muhakkaktır. Fakat birisinden türlü türlü ikram ve hayırları yerinde bırakarak kalkmakta diğerinden ise mahrumiyet ve perişanlığı yerinde terk ederek kalkmaktadır.

Hiç Şüphe yok ki bu Âlim ve Aziz olan Allahın takdiridir. Allah dilediği kimseye fazlu keremini ihsan etmektedir. Muhakkak ki Allah büyük bir kerem sahibidir.

10. Kul bilmelidir ki Allahü Teâlâ kulunu hem genişlikle hem darlık ve sıkıntıyla hem nimetlerle hemde bela ve musibetlerle terbiye edip eğitmekte böylece onun her halükârda kulluk görevini yerine getirmesini sağlamaktadır. Zira hakiki kul her türlü değişik duruma rağmen Allaha kulluk görevini yerine getiren kuldur.

Sadece dinin bir ucundan Allaha ibadet eden afiyet ve genişlik anında kulluk yapan kendisine hayır verilince razı ve mutmain olan imtihana tâbi tutulunca da yüz çeviren kimseye gelince şüphesiz ki bu Allahın kendisine kulluk yapmaları için seçtiği seçkin kullarından değildir.

Hiç şüphesiz ki hem afiyet anında hem de musibetlerle imtihan edilme anında sabit kalan iman ihtiyaç anında fayda verecek olan imandır. Sadece afiyet anında bulunan imana gelince bu imanın kul ile devamlı beraber olup onu müminlerin yurduna ve makamlarına ulaştırması neredeyse mümkün değildir. Çünkü devamlı bir şekilde kul ile birlikte bulunacak olan iman sadece hem afiyet hemde imtihan anlarında sabit kalabilen imandır.

Muhakkak ki imtihan kul için körük onun imanı için de mihenk taşı vazifesini yapar:

Neticede kul ya kırmızı altın olarak çıkar veya altınsız bir çok katışık maddeden ibaret çıkar yahut da altın ve bakırdan müteşekkil bir madde olarak çıkar. Bu sonuncusunun başına daha bir çok belâ ve musibetler gelerek onda bulunan bakır maddesini çıkarıp atarlar böylece bu kul da saf altın hâline gelir.

Eğer kul belâ ve musibetler vasıtasıyla Allahın kendisine olan nimetinin afiyet vesilesiyle olan nimetinden daha aşağıda ve az olmadığını bilmiş olsaydı hiç şüphe yok ki onun kalbi ve dili şükretmekle meşgul olup şöyle diyeceklerdi:

Allahım Hakkıyla seni zikretmek sana şükretmek ve güzel bir şekilde sana ibâdet etmek üzere bana yardım et.

Kendisinde bulunan kötülükleri ve bakırı çıkarıp atan ve kendisini Allahın komşusu olmaya ve Onun evinde cemâline bakmaya elverişli saf bir altın hâline getiren sebepleri kendisi için takdir eden bir zâta nasıl şükretmesin ki

İşte bu ve benzeri sebepler belâ ve musibetlere sabretmeyi meyve verirler. Eğer bu sebepler kuvvetli olurlarsa rıza ve şükür makamlarını da meyve verirler. Bizler Allahtan âfiyetiyle bizi bürümesini minnet ve keremiyle bize muamele edip imtihanıyla bizleri rezil rüsvay etmemesini diliyoruz.

Şehid İbn-i Kayyım El Cevziyye / Nasihatler Rahimahullah

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?