Başkan Karanfil Kapadokya Turizmini Eleştirdi

Her hafta Salı günü 21.00'da canlı olarak yayınlanan CT İle Yüz Yüze programının bu haftaki konuğu Memleket Partisi Nevşehir İl Başkanı İbrahim Karanfil, partisi hakkında merak edilenleri cevaplıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Her hafta Salı günü 21.00'da canlı olarak yayınlanan CT İle Yüz Yüze programının bu haftaki konuğu Memleket Partisi Nevşehir İl Başkanı İbrahim Karanfil, partisi hakkında merak edilenleri cevaplıyor.

Programda birçok konudan bahsedilirken Başkan Karanfil'in turizmci olması sebebiyle Kapadokya turizmi de masaya yatırıldı.

Turizmde nitelikli turist getirmek gerektiğini, Nevşehir Havalimanı'nı iyi kullanmanın şart olduğunu ve dış hatlar terminalinin büyütülmesi gerektiğini belirten Başkan İbrahim Karanfil, "Dış hatlar uçuşunu... Avrupa, Amerika zaten diğer Latin ülkeler, Japonya'dan direkt uçuşlar. Yani kültür turizmine gelen ülkelere direkt uçuşlar sağlamamız lazım. Bu söylediğim her şey bir devlet politikası yani. Kalkıp da şimdi biz; halk olarak, çiftçiler olarak, turizmciler olarak elimizden gelmez bunlar. Devlet ile birlikte yapılabilecek şeyler." diyerek Devletin bu konuya el atması gerektiğine değindi.

"Nitelikli Turist Olmazsa Türkiye'ye Yeterince Döviz Gelmez"

Başkan Karanfil, "Nitelikli turist olmazsa Türkiye'ye yeterince döviz gelmez. Kapadokya'daki konaklama oranı yabancı müşterinin 1.2 gece yani 2 gece bile değil. O geceleri uzatacak Ar-Ge çalışmaları yapmamız lazım. Şimdi bir de şöyle bir şey var; bu niye yapılmıyor benim aklım almıyor. Uçuşlar... Mesela 5 uçuş var Nevşehir'den İstanbul'a sadece ve o uçuşların saati neye göre ayarlanıyor yani. Burada gecelenen 1.2 gece gelen turist sabah gidip bir tura katılıyor, balona biniyor ve dönecek. Belki ikinci tura katılacak ve uçuşların alakası yok uymuyor." diyerek uçuşları ayarlayanların bu acentelerle, Kapadokya ile hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi.

"Turistlere Nevşehir'in Uçuşları Uymuyor"

"Gelen turistleri Kayseri'den alıyoruz, buranın uçuşları uymuyor." diyerek uçuş sayısının azlığından ve saatlerinden yakınan Karanfil, "Yani mesela sabah saat 10.00'da burada olması lazım. İlk gün turumuza katılabilmesi için. Ve dönüşte de ikinci günün turunu aldıysa eğer 16.00'dan sonraki bir de transfer süresi var. Bize Kayseri uyuyor. Kayseri'de uçuş sayısı çok olduğundan dolayı." diye ifade etti.

19 Nis 2022 - 22:47 - Turizm