Başkan Gülmez'den Eleştiri Bombardımanı  

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kamil Gülmez, Parti il binasında düzenlediği basın toplantısında hem ülke hem de şehir gündemine ilişkin iktidarı eleştiri bombardımanına tuttu.  

Büyütmek için resme tıklayın

NEVŞEHİR(MHA) Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kamil Gülmez, Parti il binasında düzenlediği basın toplantısında hem ülke hem de şehir gündemine ilişkin iktidarı eleştiri bombardımanına tuttu.  

Kayseri'li Şehit Üst Teğmen Ömer Delibaş'a ve Bursa'da belediye otobüsüne yapılan saldırı sonucunda hayatını kaybeden infaz koruma memuruna Allahtan rahmet, aileleri ve sevenlerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar dileyerek sözlerine başlayan CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, Türkiye ve Nevşehir gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.  

Ülkenin en önemli gündemi ekonomi  

"Yapılan istatistiklerde de görüldüğü gibi ülkemizin en önemli sorunu ekonomi. Tek adam iktidarının ülkemize getirdiği vahim durumlardan biri de 8 yılda ülkemizin geliri 155 Milyon dolar azalmış. Fert başına gelirimiz 3 bin 340 dolar azalmış durumda. Tüketici enflasyonunda ise son 27 yılın rekoru kırılmış. En yüksek gelirli 10 ülke arasına girme vaadini tutamadıkları gibi ülkemiz en yüksek enflasyonlu 10 ülke arasına maalesef irmiş durumda.Saray faiz netice dedi ekonomiyi batırdı. Geçen yıl Ağustos ayında bir dolar 8 lira 35 kuruştu. 2022 yılı mart ayında 15 liraya yakın dolar. Dolar kuru yaklaşık 8 ayda % 77 artmış durumda. Aynı aylarda bir aracın deposunu doldurmanın maliyeti % 214 artmış durumda. Esnaf ve köylülerimizi ziyaret ediyoruz. Esnaflarımız vatandaşın alım gücü düştüğünden dolayı elimizdeki satamıyor ve kazanamıyoruz diyor. Esnaflara bir dokun bin ah işitiyorsunuz. Bunun yanında memurlar ve emeklilerin durumlarını anlatmaya gerek bile yok. Asgari ücreti 4 bin 250 TL'ye çıkardılar ancak Şubat ayı gelmeden asgari ücret eridi gitti. Memurların durumu da asgari ücretliden farklı değil. Emeklinin durumuna gelince onlardan da daha vahim. Biliyorsunuz Sayın Genel Başkanımızın çabalarıyla emeklilere yılda iki bayram ikramiyesi verilmesine karar verildi. Önce 1000 TL idi, sonra bin 100 TL oldu. Son yaşanan ekonomik sıkıntıların ardından acaba emeklilerin yüzü bayramda güler mi denildi ancak bakanın açıklamalarına göre bu konuda hükümetin bir çalışması yokmuş. Bu parayla acaba ne yapılabilir?. Bu bayram emeklilerimiz torunlarına harçlık verebilecekler mi?. Köylünün, Çiftçinin durumu da içinden çıkılmaz halde. Geçen gün Derinkuyu ilçemizdeydik. Çiftçi henüz tarlaya inmedi. Ramazan bayramından sonra inecek. Bir traktörün deposu en az 2 bin liraya doluyor ve ceplerinde çay parası bulunmadığını söyleyen çiftçilerimiz var. Gübre ve ilaçlara gelen zamlar ortada. Kuyulardan su çekerek yapılan tarımda günümüz koşullarında elektriğe yapılan zamlarda göz önüne alındığında çiftçinin üretim yapabilmesi mümkün görünmüyor. Ben bu maliyetlerle ekim yaptığımda traktörümü satmam lazım, traktörümü sattığımda nasıl ürünümü kaldırıp satacağım diyor çiftçi. Süt üreticileriyle görüştük. Eskiden 1 kilo süt sattıklarında bir kilo yem alabildiklerini belirtiyorlar. Ama şimdi öyle mi asla. Süt hayvanlarını kesime verdiklerinden yakınıyorlar. Bu süt ve süt ürünlerinin tüketiciye çok pahalı olarak satılması anlamına geliyor" dedi.  

Ülkemizdeki işsiz sayısı dünyadaki 96 ülkenin nüfusundan daha fazla 

Türkiye'de işsizliğin günden güne arttığını belirten CHP İl Başkanı Gülmez, "Ülkemizdeki işsiz sayısı dünyadaki 96 ülkenin nüfusundan daha fazla. Bugün eğer yabancı ülkeler nitelikli ve nicelikli insanlar aramasın ülkemizin gençlerinin % 80'i yurt dışına çıkar. Çünkü gençlerimiz geleceklerini ülkemizde garanti görmüyorlar. Bu iktidar döneminde ne yazık ki bu ülkede gençlerimize böyle bir olanak tanınabilmiş değil. Sayın Cumhurbaşkanı doktorlar için ne dedi. Giden gider, kalan bize yeter dedi. Bu zihniyetle gençlerimiz yurt dışını tercih ediyor" ifadelerinde bulundu.  

Halen çevre yolundan haber yok  

Nevşehir il merkezinde ciddi oranda bir çevre yolu sıkıntısı yaşandığını belirten CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, "AKP iktidarının vaatlerini bir göz önüne getirelim. Çevre yolunun istimlakine başladık, 2 senede bitecek diyorlardı. Halen görüyorsunuz çevre yolunun nereden geçeceği de belli değil. Hükümet konağının önünden ağır tonajlı araçlar geçmeye devam ediyor. Özellikle Avanos yolunda ve 2000 Evler mezarlık yolunda büyük tonajlı araçlar bu yolları kullanmakta ve trafiği adeta felç etmekteler. Şehir içi trafiğe baktığınızda ise Borsa kavşağından Ziraat Bankası önüne kadar ciddi bir trafik yoğunluğu yaşanıyor. Zira sanki yollarımız çok genişmiş gibi iki taraflı araçlar park ediyor. Belediye bundan para kazanıyor. Acaba bunca trafik karmaşasından belediye kar etmese olmaz mı?. İnsanlara bu kadar çile çektirmeye ne hakkınız var?" dedi.  

Hızlı tren konusu tam bir muamma  

Nevşehir'e hızlı tren imkanının getirilmesi konusunun tam bir muamma olduğunu dile getiren CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, "Hızlı tren konusu tam bir muamma. Sayın Açıkgöz geçenlerde Karaman ilinde hızlı trenin faaliyete geçişini kutladı. Galiba şaşırmış olmalı. Hani hızlı tren Nevşehir'den geçecekti?. Biz Nevşehir'den böyle bir açılışı yapmasını isterdik amma galibe bir yanlışlık oldu. O oraya gidip açılışını yaptı" diye konuştu.  

Sayın Rektörden şeffaflık bekliyoruz 

CHP İl Başkanı Gülmez, "Siyasetin üniversiteye girmemesini istiyoruz. Bizzat bunu Rektöre de belirttik. Rektör de bize şu sözü verdi elimden geleni yapacağım dedi. Ancak gördüğümüz şu ki, Rektör bir grubu üniversiteden yok edeyim derken, bir başka grubun tesirine girmek üzere. Üniversitelerimiz bilim ve kültür yuvaları olmasını istiyoruz. Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitemizin çok güzel bir yerleşkesi var ama bu imkanlardan yeterince yararlanamıyor Üniversitemiz. Üniversitemizde yeterli yönetim ve idari kadro yok. Sayın rektörden herhangi bir siyasi anlayışın hakim olmayacağı bir çalışma bekliyoruz" dedi.

20 Nis 2022 - 13:47 - Siyaset