Üzülme ! Dua Silahımız'dır

Bizleri İslam’a hidayet edip, Muhammed Mustafa’ya sallallahu aleyhi ve sellem ümmet kılan Allah’a hamd olsun. Salât ve selam; önderimiz ve bizlere nefislerimizden daha evla olan Rasûlullah’a, pak ailesine ve seçkin ashabının üzerine olsun.

“Yahut kendisine dua ettiği zaman zorda kalmışa cevap veren ve başa gelen kötülüğü kaldıran mı var?” (27/Neml, 62).

“…Korku ve ümit ile bize dua ederlerdi. Onlar bize derin saygı duyan kimselerdi.” (21/Enbiya, 90)

“Kullarım beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.” (2/Bakara, 186)

Numan b. Beşir’den radıyallahu anh şöyle rivayet edilmiştir:

“Rasûlullah’tan şöyle dediğini işittim: ‘Dua ibadetin ta kendisidir.’ Sonra ise şöyle dedi: ‘Rabbiniz şöyle buyurdu: ‘Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.’ (40/Mümin, 60) ” (Ahmed, Ebu Davud, İbni Mace, Tirmizî ise, ‘Hasen-Sahih’ demiştir)

“İbadetlerin en fazileti duadır” demiş ve şu ayeti okumuştur: “Rabbiniz şöyle buyurdu: ‘Bana dua edin, kabul edeyim.’ ” (40/Mümin, 60)

“De ki: ‘Karanın ve denizin karanlıklarından (tehlikelerinden) sizi kim kurtarır ki? (O zaman) O’na gizli gizli yalvararak, ‘Eğer bizi bundan kurtarırsan andolsun şükredenlerden olacağız’ diye dua edersiniz.’ ” (6/En’am, 63)

Müşriklerin durumunun aksine duayı yalnız ihlaslı bir biçimde yapmamızı emretmiştir. Allah subhanehu ve teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Kâfirlerin hoşuna gitmese de, dini yalnız Allah’a halis kılarak dua edin!” (40/Mümin, 14)

Yani duanızda Allah’tan başkasına yönelmeyin, istemeyin. Sizi kınayıcının kınaması Allah’tan alıkoymasın çünkü kâfirler Allah’a olan ihlasınızdan had safhada nefret ederler.

“Mescidler şüphesiz Allah’ındır. O halde, Allah ile birlikte kimseye yalvarmayın (ve kulluk etmeyin).” (72/Cin, 18)

Duayı en şerefli ibadetlerden kılan, bununla da kendisine yaklaşmanın en büyüğünü sağlayan Allah’a hamdolsun. Allah’tan başka ilah olmadığına, kemal ve cemal sıfatlarında tek olduğuna, kendisine dua etmemizle emrettiği en güzel isimlere sahip olduğuna şehadet ederim. Muhammed’in onun kulu, Rasûlü, kulları arasından seçtiği dostu olduğuna, Rabbine gece ve gündüz en hayırlı dua eden olduğuna, seher vakitlerinde çokça istiğfar edip dua eden olduğuna şehadet ederim. Ailesine ve ashabına da tam teslimiyetle çokça selam olsun..Amin

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Ahmet Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?