Başkan Gülmez NEVÜ Rektörüne Seslendi!

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez bugün saat 11.00'da parti il binasında yaptığı basın açıklamasında Nevşehir'de gündemi meşgul eden birçok soruna değinirken Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi'nde yaşananları da ele aldı.

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez bugün saat 11.00'da parti il binasında yaptığı basın açıklamasında Nevşehir'de gündemi meşgul eden birçok soruna değinirken Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi'nde yaşananları da ele aldı.

"Bir Grubun Egemenliğini Yok Edeyim Derken, Başka Bir Grubun Egemenliği Altına Girmek Üzere"

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi'ni basından da takip ettiklerini çeşitli sorunları olduğunu belirten Başkan Gülmez, "Daha önceki Rektör döneminde belli bir siyasi görüş maalesef üniversitemize hakimdi. Bu Rektör geldiği zaman bir kendisini ziyarete gittik. Ziyaretimizde sayın Rektörümüze aynen şunu dedim; 'Sayın Rektörüm daha önceki rektör döneminde bu üniversitede belli gruplar siyasi olarak egemen, biz üniversitenin bilim ve kültür yuvası olmasını istiyoruz. O nedenle sizin de bu yönde bir çalışma yapmanızı bekliyoruz. Siyasetin üniversiteye girmemesini istiyoruz.' dedik. Sayın Rektör de bize aynen şu sözü verdi; 'Elimden gelen çalışmayı yapacağım.' dedi. Ancak gördüğümüz kadarıyla sayın Rektörümüz bir grubun üniversiteden egemenliğini yok edeyim derken, başka bir grubun egemenliği altına girmek üzere üniversitemiz. " diyerek geçtiğimiz haftalarda görevden alınan üniversite çalışanlarına değindi.

"Üniversitelerimizin Bilim ve Kültür Yuvası Olmasını İstiyoruz"

"Biz parti olarak üniversitelere siyasetin girmemesini istiyoruz. Üniversitelerimizin bilim ve kültür yuvası olmasını istiyoruz. Bu konuda üniversiteler şehrin geleceğine ışık tutar. Şehrin gelişmesi, aydınlanması için çeşitli çalışmalar yaparlar ama maalesef Hacıbektaş Veli Üniversitesi'nin yerleşke olarak çok güzel bir yerleşkesi var ama bu üniversiteden Nevşehir halkı yeterince yararlanamıyor. Bunun nedeni de üniversitede yeterli öğretim kadrosunun ve bu öğretim kadrosunu yönlendirecek idari kadronun bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Biz şimdi üniversitemizde istiyoruz ki; bütün halkın yararlanacağı, insanların rahatlıkla demokratik olarak görüş ve düşüncelerini dile getireceği ve herhangi bir siyasetin egemen olmadığı bir üniversite istiyoruz." diye konuşan Başkan Gülmez üniversite içerisindeki sorunları özetleyerek, "Bu konuda da sayın Rektörden çalışma bekliyoruz." dedi.

Açıklamanın tamamı:

20 Nis 2022 - 11:53 - Gündem