Son Dakika Nevşehir Haberleri

Nevşehir Durmak Yok Susmaya Devam

HER Canlının bir acı, sevgi, zevk, mutluluk eşiği vardır. Bir nevi sınır çizgisi, istinat duvarıdır bu.

 

Misal, ufak bir çocuğa bir çikolata verirsiniz, sevinçten yerinde duramaz, çünkü onun mutluluk eşiği bir tek çikolatadır. Kimini mükellef bir Amerika tatili bile tatmin etmezken, kimi de hafta sonu Gülşehir Sadabat parkına ailecek yapılan kendi halinde bir pikniği dünyaya değişmez.

 

İş yoğunluğundan olsa gerek, son dönemde pek sık kullanamasam da, sıkı bir sosyal medya takipçisi olarak bu mecrada " Nevşehir" konusunda ilginç gözlem ve tespitlerim yok değil.

 

Misal, müzmin bekar sosyal medya arkadaşlarımdan biri kız arkadaşından yeni ayrılmış, körkütük aşık olduğu için körkütük sarhoş olmaya karar vermiş, gitmiş şehrin popüler bir mekanına, siparişini verdiği garsona bir de cep telefonunu uzatıp fotoğrafını çektirmiş, kıza mesaj verecek belli, diyor ki, bol dumanlı ve loş ortamda çektirdiği fotoğrafın altında; "Hayat, sana inat, bu hayatı krallar gibi yaşayacağım." "Krallar gibi yaşamak" ifadesinden kastı, barda geçici süre işgal ettiği masanın üzerinde duran bir duble içki, yerfıstığı tabağı, biri yarısı içilmiş diğeri henüz açılmamış iki paket orta direk bütçeye hitap eden sigara paketi, bir modası geçmeye yüz tutmuş cep telefonu ve bir de sert ve atarlı erkeklerin değişmez aksesuarı olan tespih. Dedik ya, herkesin bir zevk, acı, mutluluk, hayata karşı posta koyma eşiği vardır yaşamında. Kimi, barda bir duble içki ve bir tabak yerfıstığını "krallara layık bir yaşam" olarak görürken, başka biri beş yıldızlı otelde her şey dahil uzun bir tatili sıradan bir yaz aktivitesi olarak adlandırabilir.

 

Bu tamamen kişinin hayattan ne beklediği, ve en önemlisi, o yaşına kadar hayatın ve kaderin ona neler bahşettiği ile alakalıdır diye düşünüyorum. Tıpkı... Kurbağanın tüm dünyasının, içine düştüğü kuyunun ağzı kadar oluşu gibi... Şehirlerin kaderleri de böyledir. Sık sık bu mevzu hakkında iki kelam yazıyorum diye şehri yönetenler, turizmciler ve tanıtımcılar ile koltuk sahibi abiler ve ablalar umarım bana kızmıyordur. Ama ne yapayım, benim de yazı yazarken zevk ve tatmin eşiğim bu.

 

Tıpkı insanoğlu gibi, bir şehrin tatmin eşiğini düşürmek de çıkarmak da o şehri yönetenlerin yanı sıra o şehirde yaşayanların sorumluluğu altındadır. Bu, tamamen kolektif bir iştir. "Ben manifaturacıyım, bana ne turizmden,sanayiden tarımdan ve spordan" derseniz, 282.337 nüfuslu şehrin eşiği 1 kişi aşağı düşer, eksi 1 olur. "Ben simitçiyim, otelim mi var ki turizmi düşüneyim fabrikam mı var sanayi düşüneyim tarlammı var tarımı düşüneyim yada takımda tutmuyorum" derseniz, çoktan o eşiğin altında kalmışsınız demektir. Bir şehrin eşiğini; havanda su döverek, bir şeyler yapıyormuş gibi yaparak, etliye sütlüye dokunmayarak, elini taşın altına sokmayarak yükseltemezsiniz. Hep yazdım, yine yazdım, yazmaya devam edeceğim.

 

Nevşehir, bugün içinde bulunduğu durumu hak etmiyor. Bu yazıyı okuyan sen... "Bu işte benim hiçbir sorumluluğum yok, bana ne canım" diyorsan, bu şehir zaten hep kaybetmiştir, hep kaybetmeye devam edecektir. Şehirde yaşayan en alt gelir seviyesindeki insan ile en yukarıdaki insan el ele verip, bu şehrin eşiğini yükseltme noktasında vicdanlı davranıp sorumluluk almaya başlarsa, şehir o zaman kalkınmaya başlayacaktır. Dost acı söylermiş. Ama bakıyoruz, bugün şehri yönetenler, resmi veya gayri resmi törenlerde yan yana oturuyorlar, el sıkışıp iki lafın belini kırıyorlar belki ama, el ele verip de şehri kalkındıracak proje veya projeler için bir şeyler yaptıklarını ne gören var, ne de duyan.

 

Peki, şehrin yönetim eşiği ne durumda? Sanırım, enine boyuna bunu sorgulayıp yanıt arasak, hem fincancı katırlarını epey ürkütürüz, hem de pek çok kalbi kırarız. O halde, durmak yok, susmaya devam!

 

Lakin ben susmuyorum ve soruyorum

Nevşehir Belediye Sporun 3. Lig serüveni başladığında sesiz kalan bir şehir ve yönetim

 

 

  1. Takımın bütçesi ne kadar?
  2. Futbolcuların parası öden dimi?
  3. Bu takımda neden Nevşehirli bir sporcu yada teknik yönetimde Nevşehirli yok?
  4. İsmini açıklamadığımız futbolcunun dedikleri doğrumu?
  5. Nevşehir sporun alt yapısı olan u 19 takımının antrenörleri ile sözleşme imzalandı mı?
  6. Nevşehir spora ayırdığınız bütçenin yüzde kaçını U 19 Ayırdınız
  7. U 19 takımı maçlara Leblebicinin yaptırmış olduğu antrenman formalar ilemi çıkıyor?

 

Şunda sormadan geçemeyeceğim U 19 Takımı maç oynanırken Hakemin vermiş olduğu su molasında kendi yedek kulübesine değil de rakip takımın yedek kulübesine neden gidiyor? Yok eğer bunlara cevap vermeyecek seniz Nevşehir spor Nevşehir Belediye SPOR Teknik direktörü ile anlaşmanız siyasi bir baskımı?

 

Hadi bakalım durmak yok susmaya devam mı?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erdal Kesici - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?