Başkan Gülmez'den İl Özel İdaresi Hakkında Şok İddialar!

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez bugün saat 11.00'da parti il binasında yaptığı basın açıklamasında Nevşehir'de gündemi meşgul eden birçok soruna değinirken İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi faaliyetleri hakkında çeşitli iddialarda bulundu.

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez bugün saat 11.00'da parti il binasında yaptığı basın açıklamasında Nevşehir'de gündemi meşgul eden birçok soruna değinirken İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi faaliyetleri hakkında çeşitli iddialarda bulundu.

İl Özel İdaresi'ni arsa satışları, bütçe yetersizliği ve fazla personel bulundurması ile eleştiren Başkan Gülmez, İl Genel Meclisi'nde yaşanan önerge reddi ve toplantı ertelenme durumunu ise çeşitli yönlerden ele alarak gündemi sarsacak iddialarda bulundu.

"Bu Arsaların Yeri Nerede?"

Basından da takip edildiği üzere, İl Özel İdare'de arsa satışlarının olduğunu belirten Başkan Gülmez, "Basından da gördüğüm kadarıyla bu arsaların yeri nerede, 2000 Evler mahallesi deniliyor. Onu da bilmiyoruz basın da yazmamış. Bunu öğrenmeye çalıştık maalesef bir bilgi alamadık. Şöyle söyleyeyim size; duyularımıza göre bunların herhalde üniversitenin arkasında Özel İdare'nin arsaları olduğu söylendi, kesin bilmiyorum. Nerede olduğunu da, bilmiyorum siz biliyor musunuz? Tayfun bey siz biliyor musunu?" diyerek topu CHP Nevşehir İl Genel Sekreteri Tayfun Ceyhan'a attı.

Tayfun Ceyhan ise "Geçen yıldan beri üniversitenin arka kısmında Belediye ile ortak olan arsalara el koydular. Mecliste aldılar, verdiler. Yargı bunu bozdu, Nevşehir halkının hakkını korudu. Bugünkü durum daha net değil." dedi.

"Nerede olduğunu bilmiyoruz. Demek ki artık İl Özel İdare o duruma geldi ki elindeki arsaları satmaya başladı. Ekonomi Vakfı'ndan bir ara duyumlarımıza göre bilmiyorum ne derece doğru. İl Özel İdare'nin arabalarına mazot koyacak parası, bütçesi yok denildi." diyen Başkan Gülmez, "Bu durumda arsa satışına başlandığına göre son olarak bu duyumlarımızı doğrular gibi geliyor." diye konuştu.

"Keşke İhtiyaç Kadar İnsan Alıp da Nevşehir'in Bu Arsaları Satılmasa"

"150 kişi alacağına personel olarak, ondan sonra da bu personelleri çeşitli dairelerine 'ihtiyacımız yok' diyerek, Alan Başkanlığı'na falan insanları çalıştıracağına keşke ihtiyaç kadar insan alıp da devletin diyelim, daha doğrusu Nevşehir'in bu arsaları satılmasa, yerinde kalsa ayrıca gelecekte de bir değer kazanırdı daha güzel bir yatırım için bu arsalar satılabilirdi." diyen Başkan Gülmez iddialarına bir yenisini daha ekleyerek, Özel İdare'ye fazladan personel alındığını ve bu personellerin Alan Başkanlığı'nda çalıştırılmak üzere gönderildiğini söyledi.

"Biliyorsunuz geçenlerde İl Genel Meclisi toplantısında ilk defa İl Genel Meclisi'nde AKP'liler tarafından (AKP'li İl Genel Meclisi ve İl Genel Meclisi Başkanı tarafından) getirilen bir öneri yine AKP'li, MHP'li ve Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyeleri tarafından reddedildi." diye belirten Başkan Gülmez, "Köylerde belli alanların asfalt dökülerek köy meydanı yapılması ve belli yolların yapılması için 60 Trilyon Lira eski parayla ödenek ayrılması konusunda bir öneriydi. AKP'li İl Genel Meclisi üyelerimiz de aklıselim davranarak burada bu paranın gelişi güzel harcanmasına göz yummadıkları için, MHP'li üyelerimiz de aynı şekilde, Cumhuriyet Halk Partisi üyelerimiz de aynı şekilde bunu reddettiler." diyerek CHP'li üyeleri ve diğer parti mensuplarını takdir etti.

"AKP'li İl Genel Meclisi Üyelerine Baskı Yapılmış"

Tekrar bu konuyu gündeme getirmek için ikinci bir toplantı için İl Genel Meclisi'ni toplantıya çağırdıklarını ancak o zaman da toplantıyı ertelediklerini söyleyen Gülmez, "Bunun nedenini araştırdığımızda AKP'li İl Genel Meclisi üyelerine baskı yaparak bu toplantıya katılmaları ve öneriye ret oyu vermemeleri yönünde baskı yapılmış fakat AKP'li üyeler de 'Biz bu öneriyi kabul etmiyoruz, yine reddederiz' deyince toplantı ertelenmiştir. Bunu bazı basın-yayın organlarımız da yazdılar fakat ikinci bir toplantı için tekrar gündeme gelmesinden ve toplantının ertelenmesinden bilgileri yok." diyerek AK Partili İl Genel Meclisi üyelerine baskı yapıldığını vurguladı.

20 Nis 2022 - 13:07 - Yaşam