İstila !

Kendini bilen Rabbini bilir denmiştir. Her insan bir dünya. Kendini tanıyan dünyayı tanır. İnsanda henüz keşfedilmemiş ne gizemler, sırlar vardır. Fakat insan kendini az başkalarını ise daha çok dinler, tanır, örnek alır.

Bakmalı, görmeli, tanımalı fakat insanın kendisi olmak için birilerinin kopyası olmamalıdır. 

İnsan düşünmeli, üretmeli, istifade etmeli ve kendince farklı şeyleri ortaya çıkarmalıdır. 

Farklılık; takdire şayan, iyi, güzel ve hayranlık uyandırmalı, iyi fikirler vermelidir. 

Ancak günümüzde özellikle de gençlerde bir kopya, esinlenme, özenme, modaya uyma, gelip geçici heveslere sığınma durumları arizi bir hal aldığı görülmektedir. Bu haliyle toplum adeta istila edilme durumuyla karşı karşıyadır. 

Davranışta, hal ve hareketlerde, konuşmada, üslupta yaşanan toplumsal bir istila halidir!.. 

                                  *   *   *

Bakışlar öyle saf ki kalabalık şehrin, sokakların vitrinlerinde ruhları istila eden, eşyalara, moda illetine teslim olunmuş çehreler, ruhlar...

Bakımlı, duru, parlak birer yıldız gibi yanıp yanıp sönen, diri, dımışkı ve arzu dolu yüzler kendini daima seçkin bir muhittin havasında vehmediyor! O bedenler ne kadar sağlıklı olursa olsun o moda illetlerinin hasta tohumlarının istilasına uzak kalamıyor.

Güzel giyinmek, şık ve zarif olmanın ötesinde  beyaz nadide bir beyaz çiçek kadar ruhu temiz bedenler ihtiras ateşinin körüklediği ve gittikçe de fark edilemeyen bir buhrana yol aldığı elbette o ateşli hal içinde hissedilemeyecektir.

Umulur ki kalabalık caddeler içi boşaltılmış duyguların  arzularında  metruk birer hal içinde akmaya devam etmiş olmaya.

Son zamanların akımına kapılan bu körpecik Z ve Alfa kuşağı gençler hergün her saat bir parça daha puslu hayallerinin ardından güçlenerek yürümeye, koşmaya devam ediyor.

Mağlup ve perişan ve fakat hayran ve bu ışıltılı yeni hayata tutkun da olsalar güzel düşündükleri, güzel gördükleri, güzel söyledikleri, severek baktıkları her şeyde  garip bir hazla gözlerinde  var olan mutluluk sevincinin  kırıntıları kaybolmamaya! 

Gelecek daima iyi bir hayalin verdiği anbe an karamsarlıklar bir bulut gibi üzerlerinde kim bilir ne kadar kalacaktır?

Vakıa şu ki gençler bu sathi anlayışın derin ıstırabı altında isyan bayrağını çekmesinler! Kendi gençliklerinin altında ziyan olup kaybolmasınlar. Zira gençlik bir daha avdet etmez!

Yeniliklere açık o diri ruhlar manevi ve uhrevi esintileri de gözardı etmeye!

Filhakika nedamet denen kederlere batan duygulu vicdanlar gelip de o körpecik bedenleri erken bulmaya. Zira vaktinde yapılmayan veya yapmak isteyip de yapılamayan, hayata geçirilemeyen fikir ve fiiller hiç bir işe yaramaz!

Yeri geldiğinde anne ve babalarını beğenmiyenler, değer vermeyenler büyüklerini kaybettiklerinde, büyüdüklerinde kökleri kopmuş bir ağa benzeyeceklerdir.

Her şey vaktinde yapılmalıdır.

Anları, saatleri, günleri, yılları heba etmeden yaşamak insanı kör-kütürüm yapan her türlü olumsuz istilalardan da koruyacak ve hayatı daha güzel, hatta daha çekici yapacaktır.

Unutulmasın ki insanoğlu iki cihan için hayatını ilahi ölçülere göre irad ettiğinde bütün olumsuz istilalardan azade yaşayacaktır.

Asude bir hayat; şuurlu, temkinli, emin, yerinde ve doğru kararlar alınarak yaşanabilir.

İşinde, gücünde, üretken, dedikodulara kulak tıkayan başarıya odaklı, mesafeli yaşam felsefesine bağlı, ilkeli ve tutarlı kalanlar mutluluğa gitmezler bilakis mutluluk kendiliğinden ayaklarına gelir.

Böyle bir hayat tarzı olur mu derseniz, nadiren olabilir deriz. Ama güzel bir hayat için denemeye, azmetmeye, bu uğurda irade koymaya değer.

Kendi olabilen, özgün kalabilen istilasız bir hayat dilğiyle... 

  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Aytekin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir SAADET Partisinde Kimi Milletvekili Olarak Görmek İstersiniz?